Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusze zajęć z wykorzystaniem Technik Freineta w przedszkolu.

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 17808 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 6 – LETNICH

TEMAT ZAJĘĆ: „Sprzątamy ziemię”.

CELE OGÓLNE:

-uświadomienie zagrożeń środowiskowych ,
-wdrażanie do bezpośredniej działalności na rzecz środowiska,
-zapoznanie ze sposobami ochrony przyrody,
-rozwijanie wrażliwości na piękno natury,
-budzenie zainteresowań i rozwijanie umiejętności czytania i pisania.

TECHNIKI FREINETOWSKIE: Planowanie pracy, jej kontrola i ocena, swobodny tekst.

DZIEŃ I .
TEMAT : Zanieczyszczenie środowiska .

CELE OPERACYJNE . Dziecko :
-rozumie treść czytanego wiersza ,
-potrafi wyjaśnić pojęcie : zanieczyszczenie środowiska ,
-wypowiada się na określony temat ,
-umie posługiwać się słowami , określającymi zanieczyszczenie środowiska ,
-umie wymienić przedmioty potrzebne do wykonania zadania – udziału w akcji „Sprzątanie świata’.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE : „Koziołeczek” wiersz D.Antczak , D.Cichockiej , W.Jurek ,I.Laszczykowskiej na motywach wiersza J.Brzechwy , utwór muzyczny, kartki , ołówki , fiszki zadaniowe .

PRZEBIEG :
1.Część wstępna . Zaproszenie do Krainy Tajemnic . „Co słychać w lesie?”- opowieść ortofoniczno – ruchowa (wrr , chrum , stuk , bam , sss , szsz )
2.Część właściwa .
A.„Co się działo w Tajemniczym Lesie?”- wypowiedzi swobodne inspirowane zabawą .
Szukanie określeń bliskoznacznych dla wyrazów : śmieci , bałagan , śmietnik . Wyjaśnienie pojęcia : „zanieczyszczenie środowiska”.
B. Zabawa taneczna „Robot zbiera śmieci”. Naśladowanie ruchów robota , wydawanie
charakterystycznych dźwięków – według pomysłu dzieci .
C.Wysłuchanie wiersza „Koziołeczek”.
Powtórzenie fragmentu tekstu („Listu do ludzi” ) z wiersza .
Rozmowa na temat: „Co możemy zrobić , by życzenia koziołeczka zostały spełnione?”.
Podjęcie decyzji o sprzątaniu terenów zielonych wokół przedszkola.
D.Przygotowanie listy rzeczy potrzebnych do podjęcia akcji – praca w grupach .
-wybór grup (losowo),
-odczytanie polecenia z fiszki : „Napisz lub narysuj rzeczy , potrzebne do „sprzątania świata”.”
-opracowanie list (za pomocą rysunków lub pisemnie),
-przedstawienie ich przez liderów,
-nagrodzenie grup brawami,
-sporządzenie jednej wspólnej listy.
3. Zakończenie. Próby przepisania listy rzeczy potrzebnych w akcji i zaniesienie jej do domu.

DZIEŃ II.
TEMAT : Sprzątamy ziemię .

METODY : podające i aktywizujące(problemowe i działań).

FORMY : jednolita i zbiorowa grupowa , zespołowa i indywidualna.

CELE OPERACYJNE. Dziecko:
-potrafi segregować śmieci według ustalonych zasad,
-potrafi określić, z jakiego tworzywa wykonany jest przedmiot,
-rozumie konieczność zachowania czystości otoczenia dla dobra przyrody i ludzi,
-podejmuje próby tworzenia swobodnych tekstów,
-dostrzega uroki ziemi i potrafi wyrazić to za pomocą środków plastycznych.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: napisy globalne, przybory tj. patyki, rękawice gumowe, szarfy.

PRZEBIEG ZAJĘĆ :
1.Część wstępna . Zadania organizacyjno -porządkowe.Przygotowanie przyborów i narzędzi potrzebnych do wykonania czynności porządkowych, zaznaczenie konieczności zachowania zasad higieny podczas sprzątania ziemi.
2.Część właściwa. Wyjście na pobliskie tereny zielone. Podział zadań między dzieci. Nazwanie uczestników: zbieraczami , workowymi i.t.d.(wg ich pomysłu).
3.Zbieranie odpadków , składowanie ich na określonym miejscu- „na wysypisku”.
4.Wyznaczenie worków „na szkło”, na plastik”, „na puszki”, na papier”. Podpisanie ich za pomocą folii i flamastra.
5.Segregowanie śmieci do poszczególnych worków.
6.Zakończenie. Podsumowanie działań. Przeniesienie odpadów do odpowiednich pojemników. Podziękowanie za udział za pomocą wymyślonego hasła.



SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIIECI 6-LETNICH

TEMAT TYGODNIA: Polska – moja ojczyzna.

TEMAT DNIA: „Wyprawa po skarb”.

CELE OGÓLNE:
-pobudzanie i rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej,
-doskonalenie umiejętności rozwiązywania działań i tworzenia prostych zadań matematycznych,
-rozwijanie umiejętności wypowiedzi,
-kształcenie umiejętności czytania, pisania i rozwiązywania zagadek umysłowych,
-doskonalenie sprawności w operowaniu symbolem.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
-potrafi wysłuchać w skupieniu poleceń i opowiadania,
-umie dokończyć swobodny tekst,
-potrafi przedstawić scenkę związaną z morzem,
-we współpracy z innymi będzie uczestniczyć w wykonaniu rekwizytu do zabawy,
-będzie odczytywać polecenia z fiszki zadaniowej, składać wyrazy,
-umie rozwiązać krzyżówkę, działanie matematyczne i zdać relację z dokonań,
-umie pracować i bawić się w zespole i pomagać innym.


METODY: praktycznych ekspresyjna, problemowa-aktywizująca(elementy dramy, aktywności kreatywnej), działań, podające, eksponujące(słuchanie muzyki).

FORMY: zbiorowa jednolita,
grupowa jednolita, zróżnicowana.

TECHNIKI FREINETOWSKIE: swobodny tekst, swobodna ekspresja twórcza.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracja, sylwety statków, nagranie szanty, szarfy, fiszki zadaniowe, tekst wiersza o morzu, znak liczby 3, skrzynia ze skarbem: książkami o Polsce, kartoniki oceniające aktywność.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie. Wprowadzenie w nastrój-„Pieśń wielorybników”.
2.„Skarb w głębinach”- dokańczanie przez dzieci opowiadania o zaginionym skarbie .
3.„Jak dotrzeć do skarbu?”- sformowanie załóg, losowanie koloru statków, wyjaśnienie zadań.
4.Pokonywanie kolejnych etapów wyprawy poprzez realizację zadań przez załogi.
Praca w grupach 3-osobowych.
Zadanie 1.
„Rozwiąż krzyżówkę.”
Wybór liderów grup. Przedstawienie efektów pracy grup przez ich liderów.
Hasła: morze, Wisła, flaga, godło. Przypomnienie zasady pisowni nazw własnych wielką literą.

Zadanie 2.
Odegrajcie scenkę:
„Zmęczone ptaki fruwają nad falami”
„Zmęczeni wioślarze płyną łodzią”
„Marynarze walczą ze sztormem”
„Głodne ryby pływają wśród kamieni”
„Głodne mewy polują na ryby”

5.Zabawa oddechowa i artykulacyjna: „Budzimy wiatr i szumią fale”. Wdech i wydech, naśladowanie poszumu fal.

Zadanie 3.
„Ułóżcie zadanie matematyczne”.
Dzieci przeliczają elementy na fiszkach, układają działania na dodawanie i odejmowanie, tworzą zadanie tekstowe.
Liderzy grup przedstawiają efekty pracy „załóg”.

Zadanie 4.
Konstruowanie statku, na którym grupa popłynie po skarb. Wykorzystanie dowolnego dostępnego materiału. „Pieśń wielorybników”- odpływamy przy dźwiękach szant (zabawa dramowa).
„Szukanie rymów”. Tworzenie rymów do wiersza „Na morzu”(zmontowanego z fragmentów szant).
6.Odkrycie skarbu- książek o Polsce. Brawa dla drużyn.
7.Podsumowanie zajęć. Rozmowa na temat wykorzystania zdobytych „skarbów.”
8.Ewaluacja.
-Czy jesteś zadowolony z zajęć?
Jak oceniasz swoją pracę?



ZAŁĄCZNIK:
„Opowiadanie o zaginionym skarbie.”

Tej wiosny stare polskie miasto Kraków odwiedzić mieli ważni goście z całego świata. Mieszkańcy chcieli powitać ich jak najpiękniej. Długo zastanawiali się, jak powitać dostojnych gości i czym sprawić im przyjemność. Pomysłów było wiele. W przygotowaniach brały też udział dzieci. Byli to Ania, Ola, Antek i Krzyś . To oni wpadli na najwspanialszy pomysł. Byli bardzo z siebie dumni i nie mogli się doczekać wizyty gości. Postanowiono, że mieszkańcy podarują gościom skarb-niespodziankę , który wezmą ze sobą do swoich krajów, by rozsławić Polskę na cały świat.
O skarbie dowiedzieli się piraci z dalekich mórz. Słowo „skarb” zawsze działało na nich jak magnes. Nie wiedzieli wprawdzie, co to za skarb, ale dla pirata to obojętne. Po prostu chcieli go mieć.


SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI 6-LETNIMI

Temat dnia : Kraina Strachów.

Cele ogólne:
-kształcenie wyobraźni i ekspresji twórczej,
-rozwijanie poczucia indywidualności we wspólnocie ( w grupie ),
-rozwijanie spostrzegawczości i koncentracji uwagi,
-kształcenie techniki czytania,
-kształcenie umiejętności odczuwania twórczego przeżycia i satysfakcji z osiągniętych wyników.

Cele szczegółowe. Dziecko :
-potrafi odwołać się do pamięci przeżytych zdarzeń,
-potrafi podkreślić swą indywidualność podczas podejmowanych działań w obrębie grupy,
-umie skoncentrować się na wrażeniu, odczuciu, wyobrażeniu oraz wykonywanym zadaniu,
-umie pokazać stan emocjonalny za pomocą ruchu, gestu, słowa,
-potrafi przeczytać wyraz i proste zdanie,
-liczy w zakresie 10, zapisuje wynik obliczeń za pomocą cyfry.

Metody : praktycznych działań: ekspresyjna, problemowa-aktywizująca(elementy dramy), podające, eksponujące.

Techniki freinetowskie: swobodna ekspresja artystyczna.

Środki dydaktyczne : magnetofon, nagranie Apocalyptica „Sad but true”, czarna tkanina z napisem : „Kraina strachów”, karta pracy, rozsypanka wyrazowa.

Przebieg :
A)Powitanie. Zaproszenie do zabawy. Wprowadzenie dzieci na dywan, gdzie rozłożona jest tkanina z napisem „Kraina Strachów”. Odczytanie napisu przez dzieci.
B)„Wejście do Krainy Strachów”- pod tkaninę.
Nauczycielka : „Jesteście w ciemnej, wilgotnej piwnicy. Są tu nietoperze, szczury, pachnie pleśnią. Gaśnie świeca.”
-Jakie głosy słyszycie?- wypowiedzi.
-Naśladowanie ich : głosem, innymi dźwiękami ( skrobanie, uderzenia, szeleszczenie).
„Wyjście z Krainy” i zwinięcie materiału.
C)„Jak czuliście się w ciemnej , wilgotnej piwnicy?”- pokazywanie ciałem.
Wyszukiwanie wyrazów z rozsypanki wyrazowej, określających stan ducha osoby :
strach, lęk, przerażenie, smutek. Czytanie wyrazów.
Poszukiwanie sposobów uspokojenia przestraszonej osoby.
D)„Gdzie się ukryły strachy?”- wyszukiwanie ukrytych na obrazku postaci,
-odczytywanie polecenia: „Znajdź ukryte strachy”.
-odszukiwanie postaci i kolorowanie ich,
-przeliczanie strachów, zapis wyniku obliczenia za pomocą cyfr.
E)„Zaklęte strachy”- zabawa przy muzyce. Odczarowywanie nieruchomej postaci dotknięciem.
Dzieci stoją nieruchomo, wybrane dziecko tańcząc dotyka kolejnych, które włączają się do tańca , aż rytm ogarnie całą grupę.
F)Podsumowanie i zakończenie zajęć:
-podziękowanie,
-rozmowa: „Jak wam się podobała zabawa?”.



SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆI 6-LETNIMI

Temat: „Wywiad ze zwierzętami z wiejskiej zagrody”.

Cele ogólne:
-kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się,
-przyswajanie umiejętności czytania,
-kształtowanie umiejętności samodzielnego myślenia,
-rozwijanie zainteresowań światem,
-wyzwalanie różnych form aktywności twórczej,
-stwarzanie sytuacji do twórczego działania.

Cele szczegółowe. Dziecko:
-aktywnie uczestniczy we wspólnej zabawie,
-potrafi emocjonalnie angażować się w rolę i rozwiązywane zadanie,
-umie odczytać wyraz,
-rozpoznaje i nazywa samogłoski,
-potrafi prowadzić dialog- wypowiada się i pozwala wypowiedzieć się rozmówcy,
-potrafi wykorzystać zdobyte wiadomości i dzielić się nimi z innymi.

Metody: podające, praktyczne, ekspresyjne.

Formy: praca zbiorowa jednolita, zróżnicowana.

Środki dydaktyczne: napisy, kartoniki z wyrazami, ilustracje, magnetofon.

Techniki freinetowskie: swobodna ekspresja artystyczna, słowna, „żywy teatr”.

Przebieg:
a)Przywitanie. Nauczycielka – z zawieszonym na szyi napisem: „gospodyni”- zaprasza do zwiedzenia „wiejskiej zagrody”.
b)„Zapoznanie ze zwierzętami z wiejskiej zagrody”:
-odszukiwanie w sali rysunków i napisów na kolorowych kartonikach.
*kolor zielony - świnka (rysunek ) – chrum, chrum, koryto,
obora ( napisy ),
*kolor czerwony - krowa -
mu,mu , mleko, trawa,
*kolor żółty - indyk -
gul,gul, ziarno, czerwone korale,
*kolor niebieski - koza -
me, me,
rogi,
ser kozi,
-grupowanie rysunków według koloru.
c)Podział dzieci na grupy- losowanie kolorów.
-czytanie napisów,
-wyszukiwanie samogłosek w wyrazach,
-naśladowanie głosów zwierząt (zabawa artykulacyjna),
d)„Scenka z życia zwierząt z wiejskiej zagrody”- zabawa dramowa.
-przygotowanie scenki z życia zwierząt przez każdą grupę,
-przedstawienie jej przez kolejne zespoły,
-nagrodzenie aktorów brawami.
e)„Wywiad ze zwierzętami”- zabawa językowa.
-wybór „dziennikarza”, który przeprowadza wywiad z kolejnymi „zwierzętami”,
-przeprowadzenie wywiadów ( jak zwierzę wygląda, jak się nazywa, co je, gdzie mieszka, jaki głos wydaje, jaki pożytek z niego mają ludzie ),
-zamiana ról.
f)Zakończenie. Śpiewanie piosenki „W wiejskiej zagrodzie”.
g)Wyklaskiwanie regularnie pojawiających się akcentów metrycznych o kolana i podłogę.


SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 6- LETNICH


TEMAT: „JAK POWSTAJE DESZCZOWA CHMURA”.

CELE OGÓLNE:
-zapoznanie ze zjawiskiem parowania i skraplania oraz obiegu wody w przyrodzie,
-rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej dzieci,
-doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat,
-wzbogacanie słownictwa dzieci,
-nabywanie umiejętności współdziałania,
-wdrażanie do samodzielnego działania, badania rzeczywistości, wnioskowania.

CELE SZCZEGÓŁOWE. Dziecko:
-rozumie zjawiska związane ze stanami skupienia wody,
-potrafi sporządzić schemat obiegu wody w przyrodzie,
-umie wyrazić swoje przeżycia werbalnie i niewerbalnie,
-potrafi aktywnie uczestniczyć w działaniach podejmowanych przez grupę,
-interesuje się nowymi dla siebie zjawiskami,
-potrafi wypowiedzieć się na określony temat.

FORMY: praca zbiorowa.

METODY: eksponujące, oglądowe- obserwacja, problemowe, praktycznego działania, stymulowania ekspresji twórczej, słowne- rozmowa.

TECHNIKI FREINETOWSKIE: doświadczenia poszukujące, swobodna ekspresja artystyczna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: czajnik elektryczny, szyba , ręczniki, fotografie, film „Makrokosmos”, tekst wierszyka do ćwiczeń artykulacyjnych, szary papier przybory i materiały do zajęć plastycznych.

PRZEBIEG:
a/ Zaproszenie do zabawy.
Nauczycielka wita dzieci z chmurną miną:
„Mam dziś minę chmurną,
bo za oknem deszcz,
bo mnie dopadł dreszcz,
a czekoladę zjadł mi kleszcz”.
Proponuje wynalezienie sposobu na poprawę humoru i zmianę miny chmurnej na pogodną- burza mózgów ( wypowiedzi ) i wprowadzenie pomysłów w czyn (np.: śmieszne miny, miłe słowo, żart).
„-Czy mina chmurna ma coś wspólnego z chmurami i deszczem?”- odpowiedzi.
b/ Rozmowa: „Co wiecie o chmurach?”
Przedstawienie dzieciom ciekawostek o chmurach:
-ich nazwy, ciekawe kształty, kolory
(fotografie, fragment filmu).
c/ Zaproszenie do odkryć: „skąd się bierze chmura?”, „skąd się bierze deszcz i śnieg?”.
Doświadczenie:
-podgrzanie wody i powstanie pary wodnej ,
-skraplanie pary na szkle pod wpływem jego zimna,
-opadanie kropel i tworzenie się „kałuż” na blacie stołu.
d/Zabawa artykulacyjna wg B.Toczyskiej–wprawki dykcyjne z elementem ruchu– dowolna interpretacja ruchowa tekstu.

Chmura bura jest ponura,
w burej chmurze na rurze
siedzą leszcze.
Zimne deszcze chłoszczą leszcze
- zwinne leszcze łowią deszcze.
e/ Opracowanie schematu biegu wody w przyrodzie na dużym arkuszu papieru
( praca wspólna )

-ziemia , kałuża , zbiornik wodny –
-słońce –
-para wodna -
-chłód , chmura-
- deszcz, śnieg -
f/ Podsumowanie. Ponowne omówienie schematu przez dzieci, przymocowanie go na tablicy.
Ewaluacja: „Wiemy, jakie mogą być miny: smutne, wesołe, chmurne, znudzone. Proszę, aby wasze miny pokazały mi, czy podobała wam się dzisiejsza zabawa”.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 6- LETNICH

TEMAT: „Muzyka zaczarowana”.

CELE OGÓLNE:
-kształcenie wyobraźni i ekspresji twórczej,
-rozwijanie poczucia indywidualności we wspólnocie ( w grupie ),
-kształcenie prawidłowej wymowy,
-przyswajanie umiejętności czytania,
-kształtowanie umiejętności samodzielnego myślenia,
-wyzwalanie różnych form aktywności twórczej,
-rozwijanie poczucia indywidualności we wspólnocie ( w grupie ).

CELE SZCZEGÓŁOWE. Dziecko:
-aktywnie uczestniczy we wspólnej zabawie,
-potrafi podkreślić swą indywidualność podczas podejmowanych działań w obrębie grupy,
umie skoncentrować się na wrażeniu, odczuciu, wyobrażeniu,
-umie pokazać stan emocjonalny za pomocą ruchu, gestu, słowa.
-umie odczytać sylaby i złożyć z nich wyraz,
-rozpoznaje i nazywa cyfry od 1 do 3,
-potrafi powtórzyć fragment tekstu, nadając mu odpowiedni wyraz artystyczny,
-ćwiczy prawidłową wymowę.

FORMY: zbiorowa jednolita, zespołowa jednolita i zróżnicowana.

METODY: problemowe, ekspresyjne, praktyczne.

TECHNIKI FREINETOWSKIE: swobodna ekspresja artystyczna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: losy, nagrania muzyki klasycznej, tekst wiersza.

PRZEBIEG:
1.Nauczycielka rozdaje dzieciom kolorowe losy. Każdy los to jedna sylaba.
Losy czerwone, oznaczone cyfrą 1- sylaby tworzą wyraz: mu zy ka,
losy żółte, oznaczone cyfrą 3- sylaby tworzą wyraz: "za cza ro wa na"
los różowy, oznaczony cyfrą 2 - to wyraz : "to"
losy zielone, oznaczone cyfrą 4- sylaby tworzą wyraz : "dżwię ki."
Dzieci składają wyrazy. Następnie z wyrazów układają jedno zdanie: „Muzyka to zaczarowane dźwięki”.
2.Zaproszenie do Krainy Muzyki. Zabawa artykulacyjna „Czary- podróż do Krainy Muzyki”.
Dalej, dalej siostry wiedźmy,
Czarodziejski krąg zawiedźmy
Wkoło kotła, wrzućmy doń
Zbójczych jadów pełną dłoń.
Bagnistego węża szczęka
Niech w ukropie tym rozmięka;
Żabie oko, łapki jeża,
Psi pysk i puch nietoperza,
Żądło żmii, łeb jaszczurzy
Sowi lot i ogon szczurzy,
Niech to wszystko się na kupie
Warzy w tej piekielnej zupie.
W.Szekspir

Nauczycielka recytuje tekst, dzieci powtarzają, wykonując dowolne ruchy i gesty.
3.Słuchanie utworów muzycznych.
A.Apocalyptica „Wherever I may roam”:
-pokaż ciałem jaka to była muzyka,
-zrób taki pomnik ze swojego ciała, jaki pasowałby do tej muzyki.
B.W.A.Mozart: „Andante fur flote und orchestra”,
-zatańcz tak, jak wskazuje ci muzyka.
C.P. Gynt: ”Poranek”,
-pokaż ręką, jak falowała ta muzyka. Niech twoja ręka ją zatańczy,
-opowiedz, o czym opowiadała ci ta muzyka ( tworzenie swobodnych tekstów ).
4.Podsumowanie.
„Dlaczego można powiedzieć, że muzyka jest zaczarowana?”- wypowiedzi dzieci.
Podziękowanie za wspólną zabawę brawami.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 6- LETNICH

TEMAT: „W podróży przez Grenlandię”.
CELE GŁÓWNE:
-zapoznanie z literą „E, e”,
-poznanie podstawowych wiadomości na temat Grenlandii- jej położenia, krajobrazu, charakterystycznych zwierząt, życia mieszkańców.
-kształcenie wyobraźni i pomysłowości,
-kształcenie ekspresji twórczej- werbalnej i niewerbalnej,
-usprawnianie wymowy.

CELE SZCZEGÓŁOWE. Dziecko:
-potrafi rozpoznać i nazwać poznaną literę, odtworzyć jej kształt,
-zna podstawowe informacje na temat Grenlandii i jej mieszkańców,
-umie skoncentrować się na wyobrażeniu i pokazać stan, sytuację, emocje za pomocą ciała, gestu, mimiki oraz je opisać słowami,
-aktywnie uczestniczy we wspólnej zabawie,
-potrafi wyszukać głoskę w nagłosie, wygłosie i śródgłosie

METODY:. eksponujące, oglądowe- obserwacja, problemowe, praktycznego działania, stymulowania ekspresji twórczej, słowne- rozmowa.

FORMY: praca zbiorowa.

TECHNIKI FREINETOWSKIE: swobodna ekspresja artystyczna, planowanie i ocena pracy,

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje i fotografie przedstawiające zwierzęta (niedźwiedź polarny, lis polarny, renifery, morsy, foki ), „Zabawy matematyczne i ciekawostki”..., mapa, atlas, klocki, białe
tkaniny, płyta z muzyką relaksacyjną „Zima”( odgłos wichury, szumu wiatru ),szary papier przypięty na tablicach, tasiemki, szpilki.

UWAGI DOTYCZĄCE ORGANIZACJI: Przed zajęciem dzieci oglądały czasopisma i książki o Grenlandii, wybudowały sanie z klocków dużych rozmiarów, przygotowały salę do zabawy według własnego pomysłu ( z wykorzystaniem firan, białych tkanin, zdjęć i ilustracji ).

PRZEBIEG:
1.Zaproszenie do podróży.
-Zapraszam was w podróż na Grenlandię, do eskimoskiej wioski, gdzie poznamy nowych przyjaciół i obejrzymy, gdzie i jak żyją.
Przeniesie nas tam zaklęcie:
„Szuk, szuk, lunamuk,
kawa, pawa, szuk ha *****”
Powtórzmy je razem powoli i wyraźnie.
( Nauczycielka włącza szum wiatru z płyty ).
2.„Opowiedz, co czujesz”:
-Jak wam się tu podoba?
-Co czujecie?
-Co widzicie? ”- wypowiedzi dzieci.
3."W wiosce Eskimosów”- zabawa:
-podróż saniami do wioski,
-„eskimoskie powitanie”- nosami,
-„eskimoskie imiona”- wybieranie sobie dowolnych imion, którymi posługiwać się będzie grupa do końca zabawy; zapisywanie ich na tablicy przez nauczycielkę,
4.„Opowieść Eskimosa”:
-położenie Grenlandii na globusie i mapie,
-charakterystyczne zwierzęta.
Przejazd saniami z powrotem do wioski- zabawa inscenizowana przy muzyce relaksacyjnej: „Burza śnieżna”: walka z wichrem, chowanie się przed wiatrem i mrozem, wędrówka przez zamieć, uspokojenie aury, otrzepywanie siebie i innych od śniegu, dalsza podroż saniami do wioski.
-wygląd Eskimosa, jego domu– tradycyjny i współczesny oraz zaprzęgu,
-zwyczaje, ciekawostki o życiu Eskimosów.
5.„W wioskowej szkole”- wprowadzenie litery „E,e”.
-„E- jak ekran”- wyszukiwanie wyrazów z głoską „e”, w nagłosie, w wygłosie i w śródgłosie,
-pokaz litery,
-zabawa w skojarzenia- „co wam przypomina ta litera?”,
-pisanie „E,e” w różnych rozmiarach: palcem po śniegu ( podłodze ), na ścianie igloo,
-układanie kształtu litery z „rzemienia”
( tasiemki ) i przypinanie na szarym papierze.
6.„Eskimoskie pożegnanie”- inscenizowanie sceny pożegnania: tradycyjne pocieranie nosami, uściski machanie rękoma, okrzyki pożegnalne i.t.p.
Przeniesienie z powrotem do przedszkola dzięki wypowiedzianemu zaklęciu:
„Szuk, szuk, lunamuk,
kawa, pawa, szuk ha *****”.

Opracowała:
Monika Rzepnicka,
Przedszkole Nr 84 w Gdańsku.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie