Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
Gimnazjum nr 1

im. Zjednoczonej Europy

ul. Mikołaja Kopernika 6, 57-400 Nowa Ruda
tel. (074) 872-25-75, (074) 872-46-71
www:   http://gimnazjumnr1nowaruda.republika.pl
e-mail:   sekg1@go2.pl
gimnazjum1nowaruda@o2.pl


Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2829 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie

 

GIMNAZJUM


Historia szkoły

Budynek A
Budynek wybudowano na wzniesieniu Hopfenberg w latach 1882 - 1884. Znajdowało się w nim 18 pomieszczeń lekcyjnych, sala egzaminacyjna i mieszkania nauczycieli oraz szkolnych służących. Wzniesiony w stylu historyzmu budynek był wielokrotnie przebudowywany i remontowany. W 1885 roku ustawiono przed szkołą pomnik żołnierzy pruskich, poległych w wojnach 1866 roku i z 1870/1871, który wcześniej znajdował się miedzy ul. Kopernika a ul. Niepodległości, gdzie miano wznieść budynek sądu. Po wojnie pomnik usunięto a w budynku powstała szkoła podstawowa zwana pospolicie "jedynką", która funkcjonowała do roku szkolnego 2003 - 2004.

Pierwsza polska szkoła podstawowa w Nowej Rudzie rozpoczęła swoją prace 4 września 19945 roku, choć regularne zajęcia rozpoczęły się dopiero 6 dni później. W pierwszy dzień nauki uczyło się w niej około 200 uczniów a pracowało 10 nauczycieli. Jeszcze we wrześniu rozpoczęła działalność pierwsza drużyna harcerska.

Budynek B
Budynek wybudowano w 1909 roku w stylu neoklasycyzmu łączonego z barokiem, nawiązującym do architektury czasów fryderycjańskich. Do końca II wojny światowej mieściło się w nim gimnazjum, chociaż w czasie II wojny światowej znajdował się w nim szpital wojskowy, a sala gimnastyczna po wojnie służyła, jako magazyn zbożowy W latach 1945 roku rozpoczęła w nim naukę polska młodzież dając początek "ogólniakowi". Zaczął pracę w roku szkolnym, 1945/46 jako Państwowe Gimnazjum i Liceum w Nowej Rudzie. Już rok później otrzymało ono imię Henryka Sienkiewicza, bowiem w 1946 roku przypadała 100 rocznica śmierci pisarza. Następne lata to tworzenie "jedenastolatki", gdyż powstała Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego i Licealnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Nowej Rudzie. Spowodowało to usunięcie dotychczasowego patrona szkoły oraz lekcje religii. Ponowny podział na szkołę podstawową i liceum nastąpił w 1966 roku. Na skutek nadchodzącego wyżu demograficznego budynek stawał się dość ciasny. Na Osiedlu Piastowskim wybudowano nową szkołę bez wyraźnego jej przeznaczenia. Rozpoczęły się starania Dyrekcji, Grona pedagogicznego oraz rodziców o przyznanie obiektu obiektu noworudzkiemu "ogólniakowi" i w czerwcu 1974 roku przeniesiono "ogólniak" do nowej szkoły, a obiekt przekazano Szkole Podstawowej nr 1, przez co jako największa w mieście funkcjonowała w dwóch budynkach. Po reformie oświaty w 1999 roku utworzono w nim Gimnazjum nr 1, które w 2004 roku przejęło również sąsiedni budynek upadłej SP nr 1.

Zajęcia pozalekcyjne
  • Zajęcia wyrównawcze z języka niemieckiego
  • Germanista Roku
  • Wybierz własną ścieżkę
  • Edukacja matematyczna
  • SKS
Galeria zdjęć
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Pełna prezentacja szkoły pojawi się po zatwierdzeniu oferty przedstawionej szkole.
Jeżeli szkoła nie otrzymała oferty, prosimy o kontakt:

zmiany@szkolnictwo.pl

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X

TO JEST ROBOCZA PREZENTACJA JEDNOSTKI!

Zapraszamy placówkę do skorzystania z pełnej reklamy.
Skontaktuj się z redakcją katalogu,
ustal atrakcyjne warunki współpracy.
Ilość odwiedzin katalogu szkół:
wrzesień 2014 - 1.760.993
październik 2014 - 1.807.983
listopad 2014 - 1.782.702
styczeń 2015 - 2.003.589

OKS www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- ponad 1,5mln użytkowników/mies.


Zarejestruj się lub zaloguj, aby mieć pełny dostęp do informatora o szkołach.

Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie