Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Świnka (ryba)

Świnka (ryba)

Świnka (Chondrostoma nasus) – ryba z rodziny karpiowatych .

Spis treści

Występowanie

Europa środkowa i północna Azja .

Żyje w przeważnie w bystrych, podgórskich rzekach w krainie lipienia i brzany. Żyje gromadnie w płytkich (do2 m)miejscach o bystrym nurcie i kamienistym, piaszczystym lub lekko zamulonym dnie.

Opis

Świnka osiąga 25 – 40(50) cm długości i 1(2) kg masy ciała. Ciało świnki jest wydłużone, ma owalny przekrój; płetwa ogonowa głęboko wcięta w księżycowaty kształt, Płetwy grzbietowa i brzuszna osadzone na jednej linii.Głowa mała, otwór gębowy dolny, wargi twarde, chrząstkowe – dolna o ostrej krawędzi, pełni rolę skrobaczki. Grzbiet ma szarozielony kolor, boki są jaśniejsze o srebrzystym połysku, z kolei wierzch głowy jest ciemny, brzuch biały lub żółtawy. Płetwy parzyste i odbytowa – są czerwone, ogonowa – czerwonobrunatna, a w swej dolnej części bardziej czerwonawa.

Odżywianie

Świnka żywi się szczątkami roślin i innym pokarmem roślinnym (glonami) znalezionymi na dnie. Zeskrobuje tam wargami tzw. narost, czyli glony porastające kamienie i podwodne przeszkody. Poszukując larw owadów , kiełży czy mięczaków jest nawet w stanie przesunąć kamień.

Rozród

Dojrzewa płciowo w wieku 4-5 lat. Tarło świnki trwa od IV do V w temperaturze wody 12-18 °C. Podczas tarła często wyskakuje nad powierzchnię wody. Samica, w zależności od wielkości, składa wtedy ok. 30 000 jaj o zielonkawej, ochronnej barwie ochry, w płytkich rejonach rzek o dnie piaszczystym lub żwirowatym. W tym czasie głowa i górna część tułowia, zwłaszcza u samców, pokryta jest jasnymi krostkami (wysypka tarłowa). Wylęg po 10-30 dniach. Narybek początkowo chowa się pod kamieniami. Żyje do 17 lat.

Ochrona

Okres ochronny: od 1.I do 15.V
Wymiar ochronny: 25 cm
Limit połowów: 5 sztuk na dobę (łącznie z certą)

Przypisy

  1. Chondrostoma nasus w: Integrated Taxonomic Information System ( ang. )
  2. Chondrostoma nasus . Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) ( ang. )

Bibliografia

  1. Władysław Strojny: Nasze zwierzęta. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1981. . 
  2. Josef Reichholf, Gunter Steinbach, Claus Militz: Wielka encyklopedia ryb : słodkowodne i morskie ryby Europy. Wiśniewolski Wiesław (tłum.). Warszawa: Muza, 1994. . 
  3. Fritz Terofal, Claus Militz: Ryby słodkowodne. Leksykon przyrodniczy. Henryk Garbarczyk, Eligiusz Nowakowski i Jacek Wagner. Warszawa: Świat Książki, 1997. . 

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Świnka (ryba)":

Napoleon ...

Wojciech Bogusławski ...

Choroby wirusowe ...

Pstrąg źródlany ...

Pstrąg tęczowy ...

Pstrąg potokowy ...

Orzysz (jezioro) ...

Lednica 2000 ...

Chrześcijaństwo ...

Ireneusz Iredyński ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Świnka (ryba)":

010c. Rzym (plansza 13) ...

W restauracji (plansza 16) ...

072. Świat podwodny - część 2. (plansza 19) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie