Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wileńszczyzna

Wileńszczyzna

Wileńszczyzna- zaznaczona na brązowo- część obecnej Białorusi i jasno-pomarańczowo- część obecnej Litwy

Wileńszczyzna ( lit. Vilniaus kraštas), Wileńskie – terytorium leżące obecnie w granicach Litwy i Białorusi .

Obszar Wileńszczyzny od średniowiecza należał do Wielkiego Księstwa Litewskiego , a w 1791 roku został w akcie Zaręczenia Wzajemnego oficjalnie uznany za część Rzeczpospolitej Polskiej. Począwszy od XV wieku teren ten zaczął się polonizować na skutek osadzania na jego terenie ludności uprowadzonej z Mazowsza w czasie najazdów litewskich oraz w wyniku migracji z zachodu i dobrowolnej polonizacji. Południowo-wschodnia część była zamieszkana przez znaczną liczbę Białorusinów .

Pod koniec I wojny światowej Litwa uznała swoją historyczną stolicę, Wilno , za centrum nowego państwa, pomimo że Litwini stanowili w Wilnie jedynie 2% ludności. Rozpoczął się tym samym konflikt z Polakami , którzy, razem z Żydami dominowali w mieście i jego najbliższych okolicach.

Obszar ten został przekazany Litwie przez wycofujące się wojska radzieckie w Traktacie litewsko-sowieckim , by opóźnić postępy wojsk polskich w toczącej się wojnie . W październiku 1920 naczelnik państwa polskiego, Józef Piłsudski nakazał generałowi Żeligowskiemu zbuntować się i odebrać Litwinom Wilno, powstało państwo Litwa Środkowa . Od roku 1922 terytorium to stało się częścią państwa polskiego, Sejm Litwy Środkowej przegłosował przyłączenie państwa do Polski.

W roku 1938 przywrócone zostały stosunki dyplomatyczne między Polską i Litwą, ale po sowieckiej agresji na Polskę , Wileńszczyzna w ramach paktu o podziale Polski zawartym z III Rzeszą znalazła się pod władzą radziecką. ZSRR przekazał rejon Litwie, w zamian za litewską zgodę na stacjonowanie 20 000 żołnierzy sowieckich. Po II wojnie światowej Wileńszczyzna pozostała częścią LSRR, część ludności polskiej została repatriowana do Polski w dwóch turach. W I turze wypędzono z Litwy około 380 tys. Polaków, a w II turze około 46 tys. Polaków.

Obecnie Wilno jest stolicą niepodległej Litwy, a cała Wileńszczyzna jest nadal zamieszkana przez znaczne skupiska Polaków i Rosjan.

Zobacz też

Bibliografia

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Wileńszczyzna":

Rada Ambasadorów ...

Maria Kaczyńska ...

1938 ...

Druga repatriacja 1955-1959 ...

Ober-Ost niemieckich na wschód, utworzono nowe okręgi wojskowe:KurlandiaLitwa (na obszarze dawnej guberni kowieńskiej )Wilno (Wileńszczyzna bez wschodnich krańców na lewym brzegu Dźwiny i Drui)Suwałki (dawna gubernia ...

Prawieniszki ...

Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka ...

Seweryn Goszczyński ...

II wojna światowa Rzeszy terytorium Lubelszczyzny w zamian za zgodę Niemiec na podporządkowanie ZSRR Litwy . Wileńszczyzna została przekazana Litwie 10 października w zamian za zgodę na bazy ...

Bartoszyce ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wileńszczyzna":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 8) ...

212 Gospodarcze i społeczne problemy II Rzeczypospolitej (plansza 3) ...

225 Polska pod okupacją (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie