Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Wedyzm

Wedyzm

Wedyzm (religia wedyjska) - najstarsza względnie poznana religia Indii , henoteistyczna , wywodząca się prawdopodobnie z okresu między połową drugiego tysiąclecia p.n.e. a początkiem pierwszego p.n.e. Jej zręby ukazują teksty Wed , w szczególności najstarsze zbiory - sanhity. Była to religia ahierarchiczna, koncentrująca się wokół rozbudowanego ceremoniału ofiary wedyjskiej ( jadźńa , śrauta); w mniejszym stopniu obecne były także praktyki magiczne i rytuały związane z ogniskiem domowym (patrz: Atharwaweda ). Przebieg ofiary wedyjskiej był dla jej uczestników odtworzeniem aktu kosmogonicznego i zarazem czynnością podtrzymującą harmonijne istnienie wszechświata, co za tym, pomyślność życia ludzkiego - dlatego tak niezwykle ważny był jej prawidłowy przebieg. Świątynie i zwyczaj czczenia wizerunków bogów pojawia się w wedyzmie znacznie później, prawdopodobnie w efekcie obcych wpływów (być może drawidyjskich ).

Bogowie wedyjscy ( dewa ) to nadludzkie, nieśmiertelne istoty, przede wszystkim uosabiające zjawiska natury (np. Agni - ogień, Surja - Słońce, Waju - wiatr, Uszas - świt, Ratri - noc, itd.). Najważniejsi pośród nich to bóstwa związane z powstaniem wszechświata i utrzymaniem jego porządku: Agni (pośrednik między człowiekiem sprawującym ofiarę a przyjmującym ją bogami), Mitra , Waruna , Wisznu (który zyska jeszcze na znaczeniu w późniejszym hinduizmie ), Soma i Indra (król bogów, uosobienie wojowniczego charakteru Ariów ). To te bóstwa przede wszystkim należy pokrzepić świętym napojem - somą , topionym masłem ( ghi ) i świętymi słowami Wed w trakcie ofiary wedyjskiej. Wielu bogów okresu wedyjskiego ma swoje starsze odpowiedniki w Aweście , choć często ich role uległy w wedyzmie znacznemu przekształceniu.

Należy pamiętać, że Wedy, a w szczególności Rygweda ukazywały wierzenia najwyższych warstw społecznych ( warn ), ignorując w znaczniej mierze mitologię tworzącą się w warstwach niższych oraz przenikające elementy niearyjskie, które najprawdopodobniej zadecydowały o późniejszym kształcie hinduizmu . Prawdopodobnie taki „ludowy” rodowód ma Wisznu i Rudra .

Kosmologia:
Świat dzieli się na trzy części: Ojciec-Niebo ( Djaus ), Matka-Ziemia ( Prythiwi ) i oddzielające ich powietrze. W najwyższej części nieba mieszkają bogowie, Surja (Słońce), Soma (Księżyc). Powietrze wypełnia ciemność i deszczowe chmury. Wszelki porządek wszechświata wyznacza jedna zasada - ryta .

Kosmogonia:
Według najstarszych mitów świat zbudowali bogowie jak cieśle stawiający dom. Późniejsze wersje mitów ukazują powstanie świata jako narodziny z pierwiastka żeńskiego i męskiego, bądź jako dzieło stwórcze Pradźapatiego (bóstwo późnowedyjskie, które szczególnego znaczenia nabiera w braminizmie ).

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Wedyzm":

Wedyzm Wedyzm (religia wedyjska) - najstarsza względnie poznana religia Indii , henoteistyczna , wywodząca się ...

Braminizm ...

Historia Indii ...

Cywilizacja doliny Indusu ...

Wedy ...

Jama (bóstwo) ...

Lista postaci z mitologii indyjskiej ...

Pusyamitra Sunga ...

Indra ...

Kult płodności ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wedyzm":

006 Religie Dalekiego i Bliskiego wschodu (plansza 3) bóstwa przyrody: ogień, wiatr, wodę i Słońce. W połowie I tysiąclecia z Wedyzmu wykształcił się braminizm, w którym najwyższym bogiem był Brahma, który stworzył ...

006 Religie Dalekiego i Bliskiego wschodu (plansza 2) służąca do medytacji) śpiewane przez kapłanów. Wedy stanowią podstawę religii Indii – Wedyzmu. Wierze w siły przyrody i kosmiczny ład, zjawiskom nadane zostały pojęcia. ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie