Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Urszula Kochanowska

Urszula Kochanowska

Jan Kochanowski z Urszulką – obraz Władysława Łuszczkiewicza

Urszula Kochanowska z rodziny Kochanowskich (zm. 1578 ) – córka poety Jana Kochanowskiego i Doroty Podlodowskiej, wnuczka Piotra Kochanowskiego . Według poety, już w wieku trzech lat przejawiała zdolności poetycko-literackie, przez co rodzina i przyjaciele Kochanowskiego uznali ją za jego godną następczynię. Urszulka zmarła jako dziecko najprawdopodobniej na tyfus. Śmierć Urszulki była dla całej rodziny tragedią. Nikt nie potrafił się z tym pogodzić. Po jej śmierci ojciec Jan Kochanowski napisał Treny . Dopiero w XIX Trenie Jan Kochanowski sugeruje, że pogodził się ze stratą córeczki.

Z twórczości poety wynika, że Urszulka była najukochańszym dzieckiem Jana Kochanowskiego, jednak najnowsze odkrycia badaczy mówią, że mogła nigdy nie istnieć. Istnieje hipoteza mówiąca o tym, że była ona tylko tworem wyobraźni Kochanowskiego, niezbędnym do stworzenia cyklu Trenów. Według badaczy twórczości Kochanowskiego, z listów poety do jednego z jego przyjaciół z czasów studiów w Padwie wynika, iż poeta zaplanował przeniesienie do literatury polskiej zupełnie nowego, jeszcze nie użytego gatunku literackiego, składającego sie z cyklu wierszy o tematyce żałobnej.

Badacze zwracają także uwagę na fakt, że Treny stanowią zwartą całość kompozycyjną, w której uczucie rozpaczy osiąga punkt kulminacyjny w środku cyklu, by pod jego koniec przerodzić się w ukojenie, co jest podobno psychologicznie niemożliwe, by po śmierci ukochanego dziecka, tak szybko uporządkować uczucia. Kolejnym dowodem na nieistnienie Urszulki ma być również fakt, iż Kochanowski pracował nad Trenami 10 lat, wciąż poprawiając i zmieniając ich numerację i chronologię, zanim cykl został opublikowany. Fakt ten jest zaprzeczeniem tworzenia utworu pod wpływem emocji.

Ponadto znane są losy szczątków całej rodziny Jana Kochanowskiego, nie jest znane natomiast miejsce pochówku Urszulki.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Urszula Kochanowska":

Stanisław Małachowski ...

Pokolenie "Współczesności" ...

Lista Przebojów Programu Trzeciego ...

Maciej Gładysz ...

2001 w muzyce ...

Edyta Bartosiewicz ...

1964 ...

Szujscy ...

Wrocław ...

Imieniny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Urszula Kochanowska":

Dwie wizje zaświatów - Jan Kochanowski ˝Tren XIX˝, Bolesław Leśmian ˝Urszula Kochanowska˝ (plansza 3) ...

Dwie wizje zaświatów - Jan Kochanowski ˝Tren XIX˝, Bolesław Leśmian ˝Urszula Kochanowska˝ (plansza 1) height: 340px; background: url( https://szkolnictwo.pl/rysunki_lekcje/3205/tlo.jpg);"> Dwie wizje zaświatów – Jan Kochanowski "Tren XIX",Bolesław Leśmian "Urszula Kochanowska" Aniołki (lub ,,Raj”, pocz. XX w.), M.K.Ciurlionis ...

Kąt środkowy i kąt wpisany (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie