Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Traktat paryski

Traktat paryski

Traktat lub traktaty paryskie – określenie stosowane w historiografii i politologii w odniesieniu do traktatów międzynarodowych podpisanych w Paryżu .

Spis treści

Traktat paryski (1229)

Pomiędzy królem Francji Ludwikiem IX , a Rajmundem VII z Tuluzy kończący wojnę w Langwedocji zapoczątkowaną krucjatą albigeńską . Postanowiono, że córka Rajmunda poślubi królewskiego brata Alfonsa i obejmą oni rządy w hrabstwie Tuluzy, a po ich śmierci cała Langwedocja stanie się dobrami korony.

Traktat paryski (1259)

Między królem Anglii Henrykiem III a Ludwikiem IX , królem Francji. Podpisany 4 grudnia 1259 oddawał formalnie pod władzę Francji utracone za rządów Jana bez Ziemi Normandię , Maine , Andegawenię i Poitou . Monarcha angielski zachował prawa do Gaskonii i części Akwitanii jednak jako wasal Ludwika, który zobowiązał się wycofać pomoc dla buntu możnych.

Traktat paryski (1763)

Kończył wojnę siedmioletnią 1756 - 1763 między Wlk. Brytanią a Francją i Hiszpanią . Utwierdził rosnącą dominację kolonialną Wlk. Brytanii. Francja musiała odstąpić jej Senegal w Afryce, śródziemnomorską Minorkę oraz w w Ameryce:

Traktat paryski (1783)

To właściwie 2 traktaty. Pierwszy kończył wojnę wyzwoleńczą między Stanami Zjednoczonymi a Wlk. Brytanią toczoną w latach 1775 - 1783 , która uznała niepodległość USA. Drugi traktat został zawarty między Wlk. Brytanią a sojusznikami USA – Francją i Hiszpanią. Odwracał on część niekorzystnych dla Francji rozstrzygnięć z traktatu z roku 1763. Pod władzę Paryża wróciły wyspa Tobago, Senegal oraz posiadłości w Indiach . Hiszpania przejęła oddaną Florydę oraz Minorkę. Zjednoczone Królestwo uzyskało atol Providence oraz archipelag Bahamy .

Traktat paryski (1814)

Traktat paryski (1815)

Podpisany po ostatecznej klęsce Napoleona. Odbierał pokonanej Francji graniczne miasta i twierdze na rzecz Holandii , Prus, Szwajcarii , Królestwa Sardynii i Austrii, obciążał ją takę znaczną kontrybucją w wysokości 700 mln franków i kosztami okupacyjnych wojsk w ciągu następnych 3–5 lat.

Traktat paryski (1856)

Zawarty w wyniku obrad kongresu paryskiego, który odbył się po wojnie krymskiej 1853 - 1856 . Podpisany z jednej strony przez przedstawicieli Rosji , a z drugiej — Wielkiej Brytanii , Francji , Turcji , Sardynii , Austrii i Prus . Na jego mocy Rosja zwróciła Turcji zajęty podczas działań wojennych Kars . Ogłoszono neutralność i demilitaryzację Morza Czarnego , swobodę żeglugi na Dunaju pod kontrolą dwóch międzynarodowych komisji. Rosja oddała Mołdawii deltę Dunaju i przyległą do niej część południowej Besarabii . Wszystkie państwa zobowiązały się do nieingerencji w wewnętrzne sprawy Turcji i wspólnie gwarantowały autonomię Mołdawii i Wołoszczyzny oraz Serbii w ramach imperium osmańskiego . Jedna z załączonych do traktatu konwencji zabroniła Rosji budowy umocnień na Wyspach Alandzkich . Traktat osłabił pozycję Rosji na Bliskim Wschodzie, spowodował zaostrzenie się sprawy wschodniej.

Traktat paryski (1898)

Podpisany 10 grudnia 1898 kończył kolonialną wojnę hiszpańsko-amerykańską. Pokonana Hiszpania zmuszona była odstąpić USA wszystkie swoje pozostałe kolonie: Kubę (pozorna niepodległość pod okupacją USA, oficjalny protektorat od 1901 ), Portoryko , Filipiny i wyspę Guam na Pacyfiku.

Traktat paryski (1920)

Oddawał sprzymierzonej z Ententą Rumunii pozostałą po carskiej Rosji Besarabię .

Traktaty paryskie (1947)

Patrz Pokój paryski (1947)

Traktat paryski (1951)

Ustanawiał Europejską Wspólnotę Węgla i Stali , która była jednym z zalążków EWG a w konsekwencji Wspólnoty Europejskiej . Podpisany przez Francję, RFN , Belgię , Holandię, Luksemburg i Włochy 18 kwietnia 1951 . Celem tej organizacji międzynarodowej było powołanie do życia wspólnego rynku surowców i produktów przemysłu węglowego i stalowego. Traktat ten został podpisany na 50 lat, w związku z czym obecnie przestał już obowiązywać.

Inne

Czasami można zetknąć się z użyciem tego określenia w stosunku do traktatów pokojowych kończących rozliczenia po I wojnie światowej z państwami centralnymi po podpisaniu traktatu pokojowego w Wersalu z Niemcami (Saint-Germain z Austrią, Neuilly z Bułgarią i Trianon z Węgrami w 1919 , Sèvres z Turcją w 1920 ) oraz umów podpisanych między USA a Wietnamem , które kończyły wojnę wietnamską w 1973


Inne hasła zawierające informacje o "Traktat paryski":

XVI wiek ...

1972 ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Pokój toruński 1411 ...

1677 ...

Bastylia ...

1977 ...

Widmo Brockenu ...

Branle ...

Linia wiecznego śniegu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Traktat paryski":

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 11) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 9) ...

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie