Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Trajan

Trajan

Trajan
ImionaMarcus Ulpius Traianus
Panował jakoImperator Caesar Marcus Ulpius Nerva Traianus Augustus
zaliczony w poczet bogów jako Divus Traianus
Czas panowania 27 stycznia 98 r. - 15 stycznia 117 r.
Dynastia antonińska
Data urodzin 18 września 53 r. - Itálica
Data śmierci 9 sierpnia 117 r. - Selinus
Moneta
Lista cesarzy rzymskich

Marek Ulpiusz Trajan (ur. 18 września 53 w Italice , zm. 9 sierpnia 117 w Selinusie) - syn Marcusa Ulpiusa Trajanusa (dowódca rzymski, stronnik Wespazjana w wojnie domowej w roku 69 , później namiestnik Syrii ) i jego żony - Marcii, brat Ulpii Marciany . Początkowo, podobnie jak ojciec sprawował władzę nad Syrią, potem objął dowództwo nad legionami nadreńskimi. W 97 roku został adoptowany przez Nerwę jako jego następca. Cesarz rzymski od 98 roku.

Prowadził politykę wyraźnie ekspansywną wyznaczając sobie za cel poszerzenie Cesarstwa Rzymskiego o tereny Dacji ze stolicą w Sarmizegethusie , bogate w rudy złota oraz tereny państwa partyjskiego , dysponującego dużymi zasobami kruszcowymi ze względu na handel prowadzony z Dalekim Wschodem. Wojna w Dacji ( 101 - 102 , 105 - 106 ) zakończyła się zwycięstwem Trajana i utworzeniem nowej prowincji Dacja . Na wschodzie z kolei utworzono prowincję Arabii - teren zdobyty przez wodza Korneliusza Palmę , a po zwycięstwie nad Partami ( 113 - 115 )[1] przyłączono do Rzymu Armenię (114)[2], Mezopotamię aż do Zatoki Perskiej i Adiabene (115)[2]. W związku z wybuchem powstania żydowskiego Trajan musiał jednak zrezygnować z dalszych podbojów, a zagarnięte na wschodzie tereny zostały po części zwrócone Partom przez Hadriana ( Asyria i Mezopotamia ). Odtworzona Armenia natomiast pozostała pod wpływami Rzymu.

Prowadzona przez Trajana polityka wewnętrzna charakteryzowała się współpracą z senatem (o czym może świadczyć nadany mu w 114 tytuł Optimus princeps - Trajan jako jedyny został nim obdarzony[2]) przy jednoczesnym umacnianiu własnej władzy. W późniejszych czasach, do nowo wybranego cesarza kierowano formułkę: "Sis felicior Augusto, melior Traiano" - bądź szczęśliwszy od Augusta, lepszy od Trajana. Cesarz dbał również o rozwój prowincji, niejednokrotnie prowadząc korespondencję z namiestnikami. Zachowały się do naszych czasów listy namiestnika Bitynii Pliniusza Młodszego. Trajan zasłynął z rozbudowy i zmodernizowania Circus Maximus , obiektu z VI wieku przed narodzeniem Chrystusa. Zbudował również Rzymianom nowe forum oraz zmodernizował port. Za jego rządów Rzym stał się najwspanialszą metropolią świata. Trajan zmarł w Cylicji podczas powrotu z kampanii przeciw Partom.

Żoną Trajana była Plotyna (ok. 70 - 122 / 123 ).

Zobacz też

Przypisy

  1. Wikipedia "Wojny partyjsko-rzymskie" [1] 23.05.2009
  2. 2,0 2,1 2,2 Encyklopedia Powszechna PWN. T. 1-4. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1987. . 

Linki zewnętrzne


Poprzednik
Nerwa
Cesarz rzymski
98 - 117
Następca
Hadrian


Inne hasła zawierające informacje o "Trajan":

I wiek ...

Cesarze rzymscy ...

Historia chrześcijaństwa ...

Cyrena ...

Kafarnaum ...

Ignacy Antiocheński ...

Klemens I ukształtowała się tradycja mówiąca o tym, że zginął śmiercią męczeńską. Podobno cesarz Trajan zesłał go na wygnanie do Pontu i kazał go wrzucić do ...

File ...

Forum Trajana ...

Jazygowie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Trajan":

018. Historiografia rzymska (plansza 8) ...

015. Początki Rzymu i wojny punickie (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie