Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Teheran

Teheran

Na mapach: 35°42'N 51°25'E / 35.7, 51.417

Teheran
تهران
Teheranتهران

Teheran
تهران
Państwo   Iran
Ostan Teheran
burmistrz Mohammad Baqer Ghalibaf
Powierzchnia 716,9 km²
Położenie35° 42' N
51° 25' E
Wysokość1200 m n.p.m.
Ludność (2007)
•  liczba ludności
•  gęstość
•  aglomeracja

7 185 831
10 023 os./km²
12,1
Nr kierunkowy 021
Miasta partnerskie Caracas ( Wenezuela )

Dubaj ( ZEA )
Duszanbe ( Tadżykistan )
Hawana ( Kuba )
Los Angeles ( USA )
Mińsk ( Białoruś )
Pekin ( Chiny )
Pretoria ( RPA )

Położenie na mapie Iranu

Teheran
تهران
Strona internetowa miasta

Teheran ( pers. تهران) - stolica i największe miasto Iranu , będące również centrum administracyjnym prowincji o tej samej nazwie. Teheran leży u stóp masywu górskiego Elburs , na wysokości około 1500 m n.p.m., zajmując obszar 658 kilometrów kwadratowych. Teheran jest największym miastem Bliskiego Wschodu i liczy 7,3 mln mieszkańców (2005), zaś aglomeracja - 12,1 mln mieszkańców (2005). Posiada też gęstą sieć dróg i autostrad , znaczący dla kraju węzeł kolejowy oraz dwa porty lotnicze. Na terenie miasta ulokowane są liczne muzea, centra sztuki, kompleksy pałacowe i centra kulturalne, a w promieniu kilkudziesięciu kilometrów - znane ośrodki narciarskie .

Ponad połowa irańskiego przemysłu znajduje się w Teheranie. Stanowią go fabryki samochodów, podzespołów elektronicznych, urządzeń elektrycznych, przemysłu zbrojeniowego, włókienniczego, cukrowego, cementowego i chemicznego. Jest to również centrum sprzedaży dywanów i mebli. W pobliżu Teheranu znajduje się także rafineria.[1]

Na terenie miasta leży najdłuższa ulica Bliskiego Wschodu - Waliasr - ciągnąca się z centrum Teheranu na północ przez ok. 20 km. Na jej trasie znajduje się wiele dużych placów takich jak: plac Waliasr, plac Wanak, plac Tadżrisz - pełnią one rolę punktów odniesienia.

W XX wieku, Teheran przyjął wielką emigrację ludzi z terenu całego Iranu zróżnicowanych zarówno etnicznie, jak i religijnie. Miasto jest wypełnione historycznymi meczetami , kościołami , synagogami i zoroastriańskimi świątyniami ognia .

Spis treści

Historia

Początki historii Teheranu nie są znane. Przez długi czas miasto rozwijało się w cieniu dużo większego ośrodka miejskiego Rej , ważnego ośordka na Jedwabnym Szlaku , zniszczonego w XIII wieku przez Mongołów .[2]

Prawdopodobnie pierwszym Europejczykiem odwiedzającym Teheran był Ruy Gonzáles de Clavijo, kastylijski ambasador podrózujący do Samarkandy , ówczesnej stolicy Timurydów .[3]

Teheran został stolicją Persji w dniu koronacji Aghi Mohammada w 1795 roku i pozostaje nią nieprzerwanie do dziś.

W czasie II wojny światowej Teheran został zajęty przez wojska brytyjskie i sowieckie. W dniach 28 listopada - 1 grudnia 1943 roku w mieście odbyła się tzw. konferencja teherańska , w której udział brali m.in. Franklin Delano Roosevelt , Winston Churchill i Józef Stalin .

Na terenie miasta znajduje się także cmentarz polskich żołnierzy , zmarłych w czasie II wojny światowej, w czasie marszu armii gen. Władysława Andersa .

Mohammad Reza Pahlawi , rządzący Iranem w latach 1953 - 1979 , systematycznie niszczył teherańskie zabytki, uznając je za element nie pasujący do wizji nowoczesnego miasta. W ich miejscu wybudowano nowoczesne budynki, a zabytki które przetrwały do dziś, są często zasłonięte przez nowe konstrukcje.

Podczas wojny z Irakiem Teheran stał się celem ataków przy użyciu rakiet Scud . Zniszczenia zostały szybko odbudowane, a Teheran stał się celem imigracji ludności z terenów objętych wojną. W połączeniu z gwałtownym wzrostem urodzeń w ostatnich dwóch dekadach XX wieku spowodowało to masową budowę bloków mieszkalnych , które dziś stanowią dominujący element architektury miasta.

Klimat

Północny Teheran ze szczytem Toczal w oddali
Klimatogram dla Mehrabad, Teheran
StLuMaKwMaCzLiSiWrPaLiGr
 
 
34
 
8
-1
 
 
32
 
10
1
 
 
40
 
15
5
 
 
31
 
22
11
 
 
15
 
28
16
 
 
3
 
34
21
 
 
2
 
37
24
 
 
2
 
36
23
 
 
1
 
32
19
 
 
11
 
24
13
 
 
26
 
16
7
 
 
34
 
10
2
Temperatury w °C
Opad całkowity w mm
Źródło: Iran Meteorological Organization

Teheran na północy osłonięty jest górami Elburs , sięgającymi 4000 m n.p.m., zaś na południu sąsiaduje z pustynią. Sprawia to, że w granicach miasta zauważalne są różnice w klimacie.

Wiosny w Teheranie są łagodne, choć temperatury rosną szybko i w trakcie suchego i gorącego lata często przekraczają 35 °C. Zima zaczyna się zazwyczaj w grudniu i trwa około 4 miesięcy. Sporadycznie towarzyszą jej opady śniegu i lekkie mrozy, szczególnie w nocy.

W styczniu 2008 Teheran nawiedziły wyjątkowo obfite opady śniegu, powodując przerwy w ruchu samochodowym i lotniczym. Zamknięte tymczasowo były również szkoły i urzędy.[4]

Najgorętszym miesiącem jest lipiec (średnio od 24 °C w nocy do 37 °C w dzień), najzimniejszym styczeń (średnio -0,5 °C w nocy do 8 °C w dzień).

Demografia

Choć większość mieszkańców stanowią Persowie , potężny napływ ludności w XX wieku sprawił, że Teheran stał się miastem wielonarodowym. Najliczniejszą mniejszością są Azerowie . Inne mniejszości to Ormianie , Kurdowie , Beludżowie , Bachtiarowie , Asyryjczycy , Tałyszowie i Mazandaranie . Wojny w Iraku i Afganistanie spowodowały też znaczny wzrost liczby imigrantów arabskich i afgańskich.

Mimo że oficjalną religią Iranu jest islam szyicki , Teheran stanowi dom dla wielu wyznawców innych wyznań. Mieszkają w nim chrześcijanie , żydzi perscy , zaratusztrianie oraz wyznawcy prześladowanej przez państwo religii - bahaizmu .

Transport

Teheran posiada bogatą sieć dróg i autostrad oraz cztery linie metra (docelowo osiem). Jest też ważnym węzłem kolejowym, ze stacją Teheran .

Lotnictwo cywilne Teheranu obsługują 2 lotniska:

  • Mehrabad , zlokalizowane w centrum miasta, obsługujące głównie przeloty w granicach kraju oraz pielgrzymki do Mekki ,
  • Lotnisko Imama Chomeiniego , zlokalizowane 30 km na południe od granicy miasta, obsługujące prawie wszystkie połączenia międzynarodowe.

Galeria

Przypisy

  1. Tehran Oil Refining Company .
  2. Tehran, history ( ang. ). Tehran municipality.
  3. Ruy González de Clavijo, Clements Robert Markham: Narrative of the Embassy of Ruy Gonzales de Clavijo . Hakluyt Society, 1859, s. 98.  ( ang. )
  4. Heavy snow blankets Iran, air travel hit . AFP, 6 stycznia 2008 .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Teheran":

Wiktor Sukiennicki ...

1979 ...

1980 ...

Port lotniczy Kijów-Boryspol Airlines (Innsbruck [sezonowo], Wiedeń) Austrian Arrows (Wiedeń) Azerbaijan Airlines (Baku) Belavia (Mińsk) British Airways (Londyn-Heathrow) Caspian Airlines (Teheran-Imam Khomeini) Czech Airlines (Praga) Delta Air Lines (Nowy Jork-JFK [sezonowo]) DonbassAero (Tel Awiw, Wilno, ...

Dzień Kobiet ...

Państwa świata według kontynentów ...

Broń chemiczna przez wojska gen. Franco []. 1987 – wojna Irak–Iran. Saddam Hussain rozkazał zrzucić na Teheran bomby wypełnione mieszanką sarinu i iperytu. 1988 – operacja Anfal. Irak zaatakował ...

Konferencja teherańska ...

Alianci II wojny światowej ...

Trolejbus ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Teheran":

216 Koalicja antyhitlerowska. Konferencje Wielkiej Trójki (plansza 6) ...

220 Bilans II wojny światowej (plansza 6) ...

224 Koniec wojny i początek nowych zagrożeń (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie