Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Surowiec drzewny

Surowiec drzewny

Surowiec drzewnysurowiec pozyskiwany przez ścinkę drzew w lesie lub na plantacjach . Po pozyskaniu drewna źródło surowca stanowią: pień , gałęzie lub karpa . Odpady drewna po przetworzeniu (np. po przetarciu mogą być wykorzystane powtórnie – jako surowiec energetyczny ( paliwo ), lub surowiec do przerobu chemicznego (np. na papier ).

Surowiec drzewny jest jednym z najważniejszych surowców organicznych świata. W porównaniu do wielu innych surowców jest odnawialny (dzięki procesom fotosyntezy ). Drewno jako surowiec wykazuje dużą podatność na obróbkę mechaniczną, posiada (w porównaniu do innych materiałów ) przy mniejszej gęstości lepsze parametry wytrzymałościowe (niż np. metale , ma wysoki współczynnik jakości wytrzymałościowej).

Zasadniczym podziałem surowca drzewnego jest podział na drewno użytkowe i drewno opałowe . Około 50% światowych zasobów drewna przetwarzanych jest na opał. Wskaźnik ten jest większy w krajach rozwijających się , mniejszy w krajach rozwiniętych.

Surowiec drzewny (użytkowy i opałowy) po pozyskaniu leśnicy określają jako drewno okrągłe i dzielą według norm jakościowo-wymiarowych (klasyfikacja jakościowo-wymiarowa, KJW). Przy zakupie drewna z lasu obowiązującą jest norma KJW, przy obrocie późniejszym może być używany również Systematyczny Wykaz Wyrobów (SWW). Drewno przetworzone jest sprzedawane tylko zgodnie z SWW. Do roku 1993 leśnicy i drzewiarze posługiwali się jedną normą (SWW).

Przetwarzanie

Drewno użytkowe w przemyśle może być przetwarzany w różnoraki sposób:

  • przerób mechaniczny (fizyczny) – przez zwykły podział w tartakach przy pomocy traków , lub innych mniej lub bardziej specjalistycznych pił . Podczas tego przerobu powstają m.in.: deski i elementy sklejki . Przerób mechaniczny dzieli się w zależności od stopnia skomplikowania na:
    • obróbkę pierwiastkową, gdzie drewno dzieli się na mniejsze elementy,
    • obróbkę wtórną, gdzie drewno łączy się, również z innymi materiałami: ( meblarstwo , szkutnictwo , stolarka budowlana),
  • przerób chemiczny – gdzie z drewna zostają wyodrębnione poszczególne jego składniki chemiczne. Przerób chemiczny dzieli się na:
  • przerób fizyko-chemiczny – łączący w sobie przerób chemiczny i mechaniczny, zwany też ulepszaniem drewna; dzieli się na:

Bibliografia

  • Franciszek Krzysik, Nauka o drewnie, PWN, Warszawa 1978
  • Jerzy Szczuka, Jan Żurowski, Materiałoznawstwo przemysłu drzewnego, WSiP, Warszawa 1995,
  • Marian Kubiak, Zbigniew Laurow, Surowiec drzewny, Fundacja rozwój SGGW, Warszawa 1994,
  • Mała encyklopedia leśna, PWN, Warszawa 1991,
  • Słownik encyklopedyczny leśnictwa, drzewnictwa, ochrony środowiska, łowiectwa oraz dziedzin pokrewnych, SGGW, Warszawa 1996,
  • Zbigniew Laurow, Pozyskiwanie drewna, SGGW, Warszawa 1999,

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Surowiec drzewny":

Trzcina cukrowa ...

Kowary ...

Jarząb pospolity ...

Sława (miasto) ...

Torfowisko ...

Toruń ...

Alaksandr Łukaszenka ...

Przegląd technik zdobniczych ...

Ziemia ...

Ślub ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Surowiec drzewny":

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 5) ...

202. Historia geologiczna i budowa Polski. Rozmieszczenie zasobów mineralnych (plansza 11) ...

Lasy i leśnictwo w Polsce (plansza 20) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie