Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie

Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie - (ang. National Gallery of Art) – galeria sztuki w Waszyngtonie, założona w 1937 przez Kongres Stanów Zjednoczonych.

Jej zbiory opierają się na dziełach przekazanych przez prywatnych kolekcjonerów. Do najważniejszych artystów, których obrazy można tam znaleźć, należą: Albrecht Dürer, El Greco, Edouard Manet, Jan Vermeer.

Historia

Pomysłodawcą tej galerii był amerykański kolekcjoner, Andrew W. Mellon, który od początku lat 20. zbierał dzieła, które mogłyby zasilić Narodową Galerię. Po jego śmierci temat ten podjął Kongres, który zatwierdził wystawienie budynku w stołecznym parku National Mall. Architektem, któremu powierzono przygotowanie projektu był popularny ówcześnie John Russell Pope. Zatwierdził go sam prezydent Franklin Delano Roosevelt. Projekt ten zachęcił do upubliczniania swoich kolekcji wielu innych mecenasów.

Drugi z budynków, wschodni, powstał w latach 70. XX wieku, zaprojektował go Ieoh Ming Pei. Został ukończony w 1978 roku, w ceremonii otwarcia uczestniczył Jimmy Carter. Znajduje się w nim ekspozycja sztuki współczesnej: obrazów, rzeźb i rysunków, a także centra badawcze i biura.

Ostatnią częścią inwestycji jest National Gallery of Art Sculpture Garden (Ogród Rzeźb), w którym znaleźć można należącą do muzeum kolekcję prac współczesnych rzeźbiarzy.


Inne hasła zawierające informacje o "Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie":

Cava de' Tirreni ...

Brescia ...

Odense ...

Linz ...

Tampere ...

I wiek ...

Sztuka ...

Kościół św. Michała Archanioła w Kownie ...

Iwan IV Groźny ...

1972 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie":

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 6) ...

206 Kultura, nauka i sztuka okresu międzywojennego (plansza 3) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie