Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Skamander (czasopismo)

Skamander (czasopismo)

Skamander. Miesięcznik poetycki
Częstotliwość miesięcznik
Kraj   Polska
Pierwsze wydanie 1920
Ostatnie wydanie 1939

Skamander. Miesięcznik poetyckipolskie czasopismo literackie z siedzibą w Warszawie ukazujące się w latach 1920 - 1928 , a następnie 1935 - 1939 . Pierwotnie wydawany był przez Władysława Zawistowskiego , a od 1922 przez Mieczysława Grydzewskiego . Trzon zespołu redakcyjnego stanowiła piątka czołowych poetów grupy Skamander ( Jarosław Iwaszkiewicz , Jan Lechoń , Antoni Słonimski , Julian Tuwim i Kazimierz Wierzyński ), przejściowo w jego skład wchodzili także m.in. Karol Irzykowski i Juliusz Kaden-Bandrowski .

Tytuł pisma wziął się, podobnie jak nazwa grupy literackiej, od mitologicznej rzeki opływającej Troję . Jednocześnie jednak stanowi aluzję do cytatu z Akropolis Stanisława Wyspiańskiego : "Skamander połyska, wiślaną świetląc się falą".

W początkowym okresie profil pisma ściśle związany był z działalnością skamandrytów – stanowiło ono ich trybunę, występując w opozycji do innych grup literackich tego okresu. Sytuacja uległa zmianie po 1935 roku, gdy znacznie szerzej zaczęto w piśmie przedstawiać twórczość nie uwzględnianych wcześniej artystów, np. Bolesława Leśmiana czy żagarystów . W "Skamandrze" publikowane były teksty krytycznoliterackie, eseistyka oraz recenzje – również z dziedziny teatru, sztuk plastycznych, muzyki i filmu. Po 1935 roku więcej miejsca poświęcano także tekstom historycznoliterackim i z teorii literatury (np. autorstwa Franciszka Siedleckiego i K. W. Zawodzińskiego). Pismo, mimo iż z nazwy miesięcznik poetycki, poświęcało sporo uwagi również prozie i dramatowi, drukowane w nim były np. we fragmentach Sanatorium pod Klepsydrą Brunona Schulza oraz Iwona, księżniczka Burgunda Witolda Gombrowicza . Publikowano także licznie przekłady, m.in. francuskich i rosyjskich symbolistów .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Skamander (czasopismo)":

Adwentyzm ...

Walka ...

Stepan Bandera ...

Pokolenie "Współczesności" ...

Marek Nowakowski ...

Dwutygodnik ...

Edyta Bartosiewicz ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

1929 ...

Przegląd Sportowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Skamander (czasopismo)":

Geneza Syzyfowych prac (plansza 9) ...

201 Rozwój historiografii w okresie międzywojennym (plansza 4) ...

139. Przemiany w kulturze i życiu codziennym (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie