Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Siergiej Szpigelglas

Siergiej Szpigelglas

Siergiej Michajłowicz Szpigelglas (ur. 29 kwietnia 1897 , zm. 1938 ), wysoki funkcjonariusz radzieckich organów bezpieczeństwa i wywiadu, m.in. naczelnik Departamentu VII (wywiad zagraniczny) Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego NKWD ( GUGB -NKWD).

Przed I wojną światową studiował na Uniwersytecie Moskiewskim. W 1917 roku zaciągnął się do armii rosyjskiej , służył w 42 pułku zapasowym. Do organów bezpieczeństwa ( Czeka ) wstąpił zaraz po rewolucji październikowej, służył jako oficer w Oddziale Oddzielnym (OO) Czeka, zajmującym się m.in. kontrolą Armii Czerwonej . W następnych latach wykonywał specjalne zadania w wielu miastach, m.in. w Orszy i Mińsku . Dzięki znajomości takich języków jak francuski , niemiecki i polski , wykonywał często zadania za granicą, m.in. w 1926 roku pracował w Mongolii , a następnie w Japonii i jako nielegał we Francji . W 1936 roku został mianowany zastępcą Abrama Słuckiego , komisarza bezpieczeństwa państwowego II rangi, ówczesnego naczelnika wywiadu zagranicznego (Departament VII Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego NKWD ), a w 1938 roku jego następcy, Zelmana Pasowa . W czasie sprawowania tej funkcji (zastępcy naczelnika), ponownie często wyjeżdżał za granicę, m.in. do Niemiec i ogarniętej wówczas wojną domową Hiszpanii . Po aresztowaniu Słuckiego i Pasowa, podczas wielkich czystek w NKWD , Szpigelglas stanął na czele Departamentu VII GUGB czyli wywiadu zagranicznego. W czasie pełnienia obowiązków naczelnika wywiadu przeszedł krótki kurs i wykładał w pierwszej szkole wywiadu NKWD SZON , utworzonej w 1938 roku. Czystki jakie szalały od pewnego czasu w NKWD dotknęły i jego, został aresztowany w 1938 roku, oskarżony o szpiegostwo i powiązania z wrogami ludu, następnie rozstrzelany.

Siergiej Szpigelglas, po wielu latach starań członków rodziny i przyjaciół, został zrehabilitowany.


Inne hasła zawierające informacje o "Siergiej Szpigelglas":

Tiumeń ...

1977 ...

1863 ...

Sputnik 1 ...

1925 ...

Siergiej Muchanow ...

1966 ...

Zimna wojna ...

Szaraszka ...

Masakry więzienne NKWD 1941 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Siergiej Szpigelglas":

Historia informatyki część II (plansza 23) ...

218 Oblicza światowej kultury (plansza 13) ...

206 Kultura, nauka i sztuka okresu międzywojennego (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie