Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tasiemiec psi

Tasiemiec psi

Tasiemiec psi

Dorosły osobnik
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ płazińce
Gromada tasiemce
Rząd Cyclophyllidea
Rodzaj Dipylidium
Gatunek Tasiemiec psi
Nazwa systematyczna
Dipylidium caninum
(Linnaeus, 1758) Leuckart, 1863

Tasiemiec psi (Dipylidium caninum) – gatunek tasiemca , pasożytujący u psowatych , kotowatych i innych mięsożernych ssaków, a także sporadycznie u człowieka . Choroba wywoływana przez tasiemca psiego, dipylidoza (ang. dipylidosis), zazwyczaj ma u człowieka przebieg bezobjawowy.

Spis treści

Charakterystyka pasożyta i cykl życiowy

Cykl życiowy tasiemca psiego.

Tasiemiec psi jest kosmopolitycznym pasożytem, spotykanym w jelicie cienkim psów, kotów, lisów i innych mięsożernych ssaków. Skoleks tasiemca psiego wyposażony jest w cztery przyssawki i 4–7 rzędów haczyków. Proglotydy tego gatunku, po oderwaniu się od strobilii, mają zdolność samodzielnego poruszania się. Żywicielem pośrednim pasożyta są owady (larwy pcheł i postaci imaginalne wszołów ), larwa typu cysticerkoid rozwija się w ich hemocelu . Po metamorfozie larw cysticerkoid pozostaje w ich organizmie.

Dipylidoza

Dipylidoza
dipylidosis
ICD-10 B71.1
Objawy i przebieg

Większość infestacji Dipylidium caninum jest bezobjawowa. Zwierzęta zarażone tasiemcem przejawiają zachowania wskazujące na świąd okolicy odbytu (takie jak pocieranie nią o trawę lub chodnik). Mogą wystąpić objawy zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Najbardziej znamienną cechą zarażenia jest wydalanie proglotydów pasożyta. Mogą one być znajdywane w okolicy odbytu, w kale, pieluchach, niekiedy w pomieszczeniach w których przebywają zwierzęta i zarażone dzieci. Świeżo wydalone proglotydy mają zdolność ruchu i mogą być omyłkowo brane za czerwie much.

Epidemiologia

Tasiemiec psi spotykany jest na całym świecie. Zarażenia ludzi notowano w Europie , na Filipinach , w Chinach , Japonii , Argentynie i USA .

Rozpoznanie
Pakiet jaj tasiemca psiego zawierający 8 jaj.

Rozpoznanie opiera się na stwierdzeniu jaj lub proglotydów pasożyta w kale. Pojedyncze jajo jest okrągłe lub owalne i ma wielkość 35-40 µm (31-50 µm x 27-48 µm)i zawiera onkosferę zaopatrzoną w sześć haczyków. Jaja tworzą pakiety; w pakiecie znajduje się 5-15 (niekiedy więcej) jaj[1].

Leczenie

Lekiem z wyboru jest prazykwantel w jednorazowej dawce 5-10 mg/kg masy ciała p.o., ewentualnie niklozamid (jednorazowo 2 g p.o. w dwóch dawkach w odstępie godzinnym)[2].

Przypisy

  1. Dipylidium caninum infection . CDC Division of Parasitic Diseases. [dostęp 18 października 2007].
  2. Rosenblatt JE. Antiparasitic agents. „Mayo Clin Proc”. 74. 11, ss. 1161-75 (1999). PMID 10560606 . 

Bibliografia

  • Parazytologia i akroentomologia medyczna. Antoni Deryło (red.). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN , 2002, ss. 229-231. . 
  • Inwazje i choroby pasożytnicze. W: Zbigniew Pawłowski: Choroby zakaźne i pasożytnicze. Zdzisław Dziubek (red.). Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL , 2003, s. 480. . 

Linki zewnętrzne

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Tasiemiec psi":

Murawa bliźniczkowa ...

Płazińce ...

Jasnowidzenie ...

Język słoweński ...

Algebra Boole'a ...

Rachunek predykatów pierwszego rzędu ...

Zdanie logiczne ...

Hełm ...

Fala stojąca ...

Zasada nieoznaczoności ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tasiemiec psi":

Budowa komórki eukariotycznej - część VII - system wakuolarny (plansza 12) ...

110. Rola diety w życiu człowieka (plansza 17) ...

Higiena i choroby układu pokarmowego (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie