Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Richard Strauss

Richard Strauss

Richard Strauss (Emil Orlik), 1916

Richard Strauss (ur. 11 czerwca 1864 w Monachium , zm. 8 września 1949 w Garmisch-Partenkirchen ) - niemiecki kompozytor muzyki późnego romantyzmu , dyrygent .

Życiorys

Strauss był synem waltornisty Franza Straussa. W młodości otrzymał od ojca staranne, choć konserwatywne wykształcenie muzyczne i bardzo wcześnie zaczął komponować. W 1882 wstąpił na uniwersytet monachijski, jednak po roku porzucił studia i wyjechał do Berlina. W 1885 został asystentem dyrygenta Hansa von Bülowa , aby po roku zająć jego miejsce. Jego pierwsze kompozycje utrzymane są w stylu Schumanna i Mendelssohna . Pod wpływem skrzypka Aleksandra Rittera zainteresował się Wagnerem .

Nowe zainteresowanie zaowocowało poematem symfonicznym Don Juan, który jest uważany za pierwszy dojrzały utwór Straussa. Premiera w roku 1889 podzieliła publiczność, jednak kompozytor skomentował to w następujący sposób: "Teraz pocieszam się myślą, że jestem na drodze, którą chciałem obrać, w pełni świadomy, że nie było artysty, którego ludzie nie nazwaliby szalonym". W późniejszych latach przyszły kolejne poematy symfoniczne: Tod und Verklärung (Śmierć i wyzwolenie, 1888-89), Till Eulenspigels lustige Streiche (Figle Dyla Sowizdrzała, 1894-95), Also sprach Zarathustra (Tako rzecze Zaratustra, 1896), Don Kichot (1897) i Ein Heldenleben (Życie bohatera, 1897-98).

Pod koniec XIX wieku Strauss zwrócił się ku operze. Pierwsze dwie próby - Gutram z 1894 i Feuersnot z 1901 okazały się porażkami, lecz na Salome z 1905 publiczność reagowała równie gorąco i skrajnie jak na Don Juana. Niekonwencjonalny temat dzieła, jak również wprowadzenie do muzyki dysonansów i rozbudowanej chromatyki zapewniły operze bardzo duże zainteresowanie. W Nowym Jorku publiczność protestowała z powodu zejścia dzieła ze sceny już po jednym przedstawieniu w Metropolitan Opera .

Strauss był kapelmistrzem orkiestr w Meiningen , Monachium, Berlinie i w Wiedniu . Jego muzyka pozostała pod wpływem Wagnera .

Do jego najbardziej znanych dzieł należą:

  • Elektra (opera) - opera 1909
  • Kawaler srebrnej róży - opera 1911
  • Ariadna na Naxos - opera 1912
  • Macbet - poemat symfoniczny
  • Dyl Sowizdrzał - poemat symfoniczny
  • Tako rzecze Zaratustra - poemat symfoniczny (wykorzystany w filmie Kubricka Odyseja 2001)
  • Die Frau ohne Schatten - opera
  • Salome - opera do tekstu Oscara Wilde'a
  • Capriccio - opera (1942) tekst Clemens Krauss
  • Arabella - opera
  • Intermezzo - opera
  • Daphne - opera
  • Die Schweigsame Frau - opera do tekstu Stefana Zweig'a
  • Alpensinfonie -poemat symfoniczny obrazujący dzień spędzony w Alpach

Ciekawostki

W 1907 roku w Paryżu Strauss był na przedstawieniu opery Peleas i Melizanda Claude Debussyego . Relacjonuje Romain Rolland : „[Strauss] słucha z najwyższą uwagą. [...] Jednakże nic nie rozumie. Po pierwszym akcie mówi do mnie: <Czy to wciąż w ten sposób?> - Tak! - <Nic więcej?... W tym nic nie ma... Nie ma muzyki... To nie ma ciągu... nie trzyma się. Żadnej frazy muzycznej. Żadnego rozwinięcia.> [...] Próbuję wyjaśnić Straussowi powściągliwość tej sztuki, pełnej niuansów i półcieni, ten impresjonizm subtelny i poetycki dzięki małym barwnym plamkom kładzionym obok siebie. [...] Znakomity artysta niemiecki dnia dzisiejszego daleki jest od tego, aby przypuszczać, że wielkość może być w doskonałej harmonii, równowadze, dobrym smaku.”[1]

Richard Strauss był także autorem patetycznego hymnu igrzysk olimpijskich, odbywających się w 1936 roku w Berlinie, w Niemczech hitlerowskich. Istnieją kontrowersyjne opinie na temat jego współpracy z rządem nazistowskim. Arturo Toscanini powiedział kiedyś o Straussie: "Przed Straussem-kompozytorem zdejmuję kapelusz; przed Straussem-człowiekiem zakładam go z powrotem".

Przypisy

  1. S. Jarociński, Debussy. Kronika życia, dzieła, epoki, Kraków PWM 1972, s.376.


Inne hasła zawierające informacje o "Richard Strauss":

Adwentyzm ...

1972 ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

1986 ...

Samuel Pepys ...

Restauracja Stuartów ...

1977 ...

Archeologia ...

1908 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Richard Strauss":

Działania pisemne (plansza 1) ...

Wyłączanie wspólnego czynnika przed nawias (plansza 1) ...

224 Konflikty zbrojne po II wojnie światowej (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie