Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Przypadki Robinsona Kruzoe

Przypadki Robinsona Kruzoe

Przypadki Robinsona Kruzoe
The Life and Strange Surprizing Adventures of Robinson Crusoe
Pierwsze wydanie Robinsona Cruzoe

Pierwsze wydanie książki o Robinsonie Crusoe
AutorDaniel Defoe
Kraj wydaniaWielka Brytania
Język angielski
Data I wyd.1719
Typ utworupowieść podróżniczo-przygodowa
Tekst na Wikiźródłach

Przypadki Robinsona Crusoe – powieść podróżniczo-przygodowa Daniela Defoe z 1719 roku.

Opowieść o Robinsonie składa się z dwóch części: pierwsza – The Life and Strange Surprizing Adventures of Robinson Crusoe opowiada o losach młodego marynarza Robinsona Crusoe , który trafia na bezludną wyspę. Druga - znacznie mniej znana – The Further Adventures of Robinson Crusoe opowiada o dalszych podróżach Robinsona.

Defoe napisał w późniejszym czasie trzecią część, Serious Reflections of Robinson Crusoe, będącą zbiorem esejów, bez faktycznego udziału postaci Robinsona.

Fabuła

Akcja rozpoczyna się w 1651 r. Książka opisuje dzieje Robinsona Crusoe, syna kupca w mieście Hull . Robinson nie chce wieść nudnego żywota jak jego ojciec, jako 17-latek ucieka z domu i płynie do Londynu . Ma pecha, gdyż pierwszy statek, którym płynie, rozbija się. Trafia na drugi okręt i tam uczy się sztuki żeglarskiej. Po pewnym czasie, chce wracać do domu, ale kapitan Smith namawia go, by popłynął z nim do Gwinei , a gdy tam dorobi się majątku, zostanie łaskawiej przyjęty przez ojca. Po śmierci kapitana Robinson pomaga wdowie po nim w prowadzeniu interesów. Jednak podczas kolejnej podróży statek zostaje napadnięty, a Robinson, wraz z innymi, wzięty do niewoli mauretańskiej. Po dwóch latach ucieka, wraz ze swym towarzyszem Ksurym i płynie do Brazylii , gdzie staje się plantatorem. Podczas wyprawy po niewolników 20 września 1664 statek się rozbija i Robinson jest jedynym ocalałym. Trafia na bezludną wyspę, gdzie, jak się okaże, spędzi następne 28 lat. Powoli zagospodarowuje się tam, buduje dom, uprawia zboże, oswaja kozy i papugę, wytwarza naczynia. W przetrwaniu pomagają mu znalezione przedmioty z innego rozbitego statku. Po latach na jego wyspę trafiają ludożercy, a Robinsonowi udaje się ocalić z ich rąk jedną z ofiar. Ocalałego krajowca nazywa Piętaszek (Friday, od dnia tygodnia kiedy go spotkał). Robinson "cywilizuje" dzikusa, czyniąc go towarzyszem swojej niedoli. Uczy go języka angielskiego i nawraca na chrześcijaństwo. Po latach do wyspy przybija statek z piracką banderą, którym kierują zbuntowani marynarze. Robinson pomaga kapitanowi odzyskać panowanie nad statkiem i może wrócić do rodzinnej Anglii.

Akcję powieści autor umieścił na wyspie położonej u wybrzeży Wenezueli .

Pierwsze wydanie drugiej części powieści

Druga część powieści poświęcona jest podróżom Robinsona m.in. na Madagaskar, do Południowej Azji i na Syberię.

Odbiór powieści

Powieść o przygodach Robinsona Kruzoe do końca XIX wieku była najczęściej wydawaną, tłumaczoną i interpretowaną książką w historii. W sumie doczekała się ponad 700 rożnych edycji i adaptacji. Są to np. Robinson szwajcarski Johanna Davida Wyssa , Foe J. M. Coetzeego czy choćby Robinsonowie Kosmosu Františka Běhounka . W Polsce przygodami Robinsona inspirowali się Czesław Miłosz i Jerzy Andrzejewski , tytułując scenariusz filmu wg wspomnień Władysława Szpilmana - Robinson warszawski (z których później powstał film Pianista ).

Jacques Offenbach w 1867 r. napisał operę Robinson Crusoé.

W XX wieku utwór był wielokrotnie ekranizowany, powstało także wiele dzieł luźno nawiązujących do książki, np. film Cast Away z 2000 r.

W Polsce powieść znana jest przede wszystkim w tłumaczeniu Władysława Ludwika Anczyca pod tytułem Przypadki Robinsona Crusoe lub Przypadki Robinsona Kruzoe oraz w skróconej wersji lekturowej w opracowaniu Stanisława Stampfla jako Robinson Kruzoe. Wg Daniela Defoe napisał Stanisław Stampf'l. Ukazały się Przypadki Robinsona Kruzoe będące tłumaczeniem dwóch części - tom I. przełożył Józef Birkenmajer , tom II - był anonimowym przekładem z XIX w. w opracowaniu Grzegorza Sinko.

W ostatnich latach opublikowano też kilka nowych tłumaczeń.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Przypadki Robinsona Kruzoe":

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Eunectes ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Przypadki Robinsona Kruzoe Przypadki Robinsona KruzoeThe Life and Strange Surprizing Adventures of Robinson CrusoePierwsze wydanie ...

Antykoncepcja ...

Nałęcz (herb szlachecki) ...

Hemofilia ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Neil Gaiman ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Przypadki Robinsona Kruzoe":

227 Polska walcząca (plansza 8) ...

Higiena żywienia i żywności (plansza 22) ...

009. Intelektualizm etyczny Sokratesa (plansza 20) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie