Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Promieniotwórczość naturalna

Promieniotwórczość naturalna

Promieniotwórczość naturalna (inaczej promieniowanie naturalne) - promieniowanie jonizujące pochodzące wyłącznie ze źródeł naturalnych:

Z naturalnych pierwiastków radioaktywnych obecnych w glebie, skałach, powietrzu i wodzie:

  • obecnych w minerałach, przyswajanych przez rośliny i zwierzęta, a także używanych jako materiały konstrukcyjne,
  • syntezowanych w atmosferze (i przenikających do hydrosfery ) wskutek reakcji składników atmosfery z promieniowaniem kosmicznym,
  • promieniowanie przenikłe do środowiska wskutek działalności przemysłowej człowieka (wydobycie rud uranu , spalanie węgla zawierającego pierwiastki promieniotwórcze).

Źródeł tego promieniowania nie da się uniknąć – są obecne m.in. w ścianach domów, w których mieszkamy, w pokarmie, który spożywamy, wodzie , którą pijemy i w powietrzu , którym oddychamy. Promieniowanie może stwarzać zagrożenia dla zdrowia, lecz może stwarzać też korzyści – dzięki zjawisku hormezy radiacyjnej , o istnienie której toczą się spory w świecie naukowym.

Przeciętny Polak otrzymuje roczną dawkę w wysokości 2,7 m Sv , z czego ponad 50% (1,4 mSv) przypada na radon uwalniany z podłoża. Najbogatsze w radon tereny to Sudety ( sztolnia w Kowarach ), większa koncentracja rud uranu i toru , a także Górnośląskie Zagłębie Węglowe .

Pierwiastkiem powodującym największą naturalną promieniotwórczość jest radon . Uwalnia się on wskutek rozpadu promieniotwórczego radu znajdującego się w minerałach skalnych, glebie oraz w materiałach konstrukcyjnych budynków. Przenikając do pomieszczeń mieszkalnych powoduje do 8-krotnego zwiększenia jego stężenia w zamkniętych pomieszczeniach niż na wolnym powietrzu. Dodając do tego fakt, iż przeciętny człowiek spędza 80% czasu w zamkniętych pomieszczeniach, a 20% na wolnym powietrzu, jego promieniotwórcze oddziaływanie na organizm jest większe.

Na podstawie badań przeprowadzonych w różnych krajach, nie wykryto większej zachorowalności na raka płuc u osób pochodzących z regionów o znacznej aktywności radonowej (przekraczających nawet 100-krotnie wartość średnią), a innymi regionami, co zdaje się potwierdzać teorię hormezy radiacyjnej .


Przykłady naturalnych źródeł promieniowania (w bekerelach ):

Źródłoaktywność
promieniotwórcza
banan125 Bq/kg
mleko50 Bq/l
superfosfat 500 Bq/kg
woda morska12 Bq/l
granit7 000 Bq/kg
popiół węglowy2 000 Bq/kg
5-letnie dziecko600 Bq
dorosła osoba (70kg)10 000 Bq


Inne hasła zawierające informacje o "Promieniotwórczość naturalna":

Rodzimy Kościół Polski ...

David Garrick ...

Formacja skalna ...

William Blake ...

Zoologia ...

Ekologia ...

Pliniusz Starszy ...

Tempo (muzyka) ...

2010 ...

Marian Mazur (naukowiec) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Promieniotwórczość naturalna":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 15) ...

Zbiory liczbowe (plansza 14) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie