Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

pomorze gdańskie

pomorze gdańskie - (Pomorze Nadwiślańskie, Pomorze Wschodnie, Pomerelia[1]) (kasz. Pòrénkòwô Pòmòrskô, niem. Pommerellen) - region na północy Polski nad Morzem Bałtyckim w przybliżeniu obejmujące swym obszarem szeroki pas wokół dolnej Wisły, tj. wschodnią część województwa pomorskiego oraz północną część województwa kujawsko-pomorskiego. Historycznie Pomorze Gdańskie sąsiadowało z zachodu z Pomorzem Zachodnim od wschodu z Prusami.

Zarys historyczny

Na początku II wieku n. e. obszar Pomorza Gdańskiego zajęli przybyli ze Skandynawii Gepidzi i Goci, których ślady określane przez archeologów są jako kultura wielbarska. Plemiona germańskie wywędrowały stopniowo na południe i po V wieku naszej ery osiedlili się tu Słowianie[2][3].

W X w. n.e. Pomorze Gdańskie zamieszkiwali Pomorzanie, od których wywodzą się współcześni Kaszubi.

Pierwsza wiadomość historyczna o Gdańsku pochodzi z 997 roku dzięki wysłaniu św. Wojciecha przez Bolesława Chrobrego w celu szerzenia wiary chrześcijańskiej, który dotarł do osady o nazwie Gyddanyzc. Dowodzi ta wiadomość również, że Gdańsk z okolicznymi ziemiami należał do pierwszego historycznego władcy Polski Mieszka I. W późniejszym okresie z większą lub mniejszą samodzielnością Gdańsk przynależał do Polski, aż do rzezi i zajęcia Gdańska przez Krzyżaków w 1308 roku.

Gdańsk wrócił wraz z Prusami Królewskimi pod panowanie Polski po zakończeniu wojny trzynastoletniej i podpisaniu II pokoju toruńskiego w 1466 roku. Przez następne stulecia będący formalnie pod wpływami Polski Gdańsk, jak również inne miasta Prus Królewskich - tzw. `wielkie miasta pruskie` (Toruń i Elbląg) posiadały znaczną samodzielność i przywileje.

W wyniku rozbiorów Polski Pomorze Gdańskie przeszło pod panowanie Prus, później Niemiec, pod nazwą Prusy Zachodnie. Stan ten trwał do zakończenia I wojny światowej, oprócz okresu 1807-1815 kiedy istniało Wolne Miasto Gdańsk. Po wojnie w wyniku traktatu wersalskiego Pomorze Gdańskie wróciło do Polski oprócz Gdańska i ziem do niego przylegających, tworząc Wolne Miasto Gdańsk w latach 1920 - 1939 .

II wojna światowa przyniosła kolejne zmiany terytorialne, Pomorze Gdańskie i Gdańsk wcielono do Rzeszy jako Gdańsk-Prusy Zachodnie. W 1945 roku prawie całe Pomorze Gdańskie razem z Gdańskiem znalazło się w Polsce (z wyjątkiem północnej części Mierzei Wiślanej (obecnie Rosja).


Inne hasła zawierające informacje o "pomorze gdańskie":

Uznam ...

Katedra Limnologii Uniwersytetu Gdańskiego ...

Kania czarna ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski ...

Kwartnik ...

Gerard Labuda ...

Kraina historyczna ...

Szczecińska Lista Przebojów ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

1929 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "pomorze gdańskie":

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 2) ...

214a II Wojna Światowa. Działania zbrojne w latach 1939 - 1941 r. (plansza 4) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie