Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ołów

Ołów

Ołów
Ołów

Ołów
Dane ogólne
Nazwa, symbol, l.a. Ołów, Pb, 82
Grupa, okres, blok 14 , 6, p
Właściwości metaliczne metal
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków normalnych (0 °C, 1013,25 hPa)

Ołów (Pb, łac. plumbum) – pierwiastek chemiczny , metal z bloku p w układzie okresowym .

Spis treści

Charakterystyka

Ołów jest miękkim metalem barwy niebieskawoszarej. Czysty ołów pokrywa się na powietrzu warstwą wodorotlenku i węglanu . Halogenki (PbCl2, PbBr2, PbI2) oraz siarczan(VI) są trudno rozpuszczalne , z tego względu ołów praktycznie nie rozpuszcza się w rozcieńczonych kwasach siarkowym (VI) , chlorowodorowym , bromowodorowym i jodowodorowym . Stężony kwas solny roztwarza ołów, dzięki tworzeniu się kompleksów chlorkowych, podobnie, gorący, stężony kwas siarkowy(VI), w niewielkim stopniu, wprowadza jony Pb2+ do roztworu, na skutek tworzenia się rozpuszczalnego wodorosiarczanu(VI).

Reakcja ołowiu ze stężonym kwasem solnym:

Pb + 2H^{+} + 4Cl^{-} \longrightarrow PbCl^{2-}_{4} + H_{2} \uparrow

Reakcja ołowiu ze stężonym kwasem siarkowym(VI):

Pb + 2H_{2}SO_{4} \longrightarrow Pb^{2+} + 2HSO^{-}_{4} + H_{2} \uparrow

Ołów rozpuszcza się całkowicie w rozcieńczonym kwasie azotowym(V) , z wydzieleniem tlenku azotu(II) , a także w kwasie octowym , z wydzieleniem wodoru i utworzeniem octanowego kompleksu ołowiu(II).

Reakcja ołowiu z rozcieńczonym kwasem azotowym(V):

3Pb + 2NO^{-}_{3} + 8H^{+} \longrightarrow 3Pb^{2+} + 2NO \uparrow + 4H_{2}O

Reakcja ołowiu z kwasem octowym:

Pb + 4CH_{3}COOH \longrightarrow Pb(CH_{3}COO)^{2-}_{4} + 2H^{+} + H_{2} \uparrow

Wodorotlenek ołowiu(II) jest amfoteryczny. Kationy Pb2+ należą do I grupy kationów , a także częściowo do grupy IIa.

Występowanie

Ołów występuje w skorupie ziemskiej w ilości 0,6 ppm . Najważniejszymi minerałami ołowiu są:

Zastosowanie

Ołów znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle. Stosowany jest do produkcji:

Tetraetyloołów Pb(C2H5)4 (nazwa zwyczajowa: czteroetylek ołowiu) był stosowany jako środek podnoszący liczbę oktanową benzyn silnikowych, Związek ten był głównym sprawcą emisji tlenków ołowiu do atmosfery w postaci aerozolu. Ostatnio dodatek tetraetyloołowiu w paliwach został praktycznie wyeliminowany.

Toksyczność

Sole i tlenki tego pierwiastka są trucizną kumulującą się w organizmie. Toksyczne skutki działania ołowiu na organizm ludzki określa się nazwą ołowica . Zaabsorbowane związki ołowiu przenikają do krwiobiegu, gdzie ołów wbudowuje się do czerwonych krwinek - średni czas przebywania wynosi 30 dni. Stąd 25-40% jego zawartości przenika do tkanek miękkich, około 15% do kości, a pozostała ilość jest wydalana. Czas przybywania w tkankach miękkich wynosi około 30 dni, a w kościach 40-90 lat u dorosłego człowieka. W kościach kumulowany jest w postaci związków koloidalnych i krystalicznych, może być z nich uwalniany pod wpływem zaburzeń metabolicznych lub stresu. Ołów silnie wiąże się z wieloma biopolimerami , takimi jak: białka , enzymy , RNA , DNA . w ten sposób ulega zaburzeniu wiele przemian metabolicznych. Skutkami toksyczności są: zaburzenia tworzenia krwi, nadciśnienie tętnicze , neuropatia , a także uszkodzenia mózgu .

Udowodniono wchłanianie ołowiu przez skórę. Alkilowe związki ołowiu łatwiej wchłaniają się przez skórę niż nieorganiczne związki ołowiu.

Sam ołów jest substancją toksyczną. Po wprowadzeniu go do organizmu pojawia się znużenie, zmęczenie, porażenie mięśni, szara obwódka wokół zębów, kolka ołowicza. Jednocześnie występuje białkomocz, krwiomocz oraz zaburzenia mózgowe. Leczenie jest głównie szpitalne i polega na podawaniu odtrutek i wysokich dawek witaminy B1 i B12. Jednak najważniejsze znaczenie ma odpowiednia higiena pracy i właściwe odżywianie.

Zobacz też

Bibliografia

Źródła drukowane

  • Jerzy Minczewski, Zygmunt Marczenko Chemia analityczna - 1 podstawy teoretyczne i analiza jakościowa (Wydawnictwo Naukowe PWN) Warszawa 2001

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Ołów":

Czarny Grzbiet (Karkonosze) ...

Dach hełmowy ...

Przegląd technik zdobniczych ...

Ziemia ...

Piotr Steinkeller ...

Lantan ...

Cez ...

Ruten ...

Technet ...

Niob ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ołów":

010. Dzieje Ziemi (plansza 8) ...

Zróżnicowanie i przydatność rolnicza gleb w Polsce (plansza 18) do atmosfery szkodliwe pyły i gazy zawierające związki siarki, węgla, a także Ołów, kadm i rtęć. Skutki działania tych gałęzi mogą prowadzić do zjawiska ...

102. Nieorganiczne i organiczne składniki komórki cz.2 (plansza 23) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie