Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Operacja Ochronna Tarcza

Operacja Ochronna Tarcza

Operacja Ochronna Tarcza
Intifada Al-Aksa
Data 29 marca3 maja 2002
Miejsce Zachodni Brzeg Jordanu
Przyczyna Intifada Al-Aksa
WynikPowodzenie Izraela.
Strony konfliktu
Izrael Fatah
Hamas
Formacje policyjne Autonomii Palestyńskiej
Dowódcy
gen. Itzhak Eitan
Siły
Siły Obrony Izraela : Brygada Golani, Nahal, Brygada Spadochroniarzy, 5 Brygada Piechoty Rezerwy, 408 Brygada Piechoty Rezerwy, Brygada Jerozolimska (rezerwy), Shayetet 13, jednostki pancerne i inżynieryjne
Straty
Izrael : 29 zabitych, ponad 100 rannychok. 500 zabitych, setki rannych i aresztowanych

Operacja Ochronna Tarcza lub Mur Obronny ( hebr. מבצע חומת מגן, Mivtza Homat Magen) – operacja wojskowa przeprowadzona na szeroką skalę przez Siły Obrony Izraela (IDF, Cahal) w 2002 roku, w trakcie tzw. Intifady Al-Aksa . Była to największa operacja wojskowa na Zachodnim Brzegu Jordanu od czasu wojny sześciodniowej w 1967 r.

Operacja Ochronna Tarcza rozpoczęła się 29 marca 2002 roku wkroczeniem IDF do Ramallah . Podobne akcje miały miejsce w sześciu największych miastach na Zachodnim Brzegu i w otaczających je osadach. 1 kwietnia armia izraelska weszła do Tulkarm i Kalkiliji , następnego dnia do Betlejem , a później także do Dżeninu i Nablusu . Okres od 3 do 21 kwietnia cechował się wprowadzeniem ścisłej godziny policyjnej dla cywilnej populacji zajętych terenów, jak również ograniczeniami w poruszaniu się nałożonymi na zagranicznych rezydentów, włączając w to zakaz wjazdu dla personelu medycznego, jak również dla obserwatorów monitorujących przestrzeganie praw człowieka i dziennikarzy [1].

W trakcie trwającej trzy tygodnie operacji, zginęło co najmniej 500 Palestyńczyków , a 1500 zostało rannych. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Palestine Red Crescent Society (odpowiednik Czerwonego Krzyża ), 4258 osób zostało zaaresztowanych przez Izraelczyków. IDF stracił 29 żołnierzy, a 127 zostało rannych. Poza stratami w ludziach, odnotowano także znaczne straty ekonomiczne - zniszczone zostały znaczne ilości mienia, czego efektem był m.in. drastyczny wzrost bezrobocia na terenie Zachodniego Brzegu[1]. Bank Światowy ocenił, że palestyńskiej infrastrukturze i instytucjom wyrządzono szkody w wysokości 360 milionów dolarów , z czego 158 milionów dolarów szkód wyrządziły bombardowania i niszczenie domów w Nablusie i Dżeninie[1]. Duża część palestyńskiej populacji straciła swoje mieszkania. Władze Autonomii Palestyńskiej nie były w stanie w pełni odbudować zniszczonych budynków jeszcze przez 2 lata od czasu zakończenia operacji.

Raport ONZ na temat operacji stwierdza, że Obie walczące strony zachowywały się w taki sposób, że często narażały cywili na niebezpieczeństwo. Wiele walk podczas Operacji Ochronna Tarcza miało miejsce na terenach mocno zaludnionych przez cywili i w wielu wypadkach używana była ciężka artyleria [1].

Przypisy

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Operacja Ochronna Tarcza":

Rak języka ...

Zawał mięśnia sercowego ...

1977 ...

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Kania czarna ...

1951 ...

Austro-Węgry ...

Christiaan Barnard ...

Przeszczepianie narządów ...

Protonotariusz apostolski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Operacja Ochronna Tarcza":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 15) ...

Procenty i promile (plansza 7) ...

041. Zurych (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie