Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Odnóża

Odnóża

Odnóża - parzyste przydatki występujące na tagmach stawonogów . Pełniące funkcje (często związane z lokalizacją): czuciowe, pokarmowe, lokomotoryczne, kopulacyjne, transportowe, przędne. Ilość, budowa i rozmieszczenie odnóży jest ważna cechą taksonomiczną.

Spis treści

Podtyp: trylobitokształtne (†Trilobitomorpha)

1 para czułków na tarczy głowowej. Odnóża kroczne na wszystkich segmentach ciała, z wyjątkiem pierwszego i ostatniego. U trylobitopodobnych (†Trilobitoidea) drugą parą odnóży zbliżoną w pod względem budowy do szczękoczułków

Podtyp: szczękoczułkowce (Chelicerata)

Brak czułków. Odnóża gębowe: szczękoczułki i nogogłaszczki . 4 pary odnóży krocznych. Odnóża odwłokowe zanikłe lub szczątkowe, wyjątkowo u skrzypłocza (Limulus) pod odwłokiem znajduje się 7 par odnóży – pięć tylnych używanych jest do pływania i jednocześnie jako skrzela, a dwie przednie pełnią głównie funkcje genitalne.

Rząd: pająki (Araneae) posiada zwykle 3 pary kądziołków przędnych o stożkowatym kształcie na których wierzchołku znajdują się ujścia gruczołów przędnych.

Podtyp: sześcionogi (Hexapoda)

3 pary krocznych.

Gromada: skoczogonki (Collembola) czułki 4-6 członowe; gatunki skaczące posiadają na odwłoku tzw. widełki skokowe i hamowidło.

Gromada: owady (Insecta) Gębowe opisane w osobnym artykule . Skrzydła owadów nie mają żadnych powiązań rozwojowych z odnóżami. Tułowiowe podlegają licznym przekształceniom. Para odnóży wyrasta między płytką boczną (pleurae) a płytką brzuszną (sternum). Odnóże kroczne składa się zasadniczo z: biodra (coxa), krętarza (trochanter), uda (femur), golenia (tibia) stopy (tarsus).

Gromada: pierwogonki (Protura) jako jedyne sześcionogi nie posiadają czułków, ich funkcję pełni pierwsza para odnóży tułowiowych. Brak przydatków na odwłoku.

Podtyp: wije (Myriapoda)

Na większości segmentów parzyste odnóża lokomocyjne, czasem zróżnicowane w zależności od położenia segmentu. Telson pozbawiony odnóży.

Gromada: pareczniki (Chilopoda) Na głowie jedna para czułków. Na każdym segmencie ciała znajduje się 1 para odnóży krocznych (wyjątek stanowią 2 ostatnie segmenty: pregenitalny i genitalny oraz pierwszy segment, na których nie ma odnóży). Pierwsza para odnóży tułowiowych tworzy tzw. szczękonóża (maxillipedes) z gruczołami jadowymi.

Gromada: dwuparce (Diplopoda) Jedna parze szczęk Na segmentach 2-4 znajduje się po 1 parze odnóży, na pozostałych po 2 pary.

Gromada: skąponogi (Pauropoda) Na 11 segmentach znajduje się 9 par odnóży krocznych. Nieliczne mają 11 par odnóży krocznych, a podrodzaj Decapauropus, o tułowiu złożonym z 12 segmentów, ma 10 par odnóży.

Gromada: drobnonogi (Symphyla) Przedstawiciele tej gromady rodzą się z ok. 6 parami odnóży, podczas gdy dorosły drobnonóg ma ich 12 par.

Podtyp: skorupiaki (Crustacea)

Na głowie znajdują się dwie pary czułków, trzy pary odnóży gębowych ( żuwaczki i dwie pary szczęk). Tułów i odwłok mają liczne odnóża, w tym skrzela. Odnóża są dwugałęziste z wyjątkiem pierwszej pary czułków.

Gromada: skrzelonogi (Branchiopoda) Odnóża liczne, dwugałęziste, służą jednocześnie do poruszania się, oddychania i do pobierania pokarmu.

Gromada: podkowiastogłowe (Cephalocarida) Czułki skrócone. Tułów złożony z 8 segmentów, na 7 pierwszych prymitywne dwugałęziste odnóża, podobne budową do szczęk II par. Odwłok zbudowany z 11 segmentów pozbawionych odnóży.

Gromada: pancerzowce (Malacostraca): 3 pary odnóży odwłoka uczestniczą w płetwie ogonowej.

Rząd dziesięcionogi (Decapoda): 2 pary czułków, para żuwaczek, 2 pary szczęk, 3 pary szczękonóży, 5 par odnóży krocznych (pierwsza para przekształcona w szczypce ) odnóża kopulacyjne i pławne na odwłoku.

Gromada: małżoraczki (Ostracoda) 2 pary czułków, 1 para żuwaczek, 1-2 pary szczęk, 2 pary odnóży tułowiowych krocznych.

Gromada: łopatonogi (Remipedia) Odnóża pływne znajdują się po bokach każdego z 32 podobnie zbudowanych segmentów. Do polowania używają jadu, który wstrzykują za pomocą przekształconych odnóży.

Gromada: Maxillopoda Odnóża tułowiowe pełnią funkcję lokomotoryczną lub powodują wytwarzanie prądów wodnych podprowadzających pokarm do otworu gębowego. Odnóży odwłokowych brak.


Inne hasła zawierające informacje o "Odnóża":

Mrówka rudnica ...

Owady ...

Wije 10 do 180, chociaż nazwa "Myriapoda" znaczy "dziesięciotysiąconogie"). Na segmentach posiada parzyste Odnóża lokomocyjne, czasem zróżnicowane w zależności od położenia segmentu. Ostatni segment - ...

Trylobitokształtne typu stawonogów , obejmujący ok. 4 tysięcy znanych gatunków. Ciało jednolicie segmentowane, mające Odnóża na wszystkich segmentach ciała, z wyjątkiem pierwszego i ostatniego. Pokryte pancerzem. ...

Pąkle Rozmnażanie4 Pożywienie WyglądCiało pąkli otoczone jest pancerzykiem zbudowanym z płytek wapiennychPrzykryte jest wieczkiemOdnóża - przekształcone w pierzaste wąsy - są wysuwane Tryb życiaZdolność do ...

Oczlik ...

Dafnia ...

Pływik ...

Żywik Jako metazoëa (pożywik) określana jest larwa powstała z żywika mająca dobrze rozwinięte Odnóża tułowiowe i zawiązki odnóży na pierwszych segmentach odwłoka, a np. postlarwa ...

Dwuparce szczęk i tułowiu zbudowanym z 11-120 segmentów, na których znajdują się parzyste Odnóża kroczne. Na segmentach 2-4 znajduje się po 1 parze odnóży, na ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Odnóża":

016. Stawonogi – najliczniejszy szczep zwierząt na Ziemi (plansza 6) ...

017. Przegląd i znaczenie stawonogów (plansza 6) ...

017. Przegląd i znaczenie stawonogów (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie