Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nośnik narzędzi

Nośnik narzędzi

RS 09/124

Nośnik narzędzi to ciągnik rolniczy wykonany w specjalny sposób tak, że nie tylko ciągnie narzędzia lecz przenosi je również na sobie. Jest konstrukcją pośrednią między samobieżną maszyną specjalistyczną, a typowym ciągnikiem rolniczym.

Nośniki narzędzi buduje się zazwyczaj w postaci samobieżnej ramy z silnikiem umieszczonym z tyłu. Nośnik narzędzi współpracuje w zasadzie z narzędziami zawieszanymi w środku ramy, istnieje także możliwość zawieszenia narzędzi przed ramą; może on również pracować narzędziami doczepianymi lub zawieszanymi z tyłu. Dzięki temu istnieje możliwość wykonywania kilku zabiegów agrotechnicznych na raz ; jest to największa zaleta nośnika. Nośniki narzędzi są uważane za najbardziej uniwersalne i ekonomiczne ciągniki.

Duże znaczenie ma możliwość umieszczenia narzędzi na środku ciągnika, w polu widzenia kierowcy. Mimo oczywistych zalet nośniki narzędzi nie wchodzą powszechnie do użytku w produkcji rolnej. Główną wadą nośników jest stosunkowo duży koszt zakupu zestawu, nieprzydatność w cięższych pracach rolniczych, konieczność stosowania specjalistycznych narzędzi oraz spory nakład czasu potrzebny do przymocowania poszczególnych narzędzi do jego ramy.

W Polsce najbardziej znanym nośnikiem narzędzi był dostarczany w latach sześćdziesiątych RS 09. Maszyny te w tamtym czasie były dość rozpowszechnione w gospodarstwach państwowych. RS 09 był produkowany w latach 1955 do 1968 w dawnej NRD w Schonebeck jako modernizacja nośników RS 08 z lat pięćdziesiątych. Główne różnice polegały na umieszczeniu silnika z tyłu pojazdu drążka. Dzięki temu rama ciągnika mogła zostać wydłużona.

RS 09 był napędzany dwucylindrowym wysokoprężnym silnikiem widlastym o mocy 18 KM. Silnik chłodzono powietrzem nadmuchiwanym przez wentylator. Rozbudowana skrzynia biegów z rewersem dawała do przodu i do tyłu po 8 prędkości. Nośnik posiadał dwa wałki odbioru mocy . Cały zespół silnik skrzynia biegów i most napędowy były dość zgrabnie upakowane. Masa ciągnika: 1070 kG; długość: 356 cm; szerokość: 152 cm.

Do Polski nigdy potem nie importowano na szerszą skalę innych nośników narzędzi. Obecnie spotyka się współczesne odmiany nośników niemieckich marek sprowadzane w latach dziewięćdziesiątych.


Inne hasła zawierające informacje o "Nośnik narzędzi":

Zawał mięśnia sercowego ...

Benedykt Dybowski ...

Archeologia ...

Materiał genetyczny ...

Dyskietka ...

Geografia ...

Polska Agencja Prasowa ...

Przegląd technik zdobniczych ...

Ziemia ...

Człowiek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nośnik narzędzi":

003 a Rewolucja neolityczna (plansza 2) ...

Budowa komputera - Procesor, rodzaje pamięci, karty rozszerzeń (plansza 19) ...

Rolnictwo w Polsce (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie