Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Marian Żelazek

Marian Żelazek

Marian Żelazek
Marian Żelazek
Data i miejsce urodzenia 30 stycznia 1918
Palędzie
Data i miejsce śmierci 30 kwietnia 2006
Puri
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja werbiści
Prezbiterat 1948
Odznaczenia
Order Ecce Homo (Polska)

Marian Żelazek (ur. 30 stycznia 1918 w Palędziu koło Poznania , zm. 30 kwietnia 2006 w Puri w Indiach ) – polski zakonnik , werbista .

Urodził się jako siódme z szesnaściorga dzieci. W roku 1926 jego rodzina przeniosła się ze wsi do Poznania; Marian Żelazek po ukończeniu szkoły powszechnej rozpoczął naukę w Gimnazjum Misyjnym w Górnej Grupie koło Grudziądza , a następnie, we wrześniu 1937nowicjat w seminarium duchownym Księży Werbistów w Chludowie koło Poznania, dwa lata później, 4 września 1939 , złożył swą pierwszą profesję zakonną.

20 maja 1940 aresztowany i osadzony w Forcie VII w Poznaniu, dwa dni później wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau . Od sierpnia do grudnia 1941 – w obozie w Gusen , później ponownie w Dachau, aż do wyzwolenia obozu przez Amerykanów 29 kwietnia 1945 .

Po opuszczeniu obozu wyjechał na studia teologiczne do Rzymu . Studiował w Instytucie Anselmianum. Trzy lata później, 18 kwietnia 1948 przyjął w Rzymie święcenia kapłańskie i 21 marca 1950 wysłano go do Kesramal/Sambalpur w stanie Orissa w północnych Indiach. Przez 25 lat pracował wśród Adivasów , żyjących w dżungli koczowników; m.in. w 1968 organizował placówkę misyjną w Bondamunda. Od 1 czerwca 1975 przez długie lata niósł pomoc wśród trędowatych w leprozorium w Puri (nad Zatoką Bengalską ).

Akademia Medyczna w Poznaniu 3 października 2000 roku przyznała mu Medal im. Karola Marcinkowskiego "za zasługi w niesieniu pomocy charytatywnej i medycznej trędowatym". W roku 2002 zgłoszony został przez Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI jako oficjalny kandydat do Nagrody Nobla , w tym samym roku otrzymał statuetkę "Złotego Hipolita" – nagrodę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. W 2005 r. otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania. W roku 2005 otrzymał Nagroda imienia Sérgio Vieira de Mello , przyznawaną przez Stowarzyszenie Willa Decjusza .

W 2005 roku Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zorganizowało w Galerii Azjatyckiej wystawę „Ojciec Marian Żelazek SVD – polski kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla”. Na wernisażu obecny był ks. M. Żelazek, który wcześniej ofiarował muzeum szereg eksponatów z Orissy. Muzeum wydało okolicznościowy medal pamiątkowy poświęcony o. Marianowi Żelazkowi SVD organizując zarazem cykl spotkań z autorami filmów dokumentalnych o jego działalności. W pierwszą rocznicę śmierci w 2007 w Galerii Nusantara otwarto ekspozycję „Indie Ojca Mariana Żelazka w fotografii Krzysztofa Machowskiego”.

Bibliografia

  • „Namaste”, Ojcze Marianie! Z okazji 50. lecia kapłaństwa i pracy misyjnej o. Mariana Żelazka SVD, Nysa-Chludovo, Verbinum 1998, s. 104
  • Barbara Pokorska, Ojciec Marian Żelazek SVD – polski kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla, MAiP, Warszawa 2005, s. 8 (folder w języku polskim i angielskim)
  • Małgorzata Wejsis-Gołębiak, The Divine World Missionary. Misjonarz Słowa Bożego, Embassy of the Republic of Poland, New Delhi 2007, s. 48 (publikacja dwujęzyczna)
  • red. Tomasz Szyszka SVD, Ojciec Marian Żelazek SVD Ojciec Trędowatych, Wyd. UKSW 2008, s. 196

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Marian Żelazek":

Mieszko II Lambert ...

1972 ...

Rekatolicyzacja ...

Sobieski ...

Ignacy Hołowiński ...

Ciałko nerkowe ...

Murawa bliźniczkowa ...

1878 ...

1863 ...

Długosz królewski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Marian Żelazek":

201 Rozwój historiografii w okresie międzywojennym (plansza 8) ...

22. Konserwatyzm. Nauka społeczna kościoła (plansza 15) ...

209b Tworzenie demokracji parlamentarnej w Polsce (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie