Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Malwa różowa

Malwa różowa

Malwa różowa

Systematyka [1]
Domena : eukarionty
Królestwo : rośliny
Klad : rośliny naczyniowe
Klad : rośliny nasienne
Klasa : okrytonasienne
Klad : klad różowych
Rząd : ślazowce
Rodzina : ślazowate
Rodzaj : malwa
Gatunek :malwa różowa
Nazwa systematyczna
Alcea rosea ( L. ) Cav.
Diss.II.91.t.29.f.3., 1786
Synonimy

Althaea rosea (L.) Cav.)[2]

Gatunek leczniczy
Kwiat
Malwy przy ścianie domu
Rozłupnie
Morfologia

Malwa różowa[3] (Alcea rosea L. ), nazywana także malwą ogrodową[4] , prawoślazem wysokim, p. różowym, malwą czarną, zygmarkiem – gatunek rośliny z rodziny ślazowatych (Malvaceae). Pochodzi prawdopodobnie z Półwyspu Bałkańskiego [5]. Obecnie nigdzie nie występuje na stanowiskach naturalnych, jest tylko uprawiany[2]. Czasem dziczeje ( efemerofit ).

Spis treści

Morfologia

Pokrój
Wysoka do 2,25 m roślina o pojedynczej, prostej, dość grubej łodydze. Cała roślina jest szorstko owłosiona.
Liście
Dolne na łodydze siedmioklapowe, górne pięcioklapowe.
Kwiaty
Osadzone na krótkich szypułkach po 1-3 w kątach, pojedyncze, półpełne lub pełne, o barwach od białej poprzez różową, czerwoną do prawie czarnej, zebrane w kłosowate kwiatostany do 1 m. Średnica kwiatów do dziesięciu cm. Kielich otoczony kieliszkiem . Pręciki liczne, zrośnięte w rurkę otaczającą pojedynczy słupek.
Owoc : Rozłupnia rozpadająca się na rozłupki. MTN ok. 8,5g.
Korzeń
Bardzo mocny, palowy.

Biologia i ekologia

Bylina , ale w naszych warunkach roślina ta jest uprawiana głównie jako roślina dwuletnia . Hemikryptofit . Kwitnie od lipca do października, jej przedprątne kwiaty zapylane są przez błonkówki[6]. Liczba chromosomów 2n = 42[4].

Zastosowanie

  • Roślina lecznicza
    • Surowiec zielarski : kwiat prawoślazu różowego – Flos Althaeae roseae var. nigra, (Flos Malvae arboreae). Skład chemiczny: Glikozydy (herbacyna, astragalina, izokwertycyna i inne), śluzy, garbnik katechinowy, antocyjany (gł. altainę).
    • Działanie: wodne wyciągi (maceraty) z kwiatów stosowane są w nieżytach dróg oddechowych (łagodzą uczucie podrażnienia w gardle) i zapaleniu migdałków; działają osłaniająco na błonę śluzową żołądka. Ponadto pobudzają miesiączkowanie.
    • Zbiór i suszenie: do celów leczniczych używa się wyłącznie odmian o bardzo ciemnych, niemal czarnych kwiatach. Mogą być wykorzystywane także odmiany o pełnych kwiatach . Nie wolno zbierać kwiatów z roślin porażonych przez rdzę. Kwiaty zbiera się w sierpniu. przy słonecznej pogodzie i suszy w zacienionym i przewiewnym miejscu[5].
  • Sztuka kulinarna : barwniki pozyskiwane z ciemnych odmian wykorzystuje się do barwienia w przemyśle spożywczym i poprawiania koloru win. Stosowana jest także jako dodatek smakowy do herbatek ziołowych. Malwa ma bardzo delikatny smak i łagodny zapach.
  • Roślina ozdobna . Jest pospolicie uprawiana, szczególnie w przydomowych ogródkach.

Odmiany ogrodowe

Wykorzystuje się zarówno formy pojedyncze jak i pełnokwiatowe, które dzieli się na cztery grupy w zależności od siły wzrostu i budowy kwiatów:

  • 'Fimbrita flore pleno' – kwiaty półpełne lub pełne, dość rzadko osadzone na łodydze charakteryzujące się fryzowanymi działkami korony.
  • 'Pełne wielkie' – charakteryzuje je bardzo silny wzrost (do trzech metrów wys.) oraz kwiaty o zewnętrznych działkach dłuższych niż wewnętrze, co tworzy rodzaj kryzy otaczającej płatki wewnętrzne.
  • 'Szkockie' – o płatkach jednakowej długości i wzroście do 2,2 m.
  • 'Chaters' – podobne do poprzednich, ale siła wzrostu słabsza (do 1,8 m), tworzą bardzo gęste i zwarte kwiatostany

Uprawa

Jest w pełni mrozoodporna ( strefy mrozoodporności 4-10)[7]. Wymaga ciepłych, słonecznych, ale osłoniętych stanowisk i dość zasobnych gleb o pH 6-7. Uprawiana jest z nasion, które wysiewa się w czerwcu-lipcu do rozsadnika. Siewki mające 2-3 liście pikuje się i wysadza na zagony. Na stałe miejsce sadzi się rośliny jesienią w rozstawie 30-30 x 50-80 cm. W pierwszym roku tworzy tylko przyziemną rozetę 5-7 klapowych liści. Zakwita w drugim roku. Najlepiej prezentują się przy ścianie domu, przy ogrodzeniiach, lub wysadzone grupkami w trawniku[8].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website ( ang. ). 2001–. [dostęp 2009-07-02].
  2. 2,0 2,1 Germplasm Resources Information Network (GRIN) . [dostęp 2010-09-15].
  3. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Vascular Plants of Poland - A Checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski . Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 1995. . 
  4. 4,0 4,1 Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. . 
  5. 5,0 5,1 Jan Macků, Jindrich Krejča, Apoloniusz Rymkiewicz: Atlas roślin leczniczych. Wrocław [etc.]: Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo, 1989. . 
  6. Olga Seidl, Józef Rostafiński: Przewodnik do oznaczania roślin. Warszawa: PWRiL, 1973. 
  7. Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. . 
  8. Bolesław Chlebowski, Kazimierz Mynett: Kwiaciarstwo. Warszawa: PWRiL, 1983. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Malwa różowa":

Ciałko nerkowe ...

Pstrąg tęczowy ...

Dżdżownica australijska ...

Wieprzowina ...

Golonka ...

Najwyższy CZAS! ...

Perła ...

Jaspis ...

Mewy ...

Pierścienice ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Malwa różowa":

153. Rodzaje grzybów (plansza 19) ...

014. Słowa obcego pochodzenia (plansza 19) ...

Mangan i jego związki (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie