Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Lwówek Śląski

Lwówek Śląski

Lwówek Śląski
Herb
Flaga
Herb Lwówka Śląskiego Flaga Lwówka Śląskiego
Województwo dolnośląskie
Powiat lwówecki
Gmina
• rodzaj
Lwówek Śląski
miejsko-wiejska
Prawa miejskie 1217
Burmistrz Ludwik Stanisław Kaziów
Powierzchnia 16,65 km²
Ludność (2008)
•  liczba
•  gęstość

9510
578 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 75
Kod pocztowy 59-600
Tablice rejestracyjne DLW
Położenie na mapie Polski

Lwówek Śląski
51°07'N 15°35'E / 51.117, 15.583 Na mapach: 51°07'N 15°35'E / 51.117, 15.583
TERC
( TERYT )
5020112034
Miasta partnerskie Lwówek
Heidenau
Velky Senov
Noidans Lés Vesoul
Chrastava
Urząd miejski
al. Wojska Polskiego 25a
59-600 Lwówek Śląski
Strona internetowa miasta
Ratusz
Mury obronne i baszta lubańska

Lwówek Śląski ( niem. Löwenberg in Schlesien, łac. Leopolis) to miasto w woj. dolnośląskim , w powiecie lwóweckim , siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lwówek Śląski . W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. jeleniogórskiego . Miasto leży nad Bobrem , jego dopływami Płuczką, Srebrną i Widnicą, na granicy Pogórza Izerskiego i Kaczawskiego .

Według danych z 30 czerwca 2008 miasto miało 9510 mieszkańców[1].

Znajduje się ok. 20 km na płd. od Bolesławca i 35 km na płn. od Jeleniej Góry . Jedno z najstarszych miast na Dolnym Śląsku . W mieście istnieje przypuszczalnie najstarszy browar w Polsce, " Browar Śląski 1209 "[2].

Spis treści

Zabytki

Historia

Lwówek Śląski należy do grupy najstarszych miast Dolnego Śląska . Jest także jednym z pierwszych miast w Polsce lokowanych na prawie magdeburskim .

Już we wczesnym średniowieczu Lwówek stał się lokalnym centrum gospodarczym i ośrodkiem osadnictwa wiejskiego. Jego rozwój przyspieszyło także dogodne położenie przy znanym szlaku handlowym zwanym Królewską Droga ( Via Regia ) oraz eksploatacja złota na obszarze dawnych Płakowic. Czynniki te przyczyniły się do wczesnej lokacji - już w 1217 roku książę Henryk l Brodaty nadał Lwówkowi Śląskiemu prawa miejskie.

Lokacja i związane z nią przywileje spowodowały szybki rozwój miasta. Lwówek nie tylko rozwijał się gospodarczo -wzrosła także jego rola jako ośrodka władzy - w 1243 roku książę Bolesław Rogatka zorganizował w mieście pierwszy na Śląsku turniej rycerski, a w latach 1278 - 1286 Lwówek był siedzibą kolejnego z Piastów świdnicko - jaworskich , Bernarda Zwinnego i stolicą samodzielnego księstwa. W następnym okresie miasto stało się integralną częścią księstwa świdnicko-jaworskiego i dzieliło jego losy. Stopniowo, w miarę wyczerpywania się złóż złota, podstawą utrzymania mieszkańców stało się rzemiosło, głównie sukiennictwo i tkactwo, handel oraz obróbka kamienia budowlanego.

W 1329 roku miasto liczyło około 11 tysięcy mieszkańców i należało do najludniejszych ośrodków miejskich na Śląsku . W miarę rozwoju miasta lwóweccy mieszczanie uzyskiwali różne przywileje; prawo do organizacji targów i jarmarków, handlu solą , bicia własnej monety itd. We Lwówku istniało kilka cechów, z których najbardziej znaczącym był cech skupiający sukienników.

W 1392 roku, po śmierci księżnej Agnieszki, przeszedł Lwówek pod panowanie czeskie. Sto lat później, w 1498 roku, król czeski Władysław Jagiellończyk nadał Lwówkowi herb, który, za wyjątkiem krótkiej przerwy, jest używany do dnia dzisiejszego.

Na początku XVII wieku miasto liczyło ponad 8 tysięcy mieszkańców. Funkcjonowało w nim 450 warsztatów sukienniczych, które wspaniale prosperowały. Kres tej prosperity przyniosła wojna trzydziestoletnia ( 1618 - 1648 ), w trakcie, której Lwówek został spustoszony i dokumentnie zniszczony. Zniszczenia wojenne, straty ludnościowe oraz pożary w latach 1659 i 1704 , spowodowały, że prawie przez cały wiek XVIII miasto wegetowało. Niewielkie ożywienie gospodarcze nastąpiło pod koniec XVIII wieku. Lwówek, liczący wówczas nieco ponad 2600 mieszkańców, skorzystał z koniunktury, jaka zapanowała w Prusach . Rozwój gospodarczy został zahamowany w trakcie wojen napoleońskich . Wówczas przebywał w mieście sam "bóg wojny" - cesarz Napoleon Bonaparte , który zwyciężył Prusaków podczas tak zwanej "pierwszej bitwy nad Bobrem " - 22 sierpnia 1813 roku. Tak zwana "druga bitwa nad Bobrem", stoczona 29 sierpnia 1813 roku, zakończyła się klęską Francuzów .

Dopiero w drugiej połowie XIX następuje pewne ożywienie gospodarcze. Lwówek uzyskuje połączenie kolejowe ze Złotoryją ( 1884 ) i Gryfowem Śląskim ( 1885 ) oraz znacznie później z Jelenią Górą ( 1909 ). W mieście i okolicy rozwija się turystyka wspierana przez aktywne koło Towarzystwa Karkonoskiego (Riesengebirgsverein - RGV), a dzięki kapeli dworskiej, koncertującej w pałacu Hohenzollernów , staje się centrum kulturalnym. Także w tym okresie rozwija się przemysł spożywczy - w mieście powstaje między innymi nowoczesny browar Hohbergów oraz wytwórnia wódek. Następuje dalszy rozkwit lokalnych kamieniołomów, powstaje kopalnia gipsu i anhydrytu.

W okresie międzywojennym nadzieje na bardziej aktywny rozwój nie spełniły się. Wprawdzie liczba ludności wzrosła do ponad 6 tysięcy, ale zmalała liczba zakładów przemysłowych i rzemieślniczych. Procesu degradacji gospodarczej miasta nie zdołał nawet zatrzymać specjalny program pomocy prowincjom wschodnim Rzeszy Niemieckiej wdrożony w 1937 roku. W czasie II wojny światowej pogłębia się zastój gospodarczy miasta, które w 1945 r. zostaje zniszczone w 40%.

Lwówek Śląski, zajęty ostatecznie przez wojska radzieckie 9 maja 1945 roku, został na mocy ustaleń konferencji poczdamskiej przekazany Polsce. Dotychczasową ludność miasta wysiedlono do Niemiec. Już w maju 1945 miasto staje się ośrodkiem polskiej administracji powiatowej, funkcję tę pełni do czerwca 1975 roku i ponownie od roku 1999 . Ponadto od 1973 roku jest siedzibą gminy miejsko wiejskiej, obejmującej aktualnie miasto Lwówek Śląski i 28 wsi.

Kościoły i związki wyznaniowe

Na terenie miasta działalność duszpasterską prowadzą następujące kościoły:

Imprezy

Ludzie związani z miastem

Bibliografia

  • Słownik geografii turystycznej Sudetów, tom 2 Pogórze Izerskie, red. Marek Staffa , Wydawnictwo I-BiS, Wrocław 2003,
  • Góry i Pogórze Kaczawskie. Skala 1:40.000. Jelenia Góra: Wydawnictwo Turystyczne Plan, 2004. wyd. II. . 

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 30 VI 2008 r.) . Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2008. ISSN 1734-6118 .  ( pol. )
  2. POLSKA - Nawigator turystyczny, Carta blanca, 2009;
  3. Sala Królestwa Świadków Jehowy ul. Malinowskiego 9


Inne hasła zawierające informacje o "Lwówek Śląski":

Sedmídolí ...

Śląskie Kamienie ...

Czeskie Kamienie ...

Bóbr (dopływ Odry) (prawy) Szprotawa (prawy), Kwisa (lewy) Czerna Wielka (lewy)Niektóre miejscowości, przez które przepływa Bóbr: Lubawka Kamienna Góra Janowice Wielkie Jelenia Góra Wleń Lwówek Śląski Bolesławiec Leszno Górne Szprotawa Żagań Nowogród Bobrzański Dychów Występują duże wahania wodostanów. Na Bobrze i zasilających go ...

Granit karkonoski ...

Masyw karkonoski ...

Pogórze Izerskie i piaski oraz lessy . Atrakcje turystycznePrzełom Kwisy z Jeziorem Leśniańskim i Złotnickim , Lwówek Śląski , Lubomierz , zamek Czocha , zamek Gryf , zamek Rajsko , zamek Świecie , pałac ...

Smogornia ...

Szrenica ...

Śnieżne Kotły ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lwówek Śląski":

207. Krainy geograficzne Polski. Karpaty (plansza 6) ...

218. Struktura narodowościowa i etniczna Polski (plansza 12) ...

235. Instytucje finansowe w Polsce (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie