Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Lipa drobnolistna

Lipa drobnolistna

Lipa drobnolistna

Systematyka [1]
Domena : eukarionty
Królestwo : rośliny
Klad : rośliny naczyniowe
Klad : rośliny nasienne
Klasa : okrytonasienne
Klad : klad różowych
Rząd : ślazowce
Rodzina : ślazowate
Rodzaj : lipa
Gatunek :lipa drobnolistna
Nazwa systematyczna
Tilia cordata Mill.
Gard. dict. ed. 8: Tilia no. 1. 1768
Synonimy

Tilia parvifolia Ehrh.
Tilia ulmifolia Scop.[2]

Gatunek leczniczy
Pokrój
Owoce
Kora

Lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.) – gatunek drzewa , należący do rodziny lipowatych (wg systemu Reveala ). Pochodzi z Europy i Azji Zachodniej[2]. W Polsce występuje pospolicie na terytorium całego kraju. Występuje w stanie naturalnym, ale jest także bardzo często sadzona przy domach, w parkach i przy drogach, jako roślina ozdobna i użyteczna. Status gatunku we florze Polski : gatunek rodzimy lub zadomowiony.

Spis treści

Morfologia

Pokrój
Duże drzewo liściaste, osiągające wysokość do 30 m. Korona jest regularna – szerokojajowata lub kulista. Na młodych drzewach gałęzie są pod dużym kątem wzniesione do góry, a ich kora jest gładka i ma szary kolor. Na starych drzewach konary zwisają w dół, a ich kora jest gruba i nieregularna. Cieńsze gałązki są nagie, górą brunatnoczerwone.
Liście
Pod spodem nagie, tylko w kątach nerwów mają pęczki rudych włosów. Po górnej stronie są żywozielone, dolna ich strona jest jaśniejsza. Blaszki, z regularnie piłkowanym brzegiem, mają okrągłosercowaty kształt i charakterystycznie zakończony wierzchołek. Są szersze niż dłuższe i lekko wcięte u nasady. Ustawione są skrętolegle . Liście mają średnicę 30–70 mm (wyjątkowo do 90 mm) i brzegi lekko zawinięte do góry. Błyszczące, jajowate pąki czerwonobrunatnego koloru okryte są dwiema łuskami. Jesienią liście przyjmują żółty kolor.
Kwiaty
Wyrastają pojedynczo lub pęczkami po 2-12, są wzniesione ponad liście. Mają dość długą szypułkę i w dolnej części podługowatą podsadkę . Całe kwiaty mają jasnożółtą barwę i wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Ich pręciki są zbliżone wielkością do płatków korony .
Owoc
Kulisty, twardy, nagi orzech , wielkości 6-8 mm ze skrzydełkiem (pochodzącymi z podsadki kwiatu).

Biologia i ekologia

Megafanerofit . Kwiaty mają miodniki i zapylane są przez owady. Podczas kwitnienia są odwiedzane przez ogromne ilości pszczół . Okres kwitnienia: koniec czerwca – lipiec. Kwitnie około dwa tygodnie później niż lipa szerokolistna . W stanie naturalnym występuje w lasach, głównie dębowo-grabowych. Często jest nasadzana w parkach , alejach, przy domach i drogach. W zimie nie wymarza, jest dobrze przystosowana do naszego klimatu, jednak duże zanieczyszczenia powietrza szkodzą jej. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla All. Carpinion i gatunek wyróżniający dla Ass. Aceri-Tilietum.

Zastosowanie

  • Roślina lecznicza :
    • Surowiec zielarski : kwiaty wraz z podsadkami(Flos Tilia). Zbiera się je ręcznie przy bezdeszczowej pogodzie i suszy w miejscu przewiewnym i zacienionym, w temperaturze do 35 °C. Należy je zbierać z drzew oddalonych od głównych dróg i nierosnących na intensywnie opryskiwanych polach. Nie należy zbierać kwiatów lipy srebrzystej , której liście są srebrzyste na dolnej powierzchni.
    • Działanie: kwiatostan zawiera ponad 20 flawonoidów , fitosterole, terpeny , garbniki , pektyny , olejek eteryczny , kwasy organiczne , sole mineralne, witaminę C i PP . Napar z kwiatów lipy stosuje się przede wszystkim w stanach gorączkowych w niektórych chorobach zakaźnych: w anginie , grypie , przy zapaleniu gardła i oskrzeli, oraz w tzw. przeziębieniach , jako środek napotny. Czasami jest stosowana również jako środek moczopędny, uspokajający i poprawiający apetyt.
    • Z kwiatostanów lipy można przyrządzać wartościową herbatę .
  • Z drewna wypala się węgiel drzewny stosowany w lecznictwie.
  • Jest cenną rośliną miododajną . Miód lipowy ma podobne własności lecznicze, jak jej kwiaty.
  • Jej miękkie drewno ma zastosowanie w rzeźbiarstwie i jest przydatne na wyroby tokarskie.
  • Z jej łyka wytwarza się plecionki i maty.
  • Z nasion można otrzymywać bardzo dobry olej jadalny.

Ciekawostki

  • Istnieje wiele mieszańców międzygatunkowych, oraz odmian lipy.
  • Najmniej podobną do wyjściowego gatunku odmianą jest Tilia cordata `Minima-Komsta` – polska karłowa odmiana lipy (nazwa pochodzi od nazwiska hodowców – Kazimierza i Stanisława Komstów). Drzewko to przypomina bonzai , ma bardzo małe listki i utrzymuje taką wielkość przez co najmniej 15 lat (w takim wieku są dziś najstarsze egzemplarze).
  • Jest drzewem długowiecznym – może żyć do tysiąca lat.
  • Przez Słowian uważana była za drzewo święte. Miała chronić przed piorunami i złymi duchami. Przekonanie to przejęli potem chrześcijanie i bardzo często wieszali figurki Matki Boskiej na lipie i budowali kapliczki pod lipami.
  • W Starożytnej Grecji była uważana za symbol niewinności i czystości.
  • Największa lipa drobnolistna w Polsce rośnie w miejscowości Cielętniki , gmina Dąbrowa Zielona . Ma ona wysokość 35 m, obwód 995 cm i liczy ok. 520 lat (dane z 2005 r.).
  • Uważana jest za drzewo obdarzone pozytywną energią, korzystnie wpływające na zdrowie człowieka.
  • Poeci pisali o niej wiersze. Jeden z bardziej znanych to fraszka Jana Kochanowskiego "Na lipę".

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website ( ang. ). 2001–. [dostęp 2009-12-22].
  2. 2,0 2,1 Germplasm Resources Information Network (GRIN) . [dostęp 2010-09-24].

Bibliografia

  1. Jindřich Krejča, Jan Macků: Atlas roślin leczniczych. Warszawa: Zakł. Nar. im. Ossolińskich, 1989. . 
  2. W. Kulesza: Klucz do oznaczania drzew i krzewów. Warszawa: PWRiL, 1955. 
  3. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. . 
  4. Anna Mazerant-Leszkowska: Mała księga ziół. Warszawa: Inst. Wyd. Zw. Zawodowych, 1990. . 
  5. Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. . 
  6. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Lipa drobnolistna":

Pęcice w nim wiele cennych okazów drzew, między innymi: 250-letnie wiązy szypułkowe , oraz Lipa drobnolistna o obwodzie 7 metrów oceniana na 400 lat i należąca ...

Janusz Józefowicz ...

Bór świeży ...

Kwartnik ...

Polska Czerwona Księga Roślin ...

1969 ...

Pojezierze Kaszubskie silvatica) dęby (Quercus robur i Quercus sessilis), grab pospolity (Carpinus betulus) i Lipa drobnolistna (Tilia cordata). Miejscami znajdują się lasy łęgowe w których dominuje ...

Sanok ...

Masakry więzienne NKWD 1941 ...

Chodak ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lipa drobnolistna":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 13) to lasy świerkowe. Powyżej rozpościera się piętro kosodrzewiny. - typowa roślinność to: buk, Lipa drobnolistna, dąb, buk, mchy, żywiec cebulkowy, zawilec gajowy, występują w górach-Karpaty ...

Rośliny użytkowe (plansza 4) ...

Lasy i leśnictwo w Polsce (plansza 17) na mróz i wiatr, dobrze znosi też zaciemnienie. Drewno ma mała wartość użytkową. Lipa drobnolistna Duże drzewo o regularnej koronie, dobrze rozwinięty system korzeniowy. Kwiaty na ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie