Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kwas masłowy

Kwas masłowy

Kwas masłowy
Ogólne informacje
Nomenklatura systematyczna ( IUPAC ):
kwas butanowy
Inne nazwykwas propanokarboksylowy
Wzór sumarycznyC4H8O2
Inne wzoryC3H7COOH
SMILES
CCCC(=O)O
Masa molowa 88,1051 g / mol
Identyfikacja
Numer CAS 107-92-6
Niebezpieczeństwa
Zagrożenia
Żrący
Żrący
(C)
Temperatura zapłonu 72 °C
Zwroty ryzyka R34
Zwroty bezpieczeństwa S26, S36, S45
Numer RTECS ES5425000
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków standardowych (25 °C, 1000 hPa)

Kwas masłowy (nazwa systematyczna: kwas butanowy, wzór półstrukturalny skrócony CH3(CH2)2COOH ) – związek chemiczny , jeden z kwasów karboksylowych . Występuje on w zjełczałym maśle , nadaje lekko gorzki posmak wielu serom i tworzy się w żołądku , w którym zbyt długo zalegają produkty mlekopochodne.

Spis treści

Właściwości

Kwas masłowy to w temperaturze pokojowej oleista, bezbarwna ciecz. Jest łatwo rozpuszczalny w wodzie i większości organicznych rozpuszczalników polarnych ( aceton , etanol , eter dietylowy itp.).

W mniejszych stężeniach (od 10 do 100 ppm ) nadaje potrawom lekko gorzki smak, z zauważalną nutą słodką. W nieco większych stężeniach jego zapach kojarzy się wielu ludziom z wymiocinami, ze względu na to, że to właśnie ten związek nadaje charakterystyczny zapach wymiocinom małych dzieci, które są nadmiernie karmione mlekiem . W dużych stężeniach posiada ostry, intensywny, trudny do zniesienia zapach zjełczałego tłuszczu.

Otrzymywanie

Kwas masłowy produkuje się najczęściej w tzw. "masłowej" fermentacji skrobi , w której do wodnego roztworu skrobi dodaje się bakterii normalnie stosowanych do fermentacji serów (Bacillus subtilis). W laboratorium można go też otrzymać poprzez przepuszczanie tlenku węgla (CO) przez mieszaninę octanu sodu (CH3COONa) i etanolanu sodu (CH3CH2ONa) w temperaturze 205 °C.

W wielu procesach przemysłowych kwas masłowy powstaje jako produkt uboczny, który najczęściej wyodrębnia się poprzez strącanie go wodorotlenkiem wapnia (Ca(OH)2), gdyż sól wapniowa kwasu masłowego jest nierozpuszczalna w wodzie.

Zastosowanie

Kwas masłowy ma zastosowanie do produkcji środków zapachowych, barwników i leków .

Chociaż ma wyjątkowo wstrętny zapach, jego pochodne estrowe pachną bardzo ładnie i są stosowane w przemyśle spożywczym do produkcji esencji owocowych. Na przykład maślan butylu ma zapach ananasa .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Kwas masłowy":

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe fibrisolvents, Eubracterium limosum przeprowadzają fermentację masłową . W wyniku tego procesu wytwarzany jest Kwas masłowy , kwas octowy , a także duże ilości wodoru i CO2. Oba ...

Kwas fosforowy ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Kwasy organiczne ...

Jarząb pospolity ...

Aldehyd glicerynowy ...

Towar ...

Hemofilia ...

Grupa karbonylowa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kwas masłowy":

210. Gospodarka Polski. Przemysł i budownictwo (plansza 10) ...

Budowa i funkcja DNA (poprawiona) (plansza 4) ...

Budowa i funkcja DNA (poprawiona) (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie