Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Liceum ogólnokształcące

Liceum ogólnokształcące

Liceum ogólnokształcące (z łac. licaeum od gr. Lykeion : szkoła założona przez Arystotelesa ) – rodzaj szkoły średniej w wielu krajach. W Polsce liceum ogólnokształcące od 1999 r. wskutek reformy szkolnictwa jest szkołą ponadgimnazjalną (wcześniej posługiwano się nazwą rodzajową szkoła średnia ).

Nauka w liceum ogólnokształcącym w Polsce trwa trzy lata i kończy się egzaminem maturalnym (przed 2005 r. był to egzamin dojrzałości ).

Spis treści

Historia

Pierwsze w świecie licea wprowadził Napoleon Bonaparte . Dyscyplinę wzorowano w nich na wojskowej, a obowiązującym strojem był mundur.

W czasach nowożytnych był to typ szkoły średniej . Według projektu Jeana A. Condorceta z 1792 r. licea były szkołami o najwyższym stopniu systemu szkół we Francji. Od 1802 liceum było państwową szkołą średnią (lycée).

Polska

W Polsce pierwszymi liceami były Liceum Pińczowskie ( 1551 ), kolegium pijarskie w Piotrkowie Trybunalskim ( 1675 ), Liceum Warszawskie ( 1804 ), Liceum Krzemienieckie ( 1804 ), Liceum im. gen. Wybickiego w Śremie ( 1858 ) oraz Liceum Lubelskie ( 1862 ).

W latach 1932 - 1948 istniały w Polsce dwuletnie licea ogólnokształcące oraz trzyletnie licea pedagogiczne i zawodowe. W 1948 wprowadzono czteroletnie liceum ogólnokształcące i pięcioletnie liceum zawodowe ( technikum ).

Przed reformą szkolnictwa w 1999 r. do liceum przyjmowani byli absolwenci szkół podstawowych . Obecnie w Polsce po ukończeniu sześcioletniej szkoły podstawowej uczeń uczęszcza do trzyletniego gimnazjum . Potem może zdecydować się na trzyletnie liceum ogólnokształcące, trzyletnie liceum profilowane , czteroletnie technikum , bądź dwu- lub trzyletnią szkołę zawodową .

Nauka

By uczyć się w liceum ogólnokształcącym, należy wcześniej ukończyć gimnazjum i podejść do egzaminu gimnazjalnego . Profile w liceach ogólnokształcących dają możliwość nauki przedmiotów na poziomie rozszerzonym (ilość może wynosić od 0 do 4 przedmiotów). Również istnieją klasy dwujęzycznej, w których niektóre przedmioty wykładane są w języku obcym. Uczniowie z takich klas mają możliwość przystąpienia do matury dwujęzycznej. Po ukończeniu szkoły, absolwent może podjąć naukę w szkole policealnej , szkole wyższej (wymagana świadectwo dojrzałości ).

Przedmioty

  • religia (uczniowie uczęszczają na zajęcia na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych , w przypadku uczniów pełnoletnich - na wniosek własny) lub etyka,
  • biologia,
  • chemia,
  • fizyka i astronomia,
  • geografia,
  • historia,
  • dwa języki nowożytne,
  • język polski,
  • matematyka,
  • podstawy przedsiębiorczości,
  • przysposobienie obronne,
  • technologia informacyjna,
  • wiedza o kulturze,
  • wiedza o społeczeństwie,
  • wychowanie fizyczne.
  • i zależnie od szkoły mogą być jeszcze: filozofia oraz łacina i kultura antyczna

Wykształcenie

Absolwent, który ukończy liceum ogólnokształcące, będzie posiadał wykształcenie średnie ogólne.

Świadectwo szkolne

W liceum występują dwa rodzaje świadectw szkolnych : premiowane (z ocenami) i zakończenia liceum ogólnokształcącego. Świadectwo ma wymiar A4 i jest drukowany na różowym giloszu .


Inne hasła zawierające informacje o "Liceum ogólnokształcące":

Brno ...

Mioglobina ...

Taylor Swift ...

Janusz Józefowicz ...

Sobieski ...

Ustrój lodowcowy ...

Kowary 1 w Kowarach oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Gielniaka ), gimnazjum, Liceum ogólnokształcące i liceum dla dorosłych (Zespół Szkół Ogólnokształcących. Gimnazjum i Liceum ...

Szczekociny ...

Stanisław Małachowski ...

Tadeusz Rejtan ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Liceum ogólnokształcące":

008b. Grecja (plansza 18) ...

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 11) ...

31. Budżet rodziny (plansza 22) > Literatura: Biernacka M., Korba J., Smutek Z.: Podstawy przedsiębiorczości. Podręcznik do Liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum. Wyd. II. Operon, Gdynia 2009, Gregorczyk S., ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie