Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Humanizm renesansowy

Humanizm renesansowy

Humanizm to ruch filozoficzny , kulturalny i moralny powstały w XV wieku we Włoszech , a zarysowujący się już w XIV wieku i wielu aspektach kultury średniowiecznej , zmierzający do odrodzenia znajomości literatury i języków klasycznych. Był głównym prądem intelektualnym epoki renesansu . Choć z humanizmu renesansowego wywodzi się wiele współczesnych postaw światopoglądowych , nie należy go utożsamiać z humanitaryzmem ani współczesnymi postaciami humanizmu , takimi jak obecne w egzystencjalizmie i personalizmie .

Spis treści

Geneza nazwy

Termin humanizm powstał w XIX wieku , kiedy niemiecki uczony Friedrich Immanuel Niethammer użył go jako określenia wykształcenia literackiego opartego na znajomości łaciny i greki oraz literatury powstałej w tych językach, a także humanizmu włoskiego[1][2].

Humanizm renesansowy

Humanizm epoki odrodzenia swoim antropocentryzmem przeciwstawiał się niektórym tendencjom średniowiecza (szczególnie teocentryzmowi ), w związku z czym nawiązywał do idei starożytności . Naczelne hasło humanizmu zaczerpnięte zostało z rzymskiego utworu komediopisarza Terencjusza II w. p.n.e. pt. Sam siebie karząc (Samoudręczyciel). Hasłem humanizmu stała się maksyma Terencjusza: Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce ( łac. homo sum et nihil humani a me alienum esse puto.). Popularne jest też stwierdzenie Protagorasa Człowiek jest miarą wszechrzeczy .

Samo pojęcie humanizmu używane jest dopiero od nowożytności , wywodzi się jednak z rzymskiego pojęcia cultus atque humanitas analizowanego przez Cycerona , który stał się patronem duchowym humanistów.

Humanizm koncentruje uwagę na sprawach ludzkich, godności człowieka, jego wolności , propaguje rozwój fizyczny, psychiczny i intelektualny oraz harmonijne współżycie w społeczeństwie, podkreśla możliwości ludzkiego rozumu, oraz wartość wiedzy o świecie i możliwość jej zdobycia oraz rozwoju.

Przypisy

  1. Andrzej Borowski: Renesans. Warszawa: 1992, ss. 71-73. 
  2. humanizm. W: Mirosław Korolko: Słownik kultury śródziemnomorskiej w Polsce. Warszawa: 2004. 

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Humanizm renesansowy":

Brescia ...

XVI wiek ...

Wittenberga ...

Vrchlabí ...

Kowary ...

Neoplatonizm ...

1505 ...

Tumba ...

Maria Józefa Habsburżanka ...

Toruń ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Humanizm renesansowy":

102 Kultura renesansu w Europie (plansza 14) ...

Motyw powrotu w literaturze i filmie (plansza 34) ...

Renesansowy charakter fraszek Jana Kochanowskiego (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie