Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Hitlerjugend

Hitlerjugend - organizacja młodzieżowa NSDAP zorganizowana na wzór paramilitarny w 1922 jako przybudówka Oddziałów Szturmowych (SA). W HJ istniał podział na grupy wiekowe:

  • 10-14 lat
    • chłopcy jako "pimpfy" w Deutsches Jungvolk (DJ)
    • dziewczęta w Jungmädel (JM)
  • 14-18 lat
    • chłopcy w HJ
    • dziewczęta w Bund Deutscher Mädel (BDM) - Związek Dziewcząt Niemieckich
  • 17-21 lat
    • dziewczęta w służbie Glaube und Schönheit - Wiara i Uroda.
Od 1936 roku obowiązywała, zaostrzona jeszcze w 1938 roku, ustawa o obowiązkach młodzieży. Zgodnie z nią, każdy chłopiec i każda dziewczynka przyjmowani byli w wieku 10 lat do DJ, a w wieku 14 lat wstępowali do HJ bądź do BDM.

NSDAP kreowała się jako partia młodych i dlatego na przywódcę HJ wyznaczony został w 1931 24-latek Baldur von Schirach - Dowódca Młodzieży Rzeszy. Ten kierunek wyrażały artykuły Gregora Strassera Starzy, zróbcie nam miejsce!, a także Baldura von Schiracha: NSDAP - to partia młodzieży!. W latach 1939-1945 członkowie HJ i BDM pełnili wojskową służbę pomocniczą.

Hitlerjugend promował kult silnej i zdrowej germańskiej rasy, stąd duży nacisk kładziono na ćwiczenia fizyczne i wojskowe połączone z dyscypliną i kultem jednostki.

Jedną z popularnych "gier" w które na manewrach grali członkowie HJ był odpowiednik współczesnej gry w zdobywanie flagi. Gra ta zazwyczaj odbywała się bez reguł (poza zakazem zabijania i okaleczania) i kończyła się brutalną bijatyką z udziałem nawet najmłodszych członków HJ, w ten sposób uczono ich odporności na ból i bezwzględności w dążeniu do celu wyznaczonego przez ich dowódców.

Dziewczęta przygotowywano do roli niemieckich matek i żon. Kobieta miała być strażniczką rodu, dziedzictwa, rasy i krwi, cnót domowych oraz kapłanką rodziny i narodu.

Młodzieży wpajano poczucie wyższości, posługiwano się w tym celu własnym kodeksem honorowym, organizacja posiadała sztandary, hymny oraz męczenników, którzy zginęli w walce z przeciwnikami politycznymi. Organizowano akcje pomocy żniwnej, zbiórki złomu, akcje pomocy zimowej, zbiórki odzieży używanej. Ćwiczono się w posługiwaniu bronią, organizowano marsze, uczono posługiwania się mapą.

W założeniach indoktrynacja ideami Narodowego Socjalizmu miała objąć całą młodzież niemiecką. W 1936 skupiono 5,4 mln osób, w 1938 7 mln, ale nie osiągnięto powszechności i dlatego w marcu 1939 ogłoszono nabór obowiązkowy (na mocy specjalnych przepisów przynależność do HJ stała się w praktyce obowiązkowa).

W 1937 do HJ należało 90% chłopców. Przynależność wiązała się z ponoszeniem sporych kosztów na składki, mundury, wycieczki, szkolenia itp.


Inne hasła zawierające informacje o "Hitlerjugend":

Schronisko PTTK "Odrodzenie" na Przełęczy Karkonoskiej jakoby obiekt, będąc mieniem pożydowskim, w 1933 roku przejęła młodzieżowa organizacja nazistowska Hitlerjugend i pod jej zarządem zmieniona została nazwa na "Adolf – Baude". ...

Indoktrynacja ...

1945 9 SS PzDiv "Hohenstauffen", 10 SS PzDiv "Frundsberg" i 12 SS PzDiv "Hitlerjugend". 16 marca – samoloty RAF dokonały bombardowania Würzburga . Zginęło 5 tys. osób. 18 ...

Beatrycze (królowa Holandii) ...

Kościół i klasztor Reformatów w Koninie ...

Volksgerichtshof ...

Piąta kolumna ...

Benedykt XVI ...

24 października polski trener lekkoatletyki, trener miotaczy (ur. 1914 ) 1996 : Arthur Axmann , niemiecki działacz nazistowski, przywódca Hitlerjugend (ur. 1913 ) Sir Gladwyn Jebb , brytyjski polityk, sekretarz generalny ONZ (ur. 1900 ) 2000 ...

21 października ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hitlerjugend":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 10) ...

217 Zbrodnie przeciwko ludzkości w II wojnie światowej. Holokaust (plansza 4) oddawano na wychowanie na obywateli niemieckich, a następnie przekazywano niemieckiej organizacji młodzieżowej Hitlerjugend. ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie