Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Grzegorz z Tours

Grzegorz z Tours

Grzegorz z Tours
Data urodzenia 30 listopada 538
Clermont-Ferrand
Data śmierci 17 listopada (lub 17 grudnia ) 594
Kościół / wyznanie katolicki
Wspomnienie 17 listopada

Grzegorz z Tours, właśc. Jerzy Florentyn (ur. 30 listopada 538 w Arverni w okolicach dzisiejszego Clermont-Ferrand [1], zm. 17 listopada [2] 594 roku w Tours ) – pierwszy historyk Franków , biskup Tours od 573 roku i święty Kościoła katolickiego .

Spis treści

Biografia

Grzegorz pochodził z gallorzymskiej rodziny arystokratycznej. Jego ojciec zmarł wcześnie i młody Grzegorz został oddany pod opiekę swego stryja biskupa Gala z Clermont. Pod jego opieką przyjął święcenia diakona ( 563 ) i udał się na pielgrzymkę do grobu św. Marcina , gdzie zgodnie z tradycją miał zostać uzdrowiony. W roku 573 został wybrany na biskupa diecezji w Tours , gdzie pozostał do śmierci.

Dzieła

Jego najważniejszym dziełem są "Historie" w 10 księgach powszechnie znane pod błędnym tytułem Historia Franków (Historia Francorum). Wbrew intencjom Grzegorza jego dzieło zostało potraktowane przez potomnych jako twórczość historiograficzna i przyniosło mu miano ojca dziejopisarstwa francuskiego. Zamiarem Grzegorza nie było przekazanie historii Franków. Zasadniczymi motywami, którymi kierował się Grzegorz w swojej twórczości literackiej była chęć przekazania pewnych zasad moralnych organizujących społeczeństwo chrześcijańskie, poprzez podanie przykładów (historii) zaczerpniętych z jego doświadczenia lub z tradycji. Dla współczesnego historyka "Historie" Grzegorza są olbrzymią kopalnią wiedzy o społeczeństwie merowińskim w VI w.

Oprócz tego znany jest z kilku utworów hagiograficznych , z których nie wszystkie się zachowały. Szczególną uwagę poświęcił św. Julianowi i św. Marcinowi , którego relikwie spoczywały w Tours.

Wbrew rozpowszechnionemu poglądowi przypisującemu mu posługiwanie się zwulgaryzowaną łaciną, posługiwał się wprawdzie łaciną odbiegającą od norm klasycznych, ale nie poddającą się panującym wówczas tendencjom "barbaryzującym". Do wyrobienia mu złej reputacji pod tym względem przyczynili się późniejsi kopiści jego dzieł i ich koślawa łacina.

Zobacz też

Przypisy

  1. Grzegorz z Tours. W: Wielka Encyklopedia PWN. T. 10: gazy cieplarniane – guna. Warszawa: PWN, 2002, s. 530. .  ( pol. )
  2. Wielka Encyklopedia PWN podaje 17 grudnia

Bibliografia

  • polskie tłumaczenie – Grzegorz z Tours. Historie (Historia Franków), tł. K. Liman, T. Richter, wstęp i oprac. D. A. Sikorski, Wyd. Benedyktynów, Tyniec-Kraków 2002, ss. 491.
  • Praca zbiorowa Historia powszechna Tom 7 Od upadku cesarstwa rzymskiego do ekspansji islamu. Karol Wielki, Mediaset Group SA, 2007, ss. 83,
  • Święty Grzegorz z Tours, biskup na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 16.10.2009]

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Grzegorz z Tours":

Wszystkich Świętych ...

Sztuka ...

1408 ...

1411 ...

Stanisław Hozjusz ...

Romeo i Julia (film 1996) ...

Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych ...

Teatr Nasz ...

Wołowa Góra ...

Czoło (Karkonosze) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Grzegorz z Tours":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

014. Nowe państwa Europy Zachodniej (plansza 14) ...

014. Nowe państwa Europy Zachodniej (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie