Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Francesco Borromini

Francesco Borromini - właśc. Francesco Castelli (ur. 25 września 1599 w Lombardii nad jeziorem Lugano w Ticino (najbardziej wysunięty na południe kanton Szwajcarii) w wiosce na południowo-wschodnim brzegu Jeziora Lugano -Bissone, zm. śmiercią samobójczą 3 sierpnia 1667 w Rzymie) Syn Giovanniego Domenica Castelli Brumina, mistrza kamieniarstwa, który najprawdopodobniej pracował dla wpływowej rodziny Viscontich, jak również dla Anastazji Garovo, której rodzina była spokrewniona z Domenikiem Fontaną i Carlem Mardenem, dwoma z wielkich późnorenesansowych architektów, którzy przeprowadzili się do Rzymu i pomagali zaprojektować i wybudować Bazylikę Św. Piotra. Borromini był znanym i wpływowym tesyńskim architektem barokowym. Rywalizując z Giovannim Lorenzem Berninim stworzył odrębny od jego klasycyzujących budowli styl niespokojny i malowniczy, a przy tym wyrafinowany i chłodny, będący nową propozycją estetyczną.

Twórczość Borrominiego stanowi przełom w architekturze epoki baroku od masywnych i poważnych form jego wczesnego okresu do żywych i ruchliwych okresu późniejszego. On pierwszy wprowadził linie krzywe, wklęsłe, wypukłe i faliste, on pogiął płaszczyzny i na wielką skalę skomplikował rzuty poziome, on przezwyciężył zwartość przestrzeni na rzecz miękkości i płynności, a potęgując efekty światłocienia śmiało wszedł na drogę malowniczości. Posługiwał się w zasadzie elementami zaczerpniętymi z antyku, a stosowanymi w architekturze epoki renesansu i wczesnego okresu baroku, ale zmieniał je w sposób indywidualny, nic sobie nie robiąc z reguł i zwyczajów uznanych za ustalone i obowiązujące. Mimo decydujących odchyleń od klasycyzmu jego kompozycje nie przestają być architekturą rzeczywistą, nie stając się tworami dekoracyjnymi, jest w nich bowiem ścisła logika, tylko że inna niż w budowlach typu klasycznego, z innych założeń wypływająca. Przy ogromnej, żywiołowej fantazji nigdy nie przestał Borromini być architektem, i to najwyższej klasy, jednym z największych, jakich Włochy wydały. Pchnął architekturę na nowe tory, wpływ wywarł ogromny.


Inne hasła zawierające informacje o "Francesco Borromini":

1484 ...

Stanisław Hozjusz ...

1986 ...

Vincenzo Bellini ...

Bernardo Bellotto ...

1457 ...

1863 ...

1848 ...

Ekologia ...

Arystoteles ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Francesco Borromini":

109 Kultura europejskiego baroku (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie