Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cholera

Cholera

Cholera
Cholera

Vibrio cholerae
Czynnik chorobotwórczy
Nazwanajczęściej Vibrio cholerae ( bakteria )
Rezerwuar człowiek
Epidemiologia
Droga szerzenia pokarmowa, głównie przez wodę
Liczba nowych zachorowań w roku wg PZH 2006 : 0
2007 : 0
Występowaniegłównie Afryka i Azja , kraje biedne reszty świata, pojawiają się pandemie
Prawo
Przymusowe leczenieTak
Podlega zgłoszeniu WHO Tak
Cholera
Cholera
ICD-10 A00
A00.0Cholera wywołana przecinkowcem klasycznym Vibrio cholerae 01, biotyp cholerae
A00.1Cholera wywołana przecinkowcem Vibrio cholerae 01, biotyp El-Tor
A00.9Cholera, nie określona
Chory na cholerę w trakcie nawadniania
Rysunek Śmierci przynoszącej cholerę, magazyn Le Petit

Cholera (Cholerae) – ostra i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego , której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej Gram-ujemną bakterią - szczepami przecinkowca cholery (Vibrio cholerae) produkującego enterotoksynę[1][2].

Bakteria występuje w wielu serotypach , z których 2 wywołują cholerę u ludzi:

  • O1,
  • O139.

Serotyp O1 ma dwa biotypy :

  • klasyczny,
  • El Tor.

Cholerę cechuje śmiertelność około 1% (skrajnie do 20%) przypadków prawidłowo leczonych i 50% przy braku leczenia. Wg danych WHO w 2001 roku na świecie zanotowano 184 311 przypadków tej choroby, a z jej powodu zmarło 2728 osób.1

Na świecie miało miejsce 7 pandemii cholery.

Spis treści

Czynnik etiologiczny i droga szerzenia

Przyczyną jest głównie Vibrio cholerae ( przecinkowiec cholery ), ale także niektórzy inni przedstawiciele rodzaju Vibrio. V. cholerae występuje w dwóch głównych typach serologicznych: 01 i 0139 (Bombaj). Vibrio spp. wykazują wrażliwość na podwyższoną temperaturę, wysychanie i kwaśne środowisko, a dużą tolerancję ekologiczną na niskie temperatury, wilgotność, środowisko zasadowe.

Do zakażenia dochodzi na drodze pokarmowej, głównie przez skażoną ludzkimi odchodami wodę. Rzadko przez żywność (tj. owoce morza ). Wodę zanieczyszczać bakteriami zdolni są jedynie ludzie chorzy lub nosiciele .

W roku 2000, po czterech latach, udało się zsekwencjonować genom Vibrio cholerae.

Objawy i rozpoznawanie

W początkowym okresie zakażenia dominuje biegunka , wymioty , zwykle bez gorączki i bólu brzucha. Stolec ma charakterystyczny wygląd - przypomina wodę po płukaniu ryżu i charakteryzuje się swoistym słodkawym zapachem. Niepodjęcie leczenia prowadzi do zaostrzenia stanu pacjenta.

Uwalniana przez bakterie enterotoksyna katalizuje wiązanie ADP - rybozy do podjednostki α białka G . W efekcie zmodyfikowana podjednostka α traci aktywność GTP-azy i nie może oddysocjować od cyklazy adenylowej , której jest aktywatorem. W efekcie stałego pobudzenia następuje nadmierna synteza cyklicznego AMP . Rozpoczyna to okres magazynowania chlorków w rozworze światła jelit i zatrzymanie wchłaniania potasu . Zwiększone stężenie elektrolitów w świetle jelita powoduje stały wypływ wody z komórek nabłonka jelit ( enterocytów ). Zmiany te manifestują się przez:

  • zmarszczenie skóry (jak skóra rąk po myciu naczyń),
  • zmiana głosu (vox cholerica),
  • zapadnięcie oczu i wyostrzenie rysów twarzy (facies cholerica, inaczej tzw. twarz Hipokratesa ).

W skrajnie poważnych przypadkach dojść może do śpiączki .

Diagnostyka pojedynczych przypadków opiera się głównie na teście mikrobiologicznym. W czasie epidemii rozpoznanie na podstawie obrazu klinicznego nie sprawia problemów.

Leczenie

Zasadnicze znaczenie ma leczenie objawowe polegające na wyrównywaniu zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, przede wszystkim odwodnienia. Uzupełnianie utraconych płynów prowadzi się doustnie, a także w postaci wlewów kroplowych . Jeżeli chory jest w stanie przyjmować preparaty doustnie, należy takowe zastosować, jest ono bezpieczniejsze (zapobiegamy przedawkowaniu potasu) i fizjologiczne.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca w tym przypadku przygotowanie roztworu: NaCl - 3,5g, cytrynian sodowy - 2,9g, chlorek potasowy - 1,5 g i glukoza - 20,0 g. Wszystko rozpuszczamy w 1 litrze wody. Jest to tak zwany WHOORS (WHO oral rehydration solution). Dostępne są też gotowe opakowania substancji suchej do rozpuszczenia lub gotowe roztwory.

W leczeniu stosuje się także antybiotyki , głównie tetracykliny .

Zapobieganie

Zapobieganie polega głównie na ochronie ujęć wody i oczyszczaniu wody pitnej , a także izolacji chorych i nosicieli, myciu rąk i owoców oraz gotowaniu owoców morza. W Polsce dostępna już jest inaktywowana, doustna szczepionka przeciw cholerze o potwierdzonym profilu bezpieczeństwa, wysokim poziomie skuteczności i immunogenności.

Przypisy

  1. Kenneth J. Ryan, C. L. Ray, John C. Sherris: Sherris medical microbiology: an introduction to infectious diseases. New York: McGraw-Hill, 2004, ss. 376–7. . 
  2. Shah Faruque, Balakrish Nair: Vibrio Cholerae: Genomics and Molecular Biology. Caister Academic Pr. . 

Bibliografia


Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Cholera":

1852 ...

Edward Raczyński (starszy) ...

Adam Mickiewicz ...

Bitwa pod Bałakławą ...

Mandżukuo ...

Uzbekistan ...

Hipokrates ...

Nicolas Léonard Sadi Carnot ...

I wojna światowa ...

Oktoberfest ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cholera":

44. Wybrane choroby cywilizacyjne i epidemie (plansza 11) ospy z listy groźnych dla populacji ludzkiej chorób nadal niebezpieczna pozostaje Cholera. Wciąż potrafi ona zdziesiątkować kilkaset, a nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi w ...

Teraźniejszy tryb łącznikowy Present Subjunctive (plansza 6) may - Niech się stanie co ma się stać God damn it! - Cholera, do diabła, a niech to diabli! far be it from me - ...

138. Zagrożenia stanu zdrowia człowieka, problemy środowiskowe i przykłady współpracy w ich rozwiązywaniu - część I (plansza 14) tereny zostały zlikwidowane i obecnie pojawiają się jedynie w strefach tropikalnych (np. Cholera), natomiast inne powstają w danym rejonie i rozprzestrzeniają się na większe ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie