Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina

Bosna i Hercegovina
Босна и Херцеговина

Bośnia i Hercegowina
Flaga Bośni i Hercegowiny
Herb Bośni i Hercegowiny
Flaga Bośni i Hercegowiny Herb Bośni i Hercegowiny
Hymn : Intermeco
Położenie Bośni i Hercegowiny
Język urzędowy bośniacki , chorwacki , serbski
Stolica Sarajewo
Ustrój polityczny republika federacyjna
Głowa państwa prezydencja kolektywna :
Haris Silajdžić 1 ( Boszniak )
Nebojša Radmanović ( Serb )
Željko Komšić ( Chorwat )
Szef rządu premier Nikola Špirić
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
124. na świecie
51 129 km²
~0%
Liczba ludności  ( 2007 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
 • narodowości
120. na świecie
4 552 000
86 osób/km²
Boszniacy (48%), Serbowie (37%), Chorwaci (16%)
PKB ( 2008 )
 • całkowite 
 • na osobę

14,8 mld USD
7624 USD
Jednostka monetarna marka zamienna (BAM)
Niepodległość od Jugosławii
5 kwietnia 1992
Religia dominująca Islam
Strefa czasowa UTC +1 – zima
UTC +2 – lato
Kod ISO 3166 BA/BIH/070
Domena internetowa .ba
Kod samochodowy BIH
Kod telefoniczny +387
Mapa Bośni i Hercegowiny
1 – przewodniczący

Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki : Bosna i Hercegovina, serbski : Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo w południowo-wschodniej Europie , na Bałkanach , powstałe po rozpadzie Jugosławii . Graniczy od zachodu i północy z Chorwacją , a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch organizmów: Bośniacko-Chorwackiej Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej .

Spis treści

Geografia

Położenie geograficzne

Bośnia i Hercegowina położona jest w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego . Łączna długość granic wynosi 1459 km. Państwo to graniczy z Chorwacją (922 km), Serbią (295 km) i Czarnogórą (225 km). Ma bardzo ograniczony dostęp do morza, wybrzeże ma zaledwie 17 km długości.

Warunki naturalne

Bośnia i Hercegowina jest krajem górzystym. Większość terytorium stanowią Góry Dynarskie , tylko w północno-wschodniej części tego kraju znajduje się niewielka część Kotliny Panońskiej . Blisko 90% jej obszaru znajduje się powyżej 200 m n.p.m. Liczne pasma górskie obejmujące Plješvicę, Grmeč, Klekovaca, Vitorog, Cincar i Radušę biegną z północnego zachodu na południowy wschód. Góry Dynarskie zbudowane są przeważnie z wapieni, dolomitów, łupków i piaskowców. Są to góry młode powstałe w orogenezie alpejskiej.

Klimat

Bośnia i Hercegowina leży w strefie klimatu przejściowego między klimatem kontynentalnym , a śródziemnomorskim . W zimie temperatury są bardzo niskie oraz występują częste wiatry, powodujące sztormy . Z kolei lata są upalne, przy czym z reguły na południu kraju występują wyższe temperatury.

Miasta

Większe miasta: Sarajewo (stolica), Banja Luka , Zenica , Tuzla , Mostar . Pozostałe miasta w osobnym artykule miasta Bośni i Hercegowiny .

Jedyny kurort morski Bośni i Hercegowiny nosi nazwę Neum .

Wody

Do największych rzek Bośni i Hercegowiny należą: Sawa , Neretwa i Drina . Większość rzek ma swoje zlewisko w Morzu Czarnym , tylko nieliczne uchodzą do Adriatyku . Na terenie kraju występuje kilka dużych jezior, które zostały sztucznie utworzone przez człowieka.

Obszary chronione

W Bośni i Hercegowinie utworzono 2 parki narodowe : Park Narodowy Kozara i Park Narodowy Sutjeska .

Krainy historyczne

Na państwo składają się dwie historyczne krainy: Bośnia , która zajmuje ok. 2/3 powierzchni kraju oraz Hercegowina , która obejmuje ok. 1/3 powierzchni. Granice między tymi dwiema krainami nie są ściśle określone.

Ustrój polityczny

Bośnia i Hercegowina jest republiką federacyjną , według konstytucji z 1995 r. składającą się z Federacji Muzułmańsko-Chorwackiej i Republiki Serbskiej. Funkcje głowy państwa pełni 3-osobowe Prezydium Republiki, złożone z przedstawicieli trzech głównych grup etnicznych: muzułmańskiej, chorwackiej i serbskiej, wybieranym w wyborach powszechnych na kadencję 4-letnią. Na jego czele stoi przewodniczący, zmieniający się rotacyjnie co 8 miesięcy. Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu – Skupsztiny, złożonego z Izby Narodowych Reprezentantów (42 posłów) i Izby Narodów (15 posłów). Prezydium Republiki mianuje rząd centralny, którego kierownictwo należy do 2 współpremierów. Federacja Muzułmańsko-Chorwacka i Republika Serbska mają własne parlamenty i rządy.

Do głównych partii politycznych Bośni i Hercegowiny należą: Chorwacka Demokratyczna Unia Bośni i Hercegowiny, Muzułmańska Bośniacka Organizacja, Partia Akcji Demokratycznej , Serbska Partia Demokratyczna i Koalicja Socjalistyczna.

Podział administracyjny

Bośnia i Hercegowina składa się z dwóch głównych części składowych, którymi są Federacja Bośni i Hercegowiny i Republika Serbska . Na wspólnym terenie obydwu tych części leży Dystrykt Brczko , pozostający pod kontrolą międzynarodową.

Od pewnego czasu skonfliktowani politycy Bośni i Hercegowiny grożą proklamowaniem niepodległości Republiki Serbskiej lub jej oderwaniu w celu przyłączenia jej do Serbii. Inni z nich wskazują na niekorzystną dla kraju dynamikę polityczną w wyniku jej zaistnienia lub rzekome zbrodnie popełnione przeciwko Bośniakom w imieniu Wielkiej Serbii czy utworzenia Republiki Serbskiej ( ludobójstwo ) i działają na rzecz zlikwidowania tego tworu administracyjnego. 12 października 2008 wypowiedź Miroslava Lajčáka , Wysokiego Przedstawiciela dla Bośni i Hercegowiny , w Sarajewie , już po wyborach samorządowych w tym kraju, wskazała zdecydowanie, że Republika Serbska ani nie zaniknie, ani nie oderwie się od Bośni i Hercegowiny[1].

Historia

Bośnia i Hercegowina uzyskała niepodległość w referendum 1992 , ale Serbowie zbojkotowali wyniki głosowania i utworzyli własne państwo – Republikę Serbską ze stolicą w Banja Luce[2]. W kraju odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1984 r. na terenie miasta Sarajewo. W tym czasie Bośnia i Hercegowina wchodziła w skład Jugosławii .

Demografia

      Boszniacy

      Chorwaci

      Serbowie

Bośnię i Hercegowinę zamieszkuje obecnie 4 550 000 mieszkańców[3]. Główne skupiska ludności znajdują się w dolinach rzek i kotlinach śródgórskich. Do najważniejszych grup etnicznych zamieszkujących kraj należą: Bośniacy – 48%, Serbowie – 37% i Chorwaci – 14%. Trwająca trzy lata wojna domowa doprowadziła do ogromnych strat ludnościowych i gruntownych zmian etnicznych w strukturze etnicznej kraju[4]. Przyrost naturalny wynosi 0,5‰, a średnia długość życia dla mężczyzn: 74 lata, a kobiet: 82 lata. średnia gęstość zaludnienia to 76 osób na km². W miastach mieszka 44% ludności[5].

Religie

Gospodarka

Największe znaczenie w gospodarce Bośni i Hercegowiny mają: leśnictwo , górnictwo i energetyka . Na terenie Bośni i Hercegowiny znajdują się eksploatowane złoża: rudy żelaza , węgla brunatnego , soli kamiennej , rud cynku i ołowiu oraz azbestu . Komunikacja jest słabo rozwinięta, a największe znaczenie ma kolej.

PKB na 1 mieszkańca: 7624 USD (2008)

Kultura

Radio i telewizja

W Bośni i Hercegowinie są w większości kontrolowane przez 3 partie: Partię Akcji Demokratycznej, Chorwacką Wspólnotę Demokratyczną w Bośni i Hercegowinie i Serbską Partię Demokratyczną. Działalność radia i telewizji nadzorują 2 instytucje: Serbskie Radio i Telewizja (SRT), w której 1997 nastąpił rozłam programowy między studiem w Pale i studiem w Banja Luce , oraz Radio-Televizija Bosne-Hercegovine (RTV). Radio (działające od 1945) nadaje 4 programy w językach: serbskim, chorwackim i bośniackim, telewizja (założona 1969) – 2 programy, w tych samych językach. Ponadto, zgodnie z duchem porozumienia z Dayton , w Bośni i Hercegowinie działa kilka lokalnych, niezależnych stacji radiowych i telewizyjnych: kompanie telewizyjne Hajat (Sarajewo) i Zetel ( Zenica ) oraz utworzone 1996 wraz ze stacjami RTV w Mostarze i Tuzli – TVIN-TV International Network. W Bośni i Hercegowinie działa też Chorwackie Radio Herceg-Bosna z siedzibą w Mostarze oraz Serbskie Radio Banja Luka, założone w 1997 jako niezależne radio powstałe w wyniku rozłamu w SRT.

Prasa

Większość gazet w Bośni i Hercegowinie przestała się ukazywać w czasie wojny od 1992 do 1995. Jedynie poranny sarajewski dziennik "Oslobodjenje", założony w 1943, jest wydawany nieprzerwanie. W 1998 osiągnął nakład 56 tysięcy egzemplarzy. Ponadto ukazują się: dziennik "Vecernje novine", założony w 1964, w nakładzie 15 tysięcy egzemplarzy,"Glas srpski", rządowy dziennik Republiki Serbskiej, nakład 1900 egzemplarzy oraz niezależny chorwacki dziennik "Horyzont", założony w 1996, ukazujący się w Mostarze . Wśród czasopism najważniejszym jest ilustrowany tygodnik "Svijet", wychodzący w Sarajewie oraz "Zadrugar", tygodnik dla rolników, założony w 1945.

Zobacz też

Przypisy

  1. "RS neither to separate nor disappear" ( ang. ). W: B92.net [on-line]. 2008-10-12. [dostęp 2008-10-13].
  2. CIA – The World Factbook – Bosnia and Herzegovina ( ang. ). cia.gov. [dostęp 27 października 2009].
  3. Dane CIA na rok 2007
  4. Encyklopedia Powszechna PWN, Warszawa 2000.
  5. Encyklopedia Powszechna PWN, Warszawa 2006.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Bośnia i Hercegowina":

Tablica rejestracyjna (NA)Australia (AUS) Austria (A) Azerbejdżan (AZ) BBahamy (BS)Bahrajn (BRN)Bangladesz (BD) Barbados (BDS) Belgia (B) Belize (BH)BermudyBiałoruś (BY)Boliwa (BOL)Bośnia i Hercegowina (BIH)Botswana (BW)Brazylia (BR)Brunei (BRU)Bułgaria (BG)Burkina Faso (BF)Burundi (BU) C Chile ...

Austro-Węgry ...

Kismet ...

Baku ( USA ) Izmir ( Turcja ) Konya ( Turcja ) Moguncja ( Niemcy ) Neapol ( Włochy ) Nikozja ( Cypr ) Sarajewo ( Bośnia i Hercegowina ) Sankt Petersburg ( Rosja ) Stambuł ( Turcja ) Tabriz ( Iran ) Vung Tau ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie Austrii kanclerze Austrii zobacz też Austro-Węgry Belgia królowie Belgów premierzy Belgii namiestnicy Niderlandów Habsburskich Białoruś prezydenci Białoruskiej Republiki Ludowej przywódcy Białorusi premierzy Białorusi Bośnia i Hercegowina władcy Bośni i Hercegowiny przewodniczący Prezydium Republiki Bośni i Hercegowiny premierzy Bośni ...

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 Wyspy Owcze  ;Grupa D – Francja , Rumunia , Bośnia i Hercegowina , Białoruś , Albania , Luksemburg  ;Grupa ...

Dzień Kobiet w Krakowie - Dzień Kobiet 1911 r.Dzień 8 marca Kraje Albania , Algeria , Armenia , Azerbejdżan , Bangladesz , Białoruś , Bośnia i Hercegowina , Brazylia , Bułgaria , Burkina Faso , Chile , Chiny , Czarnogóra , Chorwacja , Kuba , ...

Serbia i Czarnogóra lądowa: 2 246,00 kmDługość wybrzeża: 199,00 kmDługość granic z sąsiadującymi państwami: Albania 287 km Bośnia i Hercegowina 527 km Bułgaria 318 km Chorwacja 241 km Macedonia 221 km Rumunia 476 ...

Państwa świata według kontynentów stolicy, siedzibą australijskiego administratora wysp jest Canberra. Europa PaństwaLp.PaństwoStolicaNazwa oficjalnaUstrój politycznyUstrój gospodarczyJęzyki oficjalneWaluta1   Albania Tirana 2   Andora Andora 3   Austria Wiedeń 4   Belgia Bruksela 5   Białoruś Mińsk 6   Bośnia i Hercegowina Sarajewo 7   Bułgaria Sofia 8   Chorwacja Zagrzeb 9   Cypr Nikozja 10   Czarnogóra Podgorica 11   Czechy Praga 12   Dania Kopenhaga 13   Estonia Tallinn 14   Finlandia Helsinki 15   Francja Paryż 16   Grecja Ateny 17   Hiszpania Madryt 18   Holandia Amsterdam 19   Irlandia Dublin 20   Islandia Reykjavík 21   Liechtenstein Vaduz 22   Litwa Wilno 23   Luksemburg Luksemburg 24   Łotwa Ryga 25  Macedonia Skopje 26   Malta Valletta 27   Mołdawia Kiszyniów 28   Monako Monako29   Niemcy Berlin 30   Norwegia Oslo 31   Polska Warszawa 32   Portugalia Lizbona 33  Rosja Moskwa 34   Rumunia Bukareszt 35   San Marino San Marino 36  Serbia Belgrad 37   Słowacja Bratysława 38  Słowenia Lublana 39  Szwajcaria Berno 40   Szwecja Sztokholm 41   Turcja Ankara 42   Ukraina Kijów 43   Watykan Watykan44   Węgry Budapeszt 45   Wielka Brytania Londyn 46   Włochy Rzym Terytoria autonomiczne i zależneLp.PaństwoStolicaNazwa oficjalnaUstrój politycznyUstrój ...

Wenecja Strawińskiego "Żywot rozpustnika". Miasta partnerskie Suzhou , Chiny , od 1980 Tallinn , Estonia Stambuł , Turcja , od 1993 Sarajewo , Bośnia i Hercegowina , od 1994 Nürnberg , Niemcy , od 1999 Qingdao , Chiny , od 2001 Saloniki , Grecja , ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bośnia i Hercegowina":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 6) ...

227 Rozpad bloku państw ZSRR - (plansza 8) ...

134. Konflikty zbrojne w Europie i ich przyczyny (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie