Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kolumna (Łask)

Kolumna (Łask)

Kolumna to dzielnica Łasku (ok. 5 tys. mieszkańców), nad drogą krajową nr 14 z Łodzi do Wrocławia .

Herb Łasku

Spis treści

Historia

Nazwa Kolumna pojawiła się w źródłach pisanych w XVII w., gdzie wspomina się o pracującym tu młynie . Możliwe jest, że nazwa pochodzi od Samuela Nadolskiego, właściciela Łasku w l. 1635 - 1661 , który w herbie miał właśnie kolumnę (Porównaj: korab ). Ta osada młynska (wraz z karczmą) była położona nad Grabią , kilkaset metrów w górę rzeki od ujścia Pałusznicy.

W 1752 r. zapisano, że była tu walcownia miedzi (czynna do 1917 r.). W 1826 r. osada liczyła 5 domów z 29 mieszkańcami. Na mapie kwatermistrzowskiej z 1839 r. opisano ją jako odrębną osadę (zwaną dziś Starą Kolumną), a na mapie przemysłowej Królestwa Polskiego z 1885 r. zaznaczono tu kuźnicę (miedzi?).

W końcu XIX w. Kolumna liczyła 12 zagród z 76 mieszkańcami i wraz z dobrami łaskimi należała do Szweycerów. W 1928 r. Janusz Szweycer wydzielił ze swoich dóbr ziemskich kilkaset hektarów, które przeznaczył pod budowę miejscowości letniskowej. Miejscowości tej nadano nazwę Las-Kolumna. Plan parcelacji wykonał architekt Antoni Jawornicki nawiązując do idei miast ogrodów Ebenzera Howarda.

W latach 1928 - 1929 rozparcelowano tereny leśne, wtyczono rynek, place pod szkołę, kościół , pocztę, i przystanek PKP . Dla sprawnej organizacji sprzedaży placów powołano Towarzystwo Przyjaciół Letniska Kolumna. Wkrótce powstało 30 pensjonatów oraz ok. 160 domów letniskowych. W ten sposób powstało letnisko zwane Miasto-Las-Kolumna. Dzieliło się ono na trzy części: Pałusznicę (od szosy do Grabi-Pałusznicy), Doliwę (między szosą a torami) i Cygankę – na pn. od torów.

W latach 1941 - 1942 Kolumnę skolonizowano niemieckimi osadnikami z Wołynia i Besarabii . Po wojnie część pensjonatów przejął Fundusz Wczasów Pracowniczych . W 1960 r. powiększono obszar Kolumny o części przyległych wsi Przygoń i Orpelów. Pojawiło się budownictwo jednorodzinne. W 1973 r. Kolumna została włączona w granice Łasku.

W Kolumnie przez wiele lat przebywał i tworzył Rafał Orlewski, autor m.in. "Igliwia" (Łódź 1972), książki, której akcja toczy się w Kolumnie.

Religia

W Kolumnie przy ul. Letniej 5 znajdowała się Synagoga. Jej budynek był mocno przebudowany, prawdopodobnie bejt ha-midrasz, spełniający też funkcję domu modlitwy dla Żydów przebywających tu na letnisku. Obok niej znajdował się dom rabina. Nieliczni miejscowi Żydzi należeli zapewne do gminy w Łasku, istniejącej tam co najmniej od 1714 r.

Obecnie w Kolumnie znajduje się kościół katolicki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W 1942 r. Niemcy wybudowali budynek przystosowany na salę zebrań. Po wojnie został przemianowany na kościół, który określa się mianem "Kościół stary". Obecnie wyburzony a na jego miejscu znajduje się pas zieleni oraz kostka. 22 VI 1981 r. rozpoczęto budowę "Nowego kościoła". Projekt kościoła w pierwotnej wersji przygotował zespół architektów w składzie: Mariusz Gaworczyk, Leszek Łukoś, Ludwik Mackiewicz. Realizowany jest projekt zmodyfikowany przez zespół w składzie: Piotr Filipowicz, Janusz Frey, Mirosław Rybak. Po wielu latach budowy 30 maja 2004 arcybiskup łódzki Władysław Ziółek konsekrował "Nowy Kościół". Parafia liczy 6,5 tys. parafian.

Szlaki turystyczne

Sport

Na lata 60. ubiegłego wieku przypada główny rozwój sportu zorganizowanego w Kolumnie. W Pogoni – bo taką nazwę nosił klub – istniało kilka sekcji: piłki nożnej, podnoszenia ciężarów, tenisa stołowego, szachów i brydża sportowego. Siedzibą klubu był popularny "MEKSYK" przy ul. Letniej. Pierwsze pełnowymiarowe boisko trawiaste powstało na przełomie lat 1967/68 obok działek pracowniczych przy ul. Przedwiośnie. Działalność klubu ustała po rundzie jesiennej 1975 r. z powodu zabrania przez władze Łasku boiska na działki budowlane.

Jesienią 2000 r. ponownie powołano do życia klub piłkarski "Pogoń Kolumna", który swymi tradycjami nawiązuje do swojej poprzedniczki. Po awansie do IV ligi łódzkiej w 2007 roku, rozwiązano zespoły juniorskie a klub przenieniesiono do Łasku ze względu na brak zainteresowania władz miejskich w rozbudowie stadionu. Obecnie klub gra na stadionie miejskim.

Literatura

  • Dronka T., Letnisko Kolumna, [w:] "Na sieradzkich szlakach" nr 3/35/1994/, s.15-17, (2 plany).
  • Sędzikowska R., Dawne budownictwo letniskowe w Kolumnie, [w:] "Na sieradzkich szlakach" nr 1-4/69-72/2003/XVIII, s.25-27.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kolumna (Łask)":

Bernardo Bellotto ...

Zygmunt III Waza ...

1863 ...

Nałęcz (herb szlachecki) ...

Rawicz (herb szlachecki) ...

Kaplica Zadzika na Wawelu ...

Bazylika mniejsza ...

Tadeusz Mazowiecki ...

Mardoniusz ...

Masakry więzienne NKWD 1941 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kolumna (Łask)":

02c Pojęcia podstawowe - część 3 (plansza 16) ...

010b. Rzym (plansza 19) ...

Mięczaki (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie