Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Góra Karmel

Góra Karmel

Na mapach: 33°22'N 35°39'E / 33.367, 35.65

Góra Karmel w 1894 roku

Góra Karmel ( hebr. כרמל) - właściwie pasmo górskie (ciągnące się przez 25 km) na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Izraelu . Wznosi się na wysokość 546 m n.p.m. nad Zatoką Hajfy . Na jej stokach znajdują się miasta: Hajfa , Nesher i Tirat Karmel .

Spis treści

Religia

Uważana była lub jest za świętą przez żydów , chrześcijan , muzułmanów , bahaitów , czcicieli Baala i starożytnych Greków („Góra Zeusa”).

Mówi się, że Pitagoras zatrzymał się tam podczas swej wyprawy do Egiptu . Prorok Eliasz miał zamieszkiwać w tamtejszych dwóch grotach i tam odbyć konfrontację z czcicielami Baala (opisaną w Pierwszej Księdze Królewskiej ), zaś rodzina Jezusa miała zatrzymać się tam wracając z Egiptu. Od pierwszych wieków chrześcijaństwa pustelnicy zamieszkiwali tamtejsze liczne groty. Założony tu w XIII wieku maryjny Zakon Matki Bożej z Góry Karmel nawiązywał do tej właśnie tradycji, a także do maryjnej interpretacji pewnego wydarzenia z życia proroka Eliasza (patrz dalej). I chociaż między rokiem 1291 a 1634 karmelici nie mogli przebywać w tym rejonie, to jednak w ich duchowości zawsze żywy pozostawał obraz interpretowanej mistycznie Góry Karmel (por. np. Droga na Górę Karmel św. Jana od Krzyża , a także pisma św. Teresy z Ávila ). Obecnie są tam dwa klasztory karmelitańskie.

Góra Karmel w Piśmie Świętym

Hebrajska nazwa pasma oznacza 'ogród Boży' lub 'winnicę Bożą' - jest to jeden z najbardziej urodzajnych terenów tego regionu. Góra Karmel wielokrotnie pojawia się w Biblii , jako symbol dobroci Bożej i obfitości. To, czy należy, czy nie do Izraela, jest związane z jednej strony z Bożą łaską, z drugiej - z wiernością Bogu ( Iz 33, 9 i 35,1-2). Jest ona podstawą pewności, że istnieje i przybędzie Bóg ( Jr 46,18). Symbolem olśniewającego piękna ( Pnp 7,6). Według interpretacji chrześcijańskiej, dostrzeżony przez sługę Eliasza na zboczach Góry Karmel obłoczek ( 1 Krl 18,42-45) to Maryja (tak jak obłok przyniesie deszcz po suszy, tak Maryja przyniosła światu Zbawiciela).

Historia

Podczas I wojny światowej Góra Karmel odgrywała strategiczną rolę. We wrześniu 1918 doszło tutaj do Bitwy pod Meggido , w której Brytyjczycy rozbili wojska tureckie .

Stanowisko archeologiczne

W latach dwudziestych XX wieku w jaskiniach Tabun, El Wad , Skhul i Kebara zidentyfikowano ślady osadnictwa obejmującego okres od 600 tys. lat temu.[1] Pierwsze wykopaliska prowadziła tu ekipa brytyjskich archeologów pod kierownictwem Dorothy Garrod . Najstarsze artefakty znaleziono w jaskini Tabun. Odkryto tu ślady osadnictwa neandertalczyków i Homo sapiens .

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Paul G. Bahn: Archeologia - Przewodnik. Wyd. I. Warszawa: Wydawnictwo "Arkady" Sp. z o.o., 2006, s. 328. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Góra Karmel":

Klasztor w Pożajściu ...

Wittenberga ...

Dzielnica miasta ...

Półwysep Antarktyczny ...

Nowa Anglia ...

Turek (Karkonosze) ...

Čertova hora ...

Wołowa Góra ...

Ptasiak ...

Suszyca (Karkonosze) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Góra Karmel":

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 3) ...

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 5) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie