Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Archeofit

Archeofit

Miłek letni Adonis aestivalischwast polny, gatunek wymierający
Chaber bławatek Centaurea cyanus – pospolity chwast segetalny

Archeofitgatunek rośliny obcego pochodzenia ( antropofit ), który przybył do nas z innych rejonów geograficznych w czasach wczesnohistorycznych lub przedhistorycznych i występuje wyłącznie w siedliskach synantropijnych .

Zwykle za graniczną datę przyjmuje się początek ery nowożytnej (przełom XV / XVI wieku ) lub konkretnie rok 1500 lub 1492 – odkrycie Ameryki , które zapoczątkowało wymianę gatunków między Starym Światem ( Europa , Azja , Afryka ) i Nowym Światem . Rośliny, które przybyły do nas później zaliczane są do kenofitów .

Spis treści

Pochodzenie archeofitów

Do archeofitów należą np. liczne gatunki chwastów , których nasiona znaleziono w wykopaliskach archeologicznych. Zostały one przypadkowo przez ludzi zawleczone , albo też rozprzestrzeniły się samorzutnie za pomocą wiatru ( anemochoria ), czy zwierząt ( zoochoria ). Ciekawym sposobem rozsiewania się części archeofitów jest speirochoria. Część taksonów archeofitów ma pochodzenie antropogeniczne (archaeophyta anthropogena).

Większość archeofitów występujących we florze Polski pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Zwykle rozprzestrzeniały się wraz z roślinami uprawnymi , a niektórym z nich udało się aklimatyzować w naturalnych siedliskach . Obecnie, w wyniku wprowadzenia skutecznych metod zwalczania chwastów tym gatunkom, które występują wyłącznie na polach uprawnych (np. kąkol polny , miłek letni ) grozi całkowite wyginięcie.

Według badań prof. K. Rostańskiego z 1989 r. w Polsce było 141 gatunkow archeofitów, co stanowilo 4,8% ogólnej liczby gatunków roślin naczyniowych w naszej florze .

Podział archeofitów

  • gatunki zawleczone (archaeophyta adventiva)
  • gatunki powstałe pod wpływem działalności człowieka (archaeophyta anthropogena)
  • gatunki, które zdołały przetrwać wyłącznie na siedliskach antropogenicznych (archaeophyta resistentia)
Kąkol polny Agrostemma githago – archeofit występujący w uprawach zbóż . Gatunek wymierający na większości terenu Europy

Lista archeofitów

(Wykaz[1] obejmuje większość gatunków roślin naczyniowych we florze Polski, jednak nie jest to pełna lista, gdyż nie ujęte są taksony występujące wyłącznie w górach (archeofitów wśród nich jest niewiele). Pominięto też drobniejsze taksony (podgatunki i odmiany), oraz gatunki co do pochodzenia których istnieją wątpliwości).

Przypisy

  1. L. Rutkowski. Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd. Naukowe PWN, 2006.

Bibliografia

  1. Jan Kornaś, Anna Medwecka-Kornaś: Geografia roślin. Warszawa: Wyd. Nauk. PWN, 2002. . 

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Archeofit":

Rumianek pospolity ...

Mak polny ...

Kąkol polny ...

Jasnota biała ...

Grusza pospolita ...

Bylica piołun ...

Kapusta właściwa polna ...

Kategoria:Strony przeglądowe - biologia ...

Dymnica pospolita ...

Mak wątpliwy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Archeofit":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie