Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Antropologia fizyczna

Antropologia fizyczna

Porównanie czaszek

Antropologia fizyczna – dział antropologii zajmujący się zmiennością cech anatomicznych i fizjologicznych człowieka w czasie i przestrzeni.

Antropologia fizyczna rozpatruje stanowisko człowieka w świecie istot żywych, zwłaszcza wśród ssaków . Naukami pomocniczymi działu antropologii są: anatomia opisowa i porównawcza , fizjologia , genetyka , ekologia , psychologia i psychiatria , patologia i inne. Przy ich pomocy antropologia bada budowę ciała ludzkiego, jego kształty, proporcje, powstanie, rozwój, rozród i wymieranie, a także normalne i anormalne funkcjonowanie ciała ludzkiego, narządów, mięśni, zmysłów, mózgu, w różnych fazach i wieku, u obu płci.

Antropologia fizyczna bada różnoraką zmienność gatunku ludzkiego:

  • zmienność między sąsiednimi populacjami , obserwowaną w tym samym czasie,
  • zmienność całego gatunku w czasie jego ewolucji (zagadnienia genezy gatunku)
  • zmienność osobniczą w czasie życia jednej osoby.
  • typologię antropologiczną

Nauka ta zajmuje się problemami m.in. etnogenezy i rasogenezy .

Spis treści

Podział antropologii fizycznej

  • antropologia filogenetyczna
  • antropologia populacyjna
  • antropologia ontogenetyczna
  • antropologia stosowana w innych dziedzinach - antropologia kryminalna i medyczno-sądowa, antropologia kliniczna, ergonomiczna i sportowa

Początki antropologii

Antropologia jako osobna gałąź wiedzy ludzkiej istnieje stosunkowo krótko. Jej początków można się doszukiwać w starożytnej Grecji, w pismach Herodota , Hipokratesa i innych, jednak naukowe ujęcie i podstawy tej dziedziny wiedzy przedstawił dopiero chirurg francuski Paul Broca . On pierwszy określił dokładnie zadania antropologii i opracował metody jej badań, kładąc tym samym podwaliny pod tę nową dziedzinę wiedzy. W roku 1859 założył w Paryżu pierwsze Towarzystwo Antropologiczne, a w 1876 r. powstała tam z jego inicjatywy pierwsza szkoła antropologiczna L'Ecole d'Antropologie de Paris.

Początki antropologii w Polsce

W Polsce początków antropologii możemy się dopatrywać np. w legendzie o Lechu , Wandzie i innych przodkach, w pracach kronikarzy Galla , Kadłubka oraz w historiach rodów.

Na przełomie XIII i XIV wieku kronikarz Dzierzwy (Mierzwy), na bazie kompilacji Annales Polonorum Historiae próbuje wywieść pochodzenie Polaków od Jozefata. Mimo iż w owym czasie była taka moda, to jednak jego poglądy nie zakorzeniły się, natomiast obecnie wiadomo, że świat istnieje znacznie dłużej niż zapisali żydowscy pisarze.

W 1811 Jędrzej Śniadecki w pracy Teoria jestestw organicznych jako pierwszy w Polsce nakreślił zarys tej nauki. Współcześnie z działalnością antropologiczną Paula Broca w Paryżu, na Uniwersytecie Jagiellońskim wykładał antropologię znany naukowiec i lekarz Józef Majer . Dzięki temu uczonemu, w 1876 przy Akademii Umiejętności w Krakowie powstała Komisja Antropologiczna.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Antropologia fizyczna":

Nadciśnienie tętnicze ...

Wittenberga ...

Archeologia klimatycznych i procesów antropogenicznego zmieniania krajobrazu, ponieważ poszczególne warunki mają określone wymagania środowiskowe. Antropologia fizyczna , dzięki identyfikacji i analizie szczątków kostnych człowieka, pozwala na:ustalenie cech ...

Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela ...

Pozaalpejska Europa Środkowa ...

Michaił Łomonosow ...

Religioznawstwo ...

Instytucja ...

Geografia ...

Chemia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Antropologia fizyczna":

Wielkości fizyczne i ich jednostki (plansza 3) ...

Sieci komputerowe - Warstwowy model OSI (plansza 5) ...

Układ mięśniowy (plansza 18) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie