Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Afrodyta

Afrodyta

Skała Afrodyty na Cyprze. W tym miejscu według legendy narodziła się z piany morskiej Afrodyta

Afrodyta ( gr. Ἀφροδίτη Aphrodite) – w mitologii greckiej bogini miłości , piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Najbardziej urodziwa z bogiń antycznych mitów.

W mitologii rzymskiej odpowiedniczką Afrodyty była Wenus .

Spis treści

Pochodzenie i narodziny

Kwestia jej pochodzenia jest różnie przedstawiana w mitach. Według jednego z nich Afrodyta nie miała rodziców i pewnego dnia wyłoniła się z piany morskiej w pobliżu Cypru . Nieco inaczej przedstawiał to Hezjod , który w Teogonii pisał, że kiedy odcięte sierpem genitalia Uranosa (pokonanego przez Kronosa , gdy roztaczał się nad Gają jak niebo nad ziemią) wpadły do morza w pobliżu Cypru, woda otoczyła je białą pianą, z której następnie wyłoniła się przepiękna Afrodyta. Pływała po morzu w muszli, zatrzymując się u brzegów Kytery , a potem Cypru . Druga z tych wysp stała się jej ulubionym miejscem. Na jej brzegu oczekiwały już na nią Charyty ( Eufrosyne , Aglaja i Talia ), które odtąd zawsze towarzyszyły jej i służyły. Cypr stał się głównym miejscem kultu bogini.

Natomiast w innych mitach opisywana jest jako córka Uranosa i Hemery , zwaną Uranią []. Według Homera była córką Zeusa i Diony .

Dalsze losy

Była żoną Hefajstosa , ale epizod z Aresem świadczy, że nie była zbyt wierna (z tego związku zrodzili się Dejmos , Fobos , Harmonia , Eros i Anteros ). Hefajstos ukrył w łożu pułapkę z mocnej, lecz niezauważalnej, metalowej sieci i schwytał w nią Afrodytę z Aresem.

W konkursie piękności między Herą , Ateną i Afrodytą, ta ostatnia obiecała Parysowi Helenę , żonę Menelaosa ze Sparty , za tytuł najpiękniejszej ( jabłko niezgody ), czym przyczyniła się do rozpętania wojny trojańskiej . W wojnie starała się sprzyjać Trojanom .

Atrybuty, przydomki

Jej atrybutami były: rydwan zaprzężony w gołębie, róża , oraz mirt . Czczona była zwłaszcza przez kobiety, które widziały w niej patronkę małżeństwa. Ze względu na jej związek z morzem była czczona przez żeglarzy i w miastach portowych.

Starożytni nadawali Afrodycie różne przydomki: Afrogeneja - zrodzona z piany morskiej, Anadyomene - wynurzająca się z fal morskich, Cypryda (Kipryda) - od Cypru; Afrodyta Acidalia, Anadyomene (Ἀναδυομένη), Cytherea (Κυθήρεια), Despina (Δέσποινα), Kypris (Κύπρις), Epitragidia, Skotia (Σκοτία), Basilis (Βασιλίς), Persephaessa (Περσεφάεσσα), Pandemos (Πάνδημος), Urania, Apatura itp.

Bibliografia

  • Grimal Pierre, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław: Ossolineum, 1987.
  • Mała encyklopedia kultury antycznej, Warszawa: PWN, 1966.
  • Markowska Wanda, Mity Greków i Rzymian, Warszawa: Iskry, 1973.
  • Parandowski Jan, Mitologia, Warszawa: Czytelnik, 1975.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Afrodyta":

I wiek ...

Melos ...

Eros ...

Zeus ...

Uranos ...

Hermafrodyta ...

Afrodyta na Cyprze. W tym miejscu według legendy narodziła się z piany morskiej AfrodytaAfrodyta ( gr. Ἀφροδίτη Aphrodite) – w mitologii greckiej bogini miłości , piękna, kwiatów, ...

Strefa Gazy ...

Hermes ...

Kalliope (mitologia) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Afrodyta":

010b. Rzym (plansza 12) ...

46. Wybrane konflikty na świecie (plansza 15) roku. Skała Afrodyty. W tym miejscu według legendy narodziła się z piany morskiej Afrodyta. Społeczność międzynarodowa wciąż jednak uznaje za legalne państwo jedynie Republikę Cypryjską (grecką ...

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 13) Griechisch. Dzień dobry! Jestem Achilles. Jak już samo imię wskazuje, jestem Grekiem. Moja dziewczyna Afrodyta jest Greczynką. Stolicą Grecji są Ateny. W Grecji mówi się po grecku. ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie