Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Dyskusja:Separatyzm

Dyskusja:Separatyzm

Spis treści

Jak to widzicie?

Na prośbę Lajsikonika trochę uporządkowałem tą stronę. Zastosowałem kryterium przyjęte przez Lajsikonika, czyli

  • 1. narody, które dążą do uzyskania niepodległości
  • 2. części państw, które chcą oderwać się i przyłączyć do innego państwa
  • 3. inne - niesprecyzowane

Według was, jak powinna wyglądać ta strona?

-- Kroc 00:20, 23 lis 2006 (CET)

Gagauzi

W tabeli użyłem flagi Gagauzji, ale może lepiej użyć flagi Gagauzów?

-- Kroc 00:20, 23 lis 2006 (CET)

Forma

Od kiedy Kosowo chce się do czegoś przyłączyć ? Myślałem że chcą tego zamieszkujące je Albańczycy.

Kiedy Kosowo stanie się niepodległe, będzie państwem etnicznie niemal czysto albańskim. Tym niemniej rzeczywiście nikt na razie oficjalnie nie deklaruje chęci połączenia z Albanią, pozostaje to w sferze obaw i domysłów, więc usuwam tę część tabelki. Powerek38 ( dyskusja ) 23:23, 3 cze 2007 (CEST)
...wczoraj w wiadomościach mówili że chcą niepodległości. Więc może warto poszukać źródeł. LUCPOL ( dyskusja ) 16:58, 20 sty 2008 (CET)

Do weryfikacji

Artykuł jest ledwie stubem, a zawarte w nim informacje zawierja wiele do życzenia, np: separatystyczne władze Osetii Południowej i Abchazji nie aspiruja do utworzenia własnego państwa (bo takie de facto posiadją) a do przyłaczenia się do Rosji; Gagauzi w nowej konstytucji Mołdawii dostali autonomię i juz od kilku lat nie głoszą separatyzmu; Tybetańcvzycy oficjalnie nie chca niepodległości tylko realnej autonomii; Cypr Północny nie zamierza połaczyc sie z Turcją - w ostatnim referendum i władze i ludność były za połaczeniem się z Republiką Cypru. W innych separatyzmach wymieniono różne, czasmi wydumane separatyzny (np. Hawar, Sealandia), a brak separatyzmów bardziej realnych (np. Flandria, Korsyka). Myślę, że nalezy ten artykuł opracować od nowa i na podstaie weryfikowalnych źródeł stwierdzić gdzie i jaki separatyzm wystepuje. Nalezy też stwierdziś jaki ruch separatystyczny uznać, a jaki nie (jest róznica jeśli do oderwania się dąża poważne siły polityczne czy militarne, a czym innym jest separatyzm pojawijący się "od wielkiego dzwonu" to tu, to tam jako pewnego rodzaju folklor - np. Wyspy Kanaryjskie, Śląsk, Obw. Kaliningradzki). Aotearoa dyskusja 16:04, 18 paź 2007 (CEST)

 ??

Po jakiemu jest tam RAŚ? RAŚ to nie organizacja separatystyczna a autonomiczna !! Tak samo ZLNŚ - to ruch narodowy, ale nie dążący do niepogległości 15:32, 1 sie 2008 (CEST)

Ze

W tabelce: Abchazowie i Osetyjczycy są wymienieni jako narody aspirujące do utworzenia własnego państwa, a od jakiegoś czasu już je mają. Brakuje w niej ponadto korsykanów. Pozdrawiam.

Zgłosił: Urus (dyskusja) 17:41, 13 lut 2009 (CET)

A ja dodam od siebie, błędu nie zgłaszając, ale czepiając się trochę: jak już wspomina się dążenia separatystyczne Śląska/Ślązaków, należałoby wymienić separatyzm bawarski. Bayernpartei ma w swoim programie oderwanie Bawarii od Niemiec, a w pierwszym etapie osobną reprezentację Bawarii w strukturach europejskich, no i zdobywa zawsze trochę głosów. Shaqspeare ( dyskusja ) 23:35, 16 maj 2010 (CEST)
Powyższe zgłoszenie nie uwzględnia drobnego szczegółu: poza Rosją, której jest to bardzo na rękę politycznie, Abchazji i Osetii Południowej nikt nie uznaje (Osetia Północna jest integralną częścią Federacji Rosyjskiej). Krótko mówiąc: z punktu widzenia prawa międzynarodowego, te dwa podmioty nie są suwerennymi państwami. Powerek38 ( dyskusja ) 20:48, 17 maj 2010 (CEST)
Hmmmmmm, chyba raczej nie ma czegoś takiego, jak uznawanie z punktu widzenia prawa międzynarodowego. Zależy bowiem, z czyjego punktu widzenia tego prawa międzynarodowego. Powiem tyle: cała ta lista jest dość przypadkowa, zwłaszcza dzielenie innych separatyzmów od separatyzmów nie-innych. Jeden wielki POV. Shaqspeare ( dyskusja ) 23:35, 17 maj 2010 (CEST)
To prawda, oczywiście użyłem pewnego skrótu myślowego. Chodziło mi o to, iż aby jakiś podmiot mógł stać się częścią międzynarodowych stosunków dyplomatycznych itd., a także stawać się stroną umów międzynarodowych, to musi być przez większość, a przynajmniej dużą część państw, uznawany za suwerenne państwo (lub innego typu podmiot PM). Oczywiście najwyższą formą takiego uznania jest przyjęcie do ONZ. Jest oczywiste, że Osetia Pd. i Abchazja takiego uznania nie mają. Ale to tak gwoli wyjaśnienia, bo ogólnie zgadzam się, że lista jest bardzo POViasta i w ogóle słaba. Powerek38 ( dyskusja ) 16:50, 18 maj 2010 (CEST)

Ślązacy

Z całym szacunkiem dla osoby, o której teraz napiszę, ale co za debil zaliczył Górnoślązaków do ruchów separatystycznych? Czy autor tego w ogóle wie co to jest separatyzm? Szczerze w to wątpię.
Chciałbym się dowiedzieć co do separatyzmu mają śląskie ruchy autonomiczne? Podkreślam AUTONOMICZNE, nie separatystyczne.

W III RP ruch separatystyczny koncentruje się na dwóch płaszczyznach, uznania odrębnej narodowości oraz nadania lub przywrócenia autonomii terenom przez nią zamieszkanym.

^^ Czy tylko ja widzę tu nieścisłość? Separatyści, czy autonomiści? Kobieta, czy mężczyzna? -- Kamil Silesian ( dyskusja ) 00:13, 29 sie 2010 (CEST)


Inne hasła zawierające informacje o "Dyskusja:Separatyzm":

Archeologia ...

Gall Anonim ...

Publikacja naukowa ...

Łaska ...

Monetaryzm ...

1975 ...

Demokracja ludowa ...

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ...

Sens życia ...

Świadkowie Jehowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dyskusja:Separatyzm":

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 2) ...

15. Autoprezentacja (plansza 17) ...

136 Przemiany demograficzne, społeczne i gospodarcze na świecie w XIX w. (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie