Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Synaj Północny

Synaj Północny

Lokalizacja Północnego Synaju
Flaga muhafazy
Australijscy Light Horse stacjonujący w bazie w Arisz , 1915-18

Synaj Północny ( arab. شمال سيناء ) prowincja gubernatorska ( muhafaza ) w Egipcie . Obejmuje północną część Półwyspu Synaj . Stolicą administracyjną jest miasto Arisz .

  • Powierzchnia: 27 574 km2
  • Ludność: 339 752

Historia

Od czasów faraonów przez północny kraniec obecnej muhafazy przebiegał szlak karawanowy (Via Maris lub Droga do Filistynów). W czasach biblijnych gdy Abraham , Jakub i jego rodzina wędrowali między Kanaanem a Egiptem, szlaki handlowe biegnące były już wytyczone (np. Darb al-Hadżdż , Darb asz-Ghazzah , Darb asz-Szur ).

Przy Beer-Lachaj-Roj (środkowo-wschodni kraniec muhafazy) na drodze do Szur anioł Boga Jahwe przemówił do Hagar , egipskiej niewolnicy Abrahama, który zamieszkał pomiędzy Kadesz-Barnea a Szur. Potem przez pustkowie Paran przemierzali Izraelici pod wodzą Mojżesza do Ziemi Obiecanej , w Północnym Synaju znajdowało się kilka ich obozowisk. Z tych terenów Mojżesz wysłał 12 zwiadowców, aby zobaczyli Kanaan. Południową granicą ich ziem była Wadi al-Arisz .

Później Saul i Dawid walczyli w części północno-zachodniej Synaju z Amalekitami , którzy zamieszkiwali północne tereny obecnej muhafazy. W Peluzjum znajdowała się egipska a potem rzymska twierdza. Tam też 525 r. p.n.e. miała miejsce bitwa pod Peluzjum . Jezus z rodzicami uciekali tędy przed Herodem do Egiptu. Przez Synaj przechodziło albo okupowało go wiele innych ludów: Asyryjczycy , Babilończycy , Egipcjanie , Persowie , Grecy , Nabatejczycy , Arabowie i Rzymianie oraz częściowo krzyżowcy i Turcy . W 1882 roku Wielka Brytania wymusiła na Turcji zrzeczenie się półwyspu. W 1914 roku do środkowej części Turcy wkroczyli ponownie budując drogi, potem zajęli te tereny Egipcjanie.

W 1956 roku wkroczyli tutaj Izraelczycy (ciężkie walki w przełęczy Mitla ), lecz w 1957 roku Synaj powrócił do Egiptu. Siły pokojowe ONZ stacjonowały na tym obszarze do 1967. Wtedy także nastąpiła blokada morska Cieśniny Tirańskiej , ogłoszona przez egipskiego prezydenta Nasera uniemożliwiająca żeglugę izraelskich statków po Morzu Czerwonym . Doprowadziło to do wojny z Izraelem , w wyniku której Izraelczycy zajęli półwysep Synaj. Podczas okupacji Izrael wybudował wiele lotnisk i infrastrukturę. Zachodnia część Synaju Północnego powróciła do Egiptu w 1979 roku, a całość w 1982 roku.

Inne miasta

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Synaj Północny":

Pęcice ...

Biegun południowy ...

Biegun północny ...

Astrolabium ...

Wittenberga ...

1398 ...

Cieśnina ...

Samuel Pepys ...

Medwiedin ...

Historia Australii ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Synaj Północny":

224 Konflikty zbrojne po II wojnie światowej (plansza 9) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 8) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie