Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Namibia

Namibia

Republic of Namibia
Republika Namibii
Flaga Namibii
Flaga Namibii Herb Namibii
Dewiza : ( ang. ) Unity, Liberty, Justice
(Jedność, Wolność, Sprawiedliwość)
Hymn : Namibia, Land of the Brave
Położenie Namibii
Język urzędowy angielski
Język używany afrikaans , niemiecki
Stolica Windhuk
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent
Hifikepunye Pohamba
Szef rządu premier Nahas Angula
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
33. na świecie
825 418 km²
~0%
Liczba ludności  ( 2008 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
144. na świecie
2 089 000 [2]
2 osób/km²
Jednostka monetarna dolar namibijski (NAD)
Niepodległość od RPA
21 marca 1990
Religia dominująca protestantyzm
Strefa czasowa UTC +1 – zima
UTC +2 – lato
Kod ISO 3166 NA
Domena internetowa .na
Kod samochodowy NAM
Kod telefoniczny +264
Mapa Namibii
1  Dane szacunkowe na lipiec 2008 roku, podane za CIA The World Factbook (Źródło:CIA)

Namibia (Republika Namibii, ang. Republic of Namibia, afrik. Republiek van Namibië, niem. Republik Namibia) – państwo w południowo-zachodniej Afryce , leżące nad Oceanem Atlantyckim (długość wybrzeża – 1572 km). Graniczy z Angolą (długość granicy 1376 km), Botswaną (1360 km), RPA (967 km), Zambią (233 km) oraz Zimbabwe . Do 1968 Namibia funkcjonowała pod nazwą Afryka Południowo-Zachodnia .

Spis treści

Geografia

Większość powierzchni Namibii zajmuje rozległy wewnętrzny płaskowyż , położony na wysokości 700-1500 m n.p.m.Jego najwyższym punktem jest szczyt Brandberg 2574 m n.p.m.Płaskowyż opada na zachodzie stromym progiem ku wąskiej nadbrzeżnej nizinie, gdzie ciągnie się pustynia Namib . Na południu płaskowyż ogranicza dolina rzeki Oranje , a od wschodu kotlina Kalahari .

Klimat Namibii to klimat zwrotnikowy . Na wybrzeżu, gdzie zaznacza się wpływ chłodnego prądu morskiego Prądu Benguelskiego , opady nie przekraczają 50 mm. W głębi lądu wzrastają i dochodzą do 500 mm we wschodniej części kraju. Z tego względu sieć rzeczna jest bardzo uboga, poza jedynie rzekami granicznymi: Oranje na południu, Kunene na północy oraz Okawango i Zambezi w północno-wschodniej części kraju, gdzie Namibia wcina się wąskim pasem zwanym Caprivi między terytoria Angoli, Zambii i Botswany.

Główne miasto kraju, stolica Windhoek , znajduje się w centrum kraju. Inne ważne miasta: Walvis Bay , Swakopmund , Luderitz (wszystkie położone na wybrzeżu), Rundu , Oshakati , Katima Mulilo , Rehoboth , Otjiwarongo , Grootfontein , Tsumeb i Keetmanshoop .

Historia

Pierwszymi ludźmi, którzy zamieszkiwali tereny obecnej Namibii, byli prawdopodobnie Buszmeni (w języku miejscowym zwani San), którzy przybyli tu prawdopodobnie w I tysiącleciu p.n.e. W I tysiącleciu n.e. na terenie obecnej Namibii osiedlił się pokrewny Buszmenom lud Sana, a następnie koczowniczy pasterze, Hotentoci, opanowali północne i północno-wschodnie rejony kraju.

Przez wiele lat Namibia była pomijana przez europejskich badaczy i odkrywców z powodu trudno dostępnego wybrzeża, pustynnych i skalistych terenów. Dopiero w XV wieku przybyli tu portugalscy poszukiwacze, a później Holendrzy. W latach 60. i 70. XVIII wieku ekspedycje holenderskie, podejmowane na zlecenie Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, torowały drogę myśliwym, kupcom i poszukiwaczom złota z Kolonii Przylądkowej. Pod koniec XVIII wieku Holendrzy opanowali Zatokę Wielorybią i wyspę Halifax, które wkrótce zostały im odebrane przez Brytyjczyków.

Terytorium obecnej Namibii od 1884 stanowiło niemiecką kolonię o nazwie Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia . W latach 1903 - 1906 toczyło się stłumione przez wojska kolonialne powstania ludów Nama i Herero . W 1915 Afrykę Południowo-Zachodnią zajęły wojska południowoafrykańskie , a w 1920 kolonia stała się terytorium mandatowym RPA. W 1959 powstało SWAPO – Organizacja Ludu Afryki Południowo-Zachodniej, która rozpoczęła walkę wyzwoleńczą. ONZ w 1968 zmieniło nazwę kraju na "Namibia" i unieważniło mandat RPA do zarządzania krajem; RPA nie uznała tych decyzji i kontynuowała kontrolę nad krajem. W 1988 układ pokojowy przewidywał niepodległość kraju; w następnym roku wycofane zostały wszystkie jednostki wojskowe RPA i przeprowadzone wolne wybory. 21 marca 1990 Namibia uzyskała niepodległość.

Ustrój polityczny

Namibia jest republiką, członkiem Wspólnoty Narodów . Zgodnie z konstytucją z 9 lutego 1990 głową państwa oraz szefem rządu jest prezydent wybierany w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję. Prezydent powołuje rząd z premierem na czele spośród członków niższej izby parlamentu – Zgromadzenia Narodowego.
Parlament jest dwuizbowy. W izbie wyższej – Radzie Narodowej zasiada 26 członków, po 2 z każdego regionu, wybieranych przez Rady Regionalne spośród swoich członków na 6-letnią kadencję.
W izbie niższej – Zgromadzeniu Narodowym, zasiada 72 członków, wybieranych w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję. Prezydent może delegować do 6 przedstawicieli do Zgromadzenia Narodowego, jednak mają oni jedynie status obserwatorów z głosem doradczym.

Podział administracyjny

Namibia podzielona jest na 13 regionów: Caprivi , Erongo, Hardap, Karas, Khomas, Kunene (region), Ohangwena, Okavango, Omaheke, Omusati, Oshana, Otjikoto i Otjozondjupa.

Społeczeństwo

Demografia

Połowa obywateli Namibii należy do jednego z trzech Kościołów Ewangelicko-Luterańskich, będących obecnie w trakcie jednoczenia struktur kościelnych. Językami używanymi na co dzień przez białych są język afrikaans (ok. 70%) i język niemiecki (ok. 30%). Połowa ludności kraju posługuje się jako drugim afrikaans.

Zmiany liczby ludności w latach 1961 – 2003
Święta państwowe
DataPolska nazwaOryginalna nazwa
1 stycznia Nowy RokNew Year's Day
21 marca Święto NiepodległościIndependence Day
marzec-kwiecieńWielki PiątekGood Friday
marzec-kwiecień Poniedziałek Wielkanocny Easter Monday
1 maja Święto Pracy Workers Day
4 maja Święto CassingiCassinga Day
25 maja Dzień AfrykiAfrica Day
kwiecień-maj Wniebowstąpienie Ascension Day
26 sierpnia Dzień BohaterówHeroes Day
10 grudnia Dzień Praw CzłowiekaHuman Rights Day
25 grudnia Boże Narodzenie Christmas Day
26 grudnia 2. dzień Bożego NarodzeniaFamily Day

9 lutego będące w Namibii Świętem Konstytucji oraz 24 października będące Dniem ONZ nie są oficjalnymi świętami państwowymi, ale zwykle są obchodzone uroczyście.

Języki

Choć oficjalnym językiem jest angielski, Namibia jest krajem wielojęzycznym - informacje na znaku zapisane są po angielsku, niemiecku, w afrikaans oraz ovambo.

Oficjalnym językiem jest angielski . Do 1990 roku były nimi niemiecki oraz afrikaans . Na długo przed wyzwoleniem kraju spod władzy RPA, SWAPO zadecydowało, iż Namibia będzie monolingualna, świadomie przedkładając tę drogę nad wybory sąsiadów, które postrzegało jako "zamierzoną politykę fragmentacji etnolingwistycznej"[1]. Na tej podstawie angielski zyskał status języka oficjalnego, zaś niemiecki, afrikaans i ovambo języków regionalnych.

Językami z grupy ovambo posługuje się 48% ludności, 11% używa języka nama , kolejne 11% mówi w afrikaans , 10% używa języka herero ; angielski , oficjalny język republiki, jest mową ojczystą dla zaledwie 1% populacji. Wśród białych 60% używa afrikaans, 32% niemieckiego , 7% angielskiego i 1% portugalskiego .

Religia (2000)

Gospodarka

Ta sekcja jest . Jeśli możesz, .
The Namibijska Giełda Papierów Wartościowych w Windhuku
Główna droga w Tsumebie

Gospodarka Namibii jest ściśle powiązana z gospodarką RPA, co wynika ze wspólnej historii. Na całość składają się przede wszystkim zarobki z górnictwa (12,4% pkb w 2007 r.), rolnictwa (9,5%) oraz produkcji (15,4%)[3]. W kwestii przychodu, górnictwo jest głównym kontrybutorem, przynosząc 25% dochodu narodowego[4]. Namibia jest czwartym największym eksporterem minerałów nieopałowych w Afryce oraz piątym największym na świecie producentem uranu . Dzięki pokaźnym inwestycjom w tej dziedzinie, Namibia ma w 2015 zostać największym eksporterem tego pierwiastka. Kraj posiada także liczne aluwialne złoża diamentów [5], ołowiu , cynku , cyny , srebra oraz wolframu .

Namibia ma dość wysoką stopę bezrobocia, która wyniosła 20,2% w 2000 roku, 21,9% w 2004 i 29,4% w 2008. Około połowy społeczeństwa żyje poniżej poziomu nędzy (ok. 1,25$ dziennie[6]).

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Martin Pütz: Official Monolingualism in Africa: A sociolinguistic assessment of linguistic and cultural pluralism in Africa.. W: Mouton de Gruyter: Discrimination through language in Africa? Perspectives on the Namibian Experience. Berlin: 1995, s. 155. 
  2. [1] Dane statystyczne zaczerpnięto z książki Patricka Johnstona i Jasona Mandryka pt. "Operation World"
  3. US Department of State . 2010-06-10. [dostęp 2010-06-26].
  4. Górnictwo w Namibii . [dostęp 2010-06-26].
  5. Dan Oancea: Deep-Sea Mining and Exploration http://technology.infomine.com/articles/1/99/deep-sea-mining.undersea-miners.black-smoker/deep-sea.mining.and.aspx
  6. Human Development Indices , tabela 3: dochód i bieda, s. 35.


Inne hasła zawierające informacje o "Namibia":

Zambezi ...

1929 ...

2010 ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Państwa świata według kontynentów ...

1990 ...

1968 ...

Język afrikaans ...

Etymologia nazw państw ...

1914 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Namibia":

Afryka – zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 21) położone na północy i południu Afryki: Egipt, Tunezja, Libia, Algieria, Maroko - Namibia, RPA, mające dostęp do morza/oceanu i bogate w surowce mineralne. Największy ...

118. Problem wyżywienia ludności (plansza 10) ...

123. Usługi i ich rola w gospodarce światowej (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie