Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Język ormiański

Język ormiański

Հայերեն
Obszar Armenia , Rosja , Francja , Gruzja , Iran , Syria , Liban i inne
Liczba mówiącychok. 6 milionów
Ranking 87.
Klasyfikacja genetyczna Języki indoeuropejskie
*Język ormiański
Pismo ormiańskie
Status oficjalny
język urzędowy   Armenia
Górski Karabach ( Azerbejdżan )
Regulowany przez Armeńska Akademia Nauk
Kody języka
ISO 639 -1hy
ISO 639-2arm/hye
SIL ARM
W Wikipedii
Zobacz też: język , języki świata
Wikipedia w języku ormiańskim
W Wikisłowniku :

Język ormiański (Հայերեն) należy do rodziny języków indoeuropejskich z grupy satem , stanowi jednak w niej samodzielną gałąź. Obecnie używany jest w Republice Armenii i Republice Górskiego Karabachu , gdzie jest językiem urzędowym, a także w Gruzji , Iranie , Syrii , Rosji w Libanie i 24 innych państwach przez około 6 milionów ludzi.

Obecnie w użyciu są dwa standaryzowane dialekty języka ormiańskiego, różniące się wymową niektórych głosek a także odmianą czasowników i czasami gramatycznymi . Nazwy dialektów pochodzą od miejsca ich powstania:

  • wschodnioormiański (arevelian hayeren-Արևելյան հայերեն) używany na Wyżynie Armeńskiej u podnóży góry Ararat , w tym w obecnej Republice Armenii.
  • zachodnioormiański (arevmtian hayeren-Արևմտյան հայերեն) do rzezi Ormian używany przez Ormian mieszkających w Anatolii , obecnie używany jedynie wśród ormiańskiej diaspory.

W liturgii Kościoła ormiańskiego używany jest starożytny język ormiański zwany grabar .

Ormianie Polscy od XVII wieku, choć nie powszechnie, posługiwali się językiem zachodnioormiańskim (arevmtian hayeren-Արևմտյան հայերեն). Na skutek postępującej polonizacji znajomość języka ormiańskiego niemal zanikła, przetrwała jedynie w kolonii ormiańskiej w Kutach nad Czeremoszem (do II wojny światowej). Do dziś żyje w Polsce kilka osób, które pamiętają używany tam język zachodnioormiański.

Spis treści

Pochodzenie języka

Współcześnie język ormiański w zdecydowanej większość językoznawczych opracowań uważa się za język indoeuropejski , naznaczony silnym wpływem innych języków regionu, m.in. aramejskiego i średnioperskiego . Według najpopularniejszych teorii język ten, a ściślej jego wczesne stadium nazywane językiem protoormiańskim, oddzielił się w starożytności od głównego pnia języków indoeuropejskich wraz z kilkoma innymi językami zaliczanymi do ligi paleobałkańskiej . Za język najbliżej spokrewniony z ormiańskim uważano w przeszłości frygijski , dziś teoria ta jest mniej popularna. Istnieją też hipotezy o bliższym związku języka ormiańskiego z językiem greckim .

Zaproponowano też kilka innych, znacznie mniej popularnych hipotez, przeczących indoeuropejskiemu rodowodowi języka ormiańskiego. W myśl tych teorii język ormiański miałby nabrać cech indoeuropejskich pod wpływem interakcji z językami tej rodziny (zwłaszcza anatolijskimi ), a genetyczne pokrewieństwo wykazywać raczej z niektórymi językami hipotetycznej grupy azjanickiej . Teorie te kwestionowane są przez zdecydowaną większość językoznawców.

Alfabet ormiański

Zob. alfabet ormiański , Jan Hanusz .

Literatura

Pisowicz A.: Gramatyka ormiańska (Grabar - Aszcharabar), Kraków 2001

Pisowicz A. / Sedojan Sz. / Ter-Grigorian N.: Mały słownik ormiańsko-polski, polsko-ormiański, Kraków 2006

Linki zewnętrzne

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Język ormiański":

Podróżnik ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Jonas Basanavičius ...

Szkoci ...

Wnioskowanie ...

Włosi ...

Nowa Anglia ...

Maine ...

Stanisław Hozjusz ...

Musical ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Język ormiański":

Rozprawa z rozprawką (plansza 7) ...

010c. Rzym (plansza 5) ...

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie