Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
Podyplomowe Studium Zarządzania Środkami Unii Europejskiej dla Przedsiębiorców

SZKOŁA GŁÓWNA HANDLOWA - Instytut Marketingu Międzynarodowego

Al. Niepodległości 164, budynek F, pok. 918, 02-554 Warszawa
tel.: 0-663 300 273; faks: (0-22) 646 61 15
www:   http://www.funduszestrukturalne.fs.edu.pl/e-mail:   azawada@sgh.waw.pl


Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1435 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie

 

oferowane w ramach projektu „Europejska Akademia Umiejętności Menedżerskich”

W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej pojawiło się nowe źródło wsparcia przedsiębiorców, jakim są fundusze strukturalne. Należy podkreślić, iż dostęp do tych środków jest uwarunkowany wieloma czynnikami, często jednak niezależnymi od potencjalnego beneficjenta. Jednakże wydaje się, iż właśnie odpowiednie przygotowanie beneficjentów pomocy w zakresie spełniania wymogów merytorycznych i proceduralnych oraz zabezpieczenia wymaganego wkładu własnego stanowi warunek konieczny do właściwego pozyskania i skorzystania z funduszy zewnętrznych, w tym strukturalnych. Środki strukturalne powinny bowiem stanowić narzędzie do osiągnięcia określonych celów, postawionych sobie przez przedsiębiorców, ale jednocześnie zgodnych z wytycznymi strategicznych dokumentów planowania rozwoju kraju i UE.
Obecnie obserwuje się zwiększone zainteresowanie pozyskiwaniem środków z funduszy strukturalnych. Nie chodzi jednak o samą znajomość technik wypełniania aplikacji, ale o umiejętność kompleksowego, strategicznego myślenia: identyfikacji celów krótko- i długoterminowych przedsiębiorstwa, identyfikacji odpowiednich źródeł wsparcia, a w ramach uzyskanych środków z funduszy strukturalnych, umiejętne zarządzanie projektem, pozwalające nie tylko wypełnić wymogi donora, ale również zapewnić możliwie stabilny rozwój firmy. Kształtowane są konkretne umiejętności z zakresu wielopłaszczyznowego kierowania projektem, co będzie przez Słuchaczy wykorzystywane przy aplikowaniu o różne środki unijne oraz dofinansowanie z innych funduszy celowych, często dziś jeszcze nieznanych. Doświadczenie pokazuje, że identyfikowalną barierą dla przedsiębiorców, aplikujących o środki wspólnotowe, jest częsta zmiana zasad przyznawania pomocy, formularzy, sposobu ich wypełniania, czasami wymagań proceduralnych. Okazuje się, że wiedza nabyta przy realizacji jednego projektu niekoniecznie ma zastosowanie przy wdrażaniu innego, szczególnie finansowanego z innych źródeł, nie tylko wspólnotowych. Więcej szczegółów znajduje się na stronie Studium http://www.funduszestrukturalne.fs.edu.pl

:: Bieżące edycje

  • Edycja I - nabór został już zakończony - zajęcia uruchomione we wrześniu 2006 r.
  • Edycja II - nabór został już zakończony - zajęcia uruchomione we wrześniu 2006 r.
  • Edycja III - nabór został już zakończony - zajęcia uruchomione w lutym 2007 r.
  • Edycja IV - nabór został zakończony - zajęcia zostały uruchomione w lutym 2007 r.
  • Edycja V - nabór został zakończony, zajęcia uruchomione w kwietniu 2007 r.
  • Edycja VI - obecnie, w ramach rekrutacji wstępnej, przyjmujemy tylko formularze zgłoszeniowe. W momencie uzyskania dofinansowania dla kolejnych edycji skontaktujemy się w pierwszej kolejności z osobami, które złożyły prawidłowo wypełnione formularze.

:: Czesne

Podyplomowe studium "Zarządzania środkami UE dla przedsiębiorców" otrzymało dofinansowanie na edycje I - V ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu Szkoły Głównej Handlowej pt. "Europejska Akademia Umiejętności Menedżerskich". Uzyskanie dofinansowania umożliwia nam zaoferowanie słuchaczom uczestnictwa w studium podyplomowym na bardzo korzystnych warunkach finansowych.

Wartość dofinansowania przyznanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości uzależniona jest od wielkości przedsiębiorstwa:

  • koszt studiów dla jednej osoby pokrywany przez duże przedsiębiorstwo: około 2 200 zł,
  • koszt studiów dla jednej osoby pokrywany przez małe i średnie przedsiębiorstwo: około 1 100 zł.

Czesne obejmuje koszt książek i materiałów dydaktycznych udostępnianych przez wykładowców na stronie internetowej studium (www.funduszestrukturalne.fs.edu.pl) oraz zebranych w formie elektronicznej na płycie CD na koniec zajęć, a także koszt sporządzenia i wydania świadectwa ukończenia studium.

:: Tryb naboru

Rekrutacja kandydatów na studia jest otwarta i odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń (wniesienie opłaty za studia oraz złożenie w sekretariacie kompletu wymaganych dokumentów jest równoznaczne z przyjęciem).

Na każdą edycję studium przyjmowanych jest około 40 słuchaczy.

:: Wymagane dokumenty:

Informacje o sposobie wypełniania dokumentów, jak też odpowiednio przygotowane i dostosowane dokumenty do V edycji Studium są dostępne na stronie Studium: http://www.funduszestrukturalne.fs.edu.pl

:: Zakres tematyczny studium

Zajęcia w ramach studium podyplomowego zostały podzielone na III bloki tematyczne – modułowe, zawierające zarówno elementy praktyczne, jak i teoretyczne.

BLOK I: "Polski przedsiębiorca w Unii Europejskiej" – grupuje wykłady, w ramach których przedstawiane zostaną główne założenia funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej oraz ekonomiczny mechanizm integracji europejskiej.

BLOK II: "Zarządzanie przedsiębiorstwem" – grupuje wykłady związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Szczególną uwagę zwrócono na różne aspekty zarządzania, począwszy od różnych technik, poprzez zarządzanie strategiczne i zarządzanie projektem, jako niezbędny element realizowania projektów ze środków strukturalnych UE.

BLOK III: "Polski przedsiębiorca a środki unijne" – grupuje przedmioty, które będą realizowane głównie w formule warsztatów, ćwiczeń lub konwersatoriów. Dotyczą one zarządzania w przedsiębiorstwie środkami strukturalnymi pochodzącymi z zagranicy. W ramach tych zajęć zostaną przećwiczone różne projekty realizowane w ramach poszczególnych programów operacyjnych a finansowanych z funduszy strukturalnych.

Ponadto zostaną przedstawione zasady zarządzania projektami w ramach poszczególnych programów już dostępnych, jak też znajdujących się obecnie w fazie przygotowań. W trakcie zajęć zostaną przedstawione również kierunki wykorzystania funduszy unijnych w Polsce w latach 2007-2013, określone w przygotowywanym obecnie Narodowym Planie Rozwoju, projektach programów operacyjnych oraz strategiach dla poszczególnych inicjatyw wspólnotowych. W związku z tym, iż studium funkcjonowałoby na przełomie obowiązywania obecnego NPR oraz nowego na lata 2007-2013 zakłada się, iż część zajęć poświęcona byłaby doświadczeniom płynącym z wykorzystania środków w ramach obecnie obowiązujących programów, zaś sam materiał podlegałby bieżącej aktualizacji.

Zostanie również zaprezentowany układ instytucjonalny zbudowany w Polsce dla obsługi funduszy strukturalnych UE, ze szczególnym uwzględnieniem roli instytucji płatniczej, instytucji zarządzających, instytucji wdrażających, końcowych beneficjentów, komitetów monitorujących oraz jednostek monitorująco-kontrolnych.

:: Wykładowcy

Wykładowcy są specjalistami z danych dziedzin, wykładowcami Szkoły Głównej Handlowej, a także pracownikami instytucji bezpośrednio zajmującymi się sprawami funduszy strukturalnych i funduszu spójności, w tym: Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Finansów, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Polskiej Akademii Nauk, Urzędu Zamówień Publicznych oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

:: Program studium

Blok I. Polski przedsiębiorca w Unii Europejskiej

  1. Podstawy prawne i instytucjonalne funkcjonowania UE (8 godzin)
  2. Funkcjonowanie polskiego przedsiębiorcy na rynku wewnętrznym UE (8 godzin)
  3. Polityka finansowa UE (8 godzin)

Blok II. Zarządzanie przedsiębiorstwem

  1. Finanse przedsiębiorstwa (8 godzin)
  2. Zarządzanie strategiczne w przedsiębiorstwie (8 godzin)
  3. Zarządzanie projektami w przedsiębiorstwie (16 godzin)
  4. Metody i mechanizmy dopuszczalnego prawem wpływania przedsiębiorców na decydentów – warsztaty (8 godzin)

Blok III. Polski przedsiębiorca a środki unijne

  1. Polityka strukturalna UE (16 godzin)
  2. Polityka strukturalna w Polsce (8 godzin)
  3. Linie pomocowe dla MSP w ramach pomocy zagranicznej (8 godzin)
  4. Zarządzanie środkami strukturalnymi przeznaczonymi na rozwój regionalny i współpracę międzyregionalną (16 godzin)
  5. Zarządzanie środkami strukturalnymi przeznaczonymi na rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności (16 godzin)
  6. Zarządzanie środkami strukturalnymi w ramach funduszy rolnych (8 godzin)
  7. Zamówienia publiczne a zarządzanie środkami strukturalnymi (8 godzin)
  8. Zarządzanie środkami strukturalnymi a monitoring i sprawozdawczość (8 godzin)
  9. Warunki udzielania pomocy publicznej w Polsce (8 godzin)

Program studium obejmuje łącznie 160 godzin zajęć dydaktycznych. Na ostatnich zajęciach odbędzie się zaliczenie w formie testu wielokrotnego wyboru wzorowane na testach kwalifikacyjnych organizowanych przy naborze do Komisji Europejskiej.

::Organizacja studium

Studium trwa 2 semestry.

Zajęcia odbywają się w cyklu sobotnio-niedzielnym, w 10 modułach mniej więcej raz w miesiącu, przy uwzględnieniu, w miarę możliwości, dni wolnych od pracy oraz innych świąt, tworzących tzw. długie weekendy.

W miarę możliwości z wyprzedzeniem udostępniane są Słuchaczom studium materiały od wykładowców na stronie internetowej: www.funduszestrukturalne.fs.edu.pl (hasło jest podawane wyłącznie Słuchaczom w trakcie pierwszych zajęć).

Kierownik studium: dr Adam A. Ambroziak, adiunkt w Katedrze Integracji Europejskiej im. J. Monneta

:: Biuro studium

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Katedra Integracji Europejskiej im. J. Monneta
Kolegium Gospodarki Światowej
al. Niepodległości 164, 02-554 Warszawa
budynek „F”, pok. 918

Informacji udziela i zapisy przyjmuje:

Pani Agnieszka Zawada
e-mail: azawada@sgh.waw.pl
tel.: 0-663 300 273
faks: (0-22) 646 61 15

Kolegium Gospodarki Światowej,
Instytut Marketingu Międzynarodowego
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Al. Niepodległości 164, budynek F, pok. 918, Pani Agnieszka Zawada

www.funduszestrukturalne.fs.edu.pl

Pełna prezentacja szkoły pojawi się po zatwierdzeniu oferty przedstawionej szkole.
Jeżeli szkoła nie otrzymała oferty, prosimy o kontakt:

zmiany@szkolnictwo.pl

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X

TO JEST ROBOCZA PREZENTACJA JEDNOSTKI!

Zapraszamy jednostkę edukacyjną do współpracy.

Wypełnij formularz >>>




Od 20tu lat najpopularniejszy
i największy
informator branży edukacyjnej

- przedszkola, szkoły, uczelnie
-kolonie, zielone szkoły
- inne jednostki

OKS www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- ponad 1,5mln użytkowników/mies.


Zarejestruj się lub zaloguj, aby mieć pełny dostęp do informatora o szkołach.

Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie