Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
Pracownia Rysunku, Malarstwa i Grafiki Warsztatowej

ul. Narutowicza 45/22, 90-135 Łódź
tel. kom. 790-283-608
www:   http://www.miedzioryt.ple-mail:   pracownia@miedzioryt.pl

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 7537 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie

WARSZTATY PLASTYCZNE

- malarstwo
- rysunek
 

WARSZTATY GRAFICZNE

- akwaforta
- akwatinta
- sucha igła
- miedzioryt
- mezzotinta
- miękki werniks
- odprysk
- drzeworyt
- linoryt

Pracownia Rysunku, Malarstwa i Grafiki Warsztatowej zaprasza na zajęcia - hobbystów, amatorów oraz kandydatów zdających na uczelnie artystyczne.

Warsztaty prowadzone w naszej pracowni mają charakter indywidualny, maksymalna grupa uczestników to trzy osoby. Przeznaczone są dla hobbystów, amatorów oraz kandydatów na studia i do szkół średnich. Dla zdających na uczelnie plastyczne możliwość skompletowania prac (teczka). Warsztaty prowadzone są od podstaw i nie wymagają wcześniejszego przygotowania plastycznego. Poznajemy indywidualne predyspozycje ucznia i dopasowujemy do nich program nauczania.

Zajęcia z rysunku i malarstwa obejmują: studium martwej natury, postaci.

Zajęcia z grafiki warsztatowej obejmują podstawowe techniki grafiki warsztatowej: akwaforta, akwatinta, sucha igła, miedzioryt, mezzotinta, miękki werniks, odprysk, drzeworyt, linoryt.

GALERIA

WARSZTATY GRAFICZNE

Akwaforta (wł. acquaforte - mocna woda) - technika graficzna wklęsła, polega na wykonaniu metalowej formy z obrazem uzyskanym za pomocą trawienia. Płytę miedzianą lub cynkową pokrywa się nierozpuszczalnym w kwasie werniksem i następnie wykonuje się rysunek stalową igłą odsłaniając powierzchnię metalu. Poprzez zanurzenie płyty w kwasie następuje wytrawienie rysunku na płycie. W celu pogłębienia kresek proces ten powtarza się kilkakrotnie. Po usunięciu werniksu w płytę wciera się farbę drukarską, która zatrzymuje się tylko w wytrawionych zagłębieniach. Wciśnięta w wytrawione zagłębienia płyty farba przeniesiona zostaje pod naciskiem w prasie wklęsłodrukowej na wilgotny papier. Pierwsza datowana akwaforta pochodzi z XVI wieku.

Akwatinta - technika druku wklęsłego zbliżona do akwaforty. Wykonanie matrycy tą metodą polega na pokryciu płyty metalowej kalafonią. Płyta jest następnie podgrzewana, kalafonia topi się i przylega do powierzchni metalu. Naniesienie obrazu następuje poprzez zasłonięcie wybranych fragmentów powierzchni metalu, i trawieniu odsłoniętego metalu kwasem azotowym. Akwatinta różni się od akwaforty tym iż trawione są nie linie, lecz płaszczyzny. W wyniku powielania czynności trawienia uzyskujemy półtony. Technika wynaleziona w latach sześćdziesiątych XVIII wieku.

Sucha igła (fr. pointe seche) - technika druku wklęsłego tworzona za pomocą stalowej igły na wypolerowanej płycie (miedzianej, cynkowej lub mosiężnej). Igła, zagłębiając się w powierzchnię płyty pozostawia rowek oraz wystający wiórek metalowy zatrzymujące farbę. Tak powstały ryt daje efekt tzw. dymka obok głównej kreski. Na odbitce daje to efekt szkicu ołówkowego - miękkie tony o aksamitnej czerni. Odbitkę wykonuje się na zwilżonym papierze, stosując minimalny nacisk prasy. Technika wynaleziona w XV wieku.

Miedzioryt - technika graficzna wklęsła. Rysunek wykonuje się rylcem na wypolerowanej płycie miedzianej. Płytę pokrywa się farbą, po czym usuwa się jej nadmiar tak, że farba pozostaje jedynie w wyżłobionych rowkach. Odbitka charakteryzuje się cienką ostro zakończoną kreską. Technika graficzna stosowana już w XV wieku.

Mezzotinta (wł. mezzotinto-półton) - technika druku wklęsłego nie wymagająca trawienia. Rysunek wykonuje się gładzikiem na chropowatej powierzchni płyty miedzianej, uprzednio równomiernie posiekanej specjalnym narzędziem (chwiejakiem). Przez wygładzenie określonych partii matrycy uzyskuje się właściwą formę ryciny. Im bardziej wypolerowane zostaną odpowiednie fragmenty, tym dadzą jaśniejszy ton na odbitce - przyjmą mniej farby drukarskiej. Odbitki posiadają subtelne przejścia od czerni do bieli i miękkie półtony. Technika mezzotinty został wynaleziona w XVII wieku.

Miękki werniks (fr. vernis mou) - technika druku wklęsłego. Matrycę wykonuje się z metalowej płytki (cynkowej, miedzianej) która jest polerowana. Pokrywa się ją miękkim werniksem będącym odmianą werniksu akwafortowego. Następnie na matrycę przykładany jest arkusz papieru, na którym wykonuje się rysunek. Dzięki posiadanej lepkości werniks przywiera do kartki odsłaniając te miejsca, które mają być poddane trawieniu. Technika miękkiego werniksu została wynaleziona w XVIII wieku.

Odprysk - technika graficzna polegająca na nanoszeniu pędzlem obrazu przy użyciu specjalnego roztworu składającego się z atramentu, gumy arabskiej i cukru, następnie matrycę pokrywa się werniksem; po zmyciu werniksu ciepłą wodą cukier zawarty w atramencie rozpuszcza się i atrament odpryskuje odsłaniając metal. Technika wynaleziona w połowie XIX wieku.

Drzeworyt - technika graficzna należąca do druku wypukłego. W technice tej matrycą jest deska, na którą nanosi się rysunek, a następnie przy pomocy specjalnych narzędzi wycina się tło które na odbitce będzie białe. Pozostawione wypukłe miejsca będą drukowały. Drzeworyt w zależności od rodzaju klocka i sposobu wycinania dzieli się na: drzeworyt wzdłużny (langowy - deska cięta wzdłuż pnia) i drzeworyt poprzeczny (sztorcowy - deska cięta w poprzek pnia). Drzeworyt jest najstarszą (obok kamieniorytu) technikę graficzną. Najstarszy zachowany drzeworyt pochodzi z VI wieku.

Linoryt - technika graficzna polegająca wycięciu tła rysunku w linoleum ostrym narzędziem, następnie, po powleczeniu farbą części wypukłych, wykonuje się odbitkę. Do opracowania matrycy używa się dłut, noży i innych narzędzi umożliwiających cięcie materiału. Odbitki wykonuje się na prasie ręcznej lub za pomocą kostki.

Pełna prezentacja szkoły pojawi się po zatwierdzeniu oferty przedstawionej szkole.
Jeżeli szkoła nie otrzymała oferty, prosimy o kontakt:

zmiany@szkolnictwo.pl

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X

TO JEST ROBOCZA PREZENTACJA JEDNOSTKI!

Zapraszamy jednostkę edukacyjną do współpracy.

Wypełnij formularz >>>




Od 20tu lat najpopularniejszy
i największy
informator branży edukacyjnej

- przedszkola, szkoły, uczelnie
-kolonie, zielone szkoły
- inne jednostki

OKS www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- ponad 1,5mln użytkowników/mies.


Zarejestruj się lub zaloguj, aby mieć pełny dostęp do informatora o szkołach.

Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie