Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Janusz Korczak - patron szkoły

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 7648 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz imprezy.Wspaniały człowiek, który zaznał bogactwa i biedy w swoim życiu, co nauczyło go szacunku do ludzi bez względu na ich pozycję.Myślę, że jego życie daje uczniom motywację do nauki, nadzieję na lepsze jutro i chęć walki o lepszy byt.

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY – JANUSZA KORCZAKA

CELE APELU

Głównym celem apelu jest przybliżenie uczniom osoby Janusza Korczaka – patrona ich szkoły. Ten wspaniały człowiek zaznał bogactwa i biedy w swoim życiu, co nauczyło go szacunku do ludzi bez względu na ich pozycję w społeczeństwie. Pomimo biedy Korczak ukończył studia medyczne. Myślę, że ten fakt z jego życia należy zwłaszcza podkreślić, bo daje uczniom motywację do nauki, nadzieję na lepsze jutro i chęć walki o lepszy byt. Korczak kochał dzieci, dlatego dla nich pisał, uczył je, bronił ich praw i pomagał sierotom takim jak on sam. Był również bardzo religijną i pełną patriotyzmu osobą, a te cechy nauczyciele również starają się wpoić swoim wychowankom. Apel zawiera wiersze i piosenki, które mają na celu pokazanie zalet patrona naszej szkoły
i podziękowania mu za to kim i jakim był człowiekiem.

SCENARIUSZ APELU Z OKAZJI
DNIA PATRONA SZKOŁY


NARRATOR
Witamy serdecznie wszystkich nauczycieli i uczniów. Dzisiejsza akademia jest poświęcona patronowi naszej szkoły – Januszowi Korczakowi, który bardzo kochał dzieci i dążył do tego by mile wspominały czas spędzony w szkole. Chciał, aby szkoły nie były tak nudne i surowe jak za jego czasów, by śniły się dobrze, a nie jako koszmary.
Teraz chcielibyśmy przypomnieć kim był i jak żył Janusz Korczak.


OSOBA 1.
Janusz Korczak, a właściwie Henryk Goldszmit, urodził się 22 lipca 1879 roku w Warszawie. Z pochodzenia był Żydem, ale jego rodzina była przesiąknięta polską tradycją. Ojciec Henryka był adwokatem, a jego dziadek lekarzem. Rodzina Goldszmitów należała do bardzo bogatych. „ ... dom ich był pełen służby i pięknych mebli, lśniących posadzek i gości”. Pomimo dostatku, miłości i czułej opieki rodziców, życie młodego Henryka było chłodne, pozbawione wrażeń, a wręcz nudne, bo wszystkie dni płynęły podobne do siebie. Większość czasu spędzał w domu z babcią, przez co czuł się bardzo samotny.

OSOBA 2.
Młody Korczak był bardzo wrażliwym dzieckiem, o ogromnej wyobraźni. Jego pragnieniem było zmienić świat. Już jako mały chłopiec zastanawiał się, „ ... co zrobić, żeby nie było dzieci obdartych, głodnych i brudnych, z którymi nie wolno się bawić na podwórku”.

OSOBA 3.
Jego spokojne życie zmieniło się po śmierci ojca. Rodzina Goldszmitów stopniowo traciła swoje oszczędności. Odeszła służba. Znikły piękne meble i część biżuterii matki. Przenieśli się do ubogiego mieszkania. Młody Korczak chciał pomóc matce, dlatego udzielał coraz to większej liczby korepetycji. Udzielanie prywatnych lekcji przeszkadzało mu w nauce, pomimo to ukończył szkołę bez problemów.

OSOBA 4.
Ponieważ jego dziadek był lekarzem, młody Korczak również zdecydował się na studia medyczne, dzięki którym mógł pomagać ludziom najbardziej potrzebującym i najbiedniejszym.

PIOSENKA

NARRATOR
Janusz Korczak był osobą bardzo religijną, kochającą swoich bliźnich bez względu na to kim byli. Miał wiele zainteresowań, które przeważnie w jakiś sposób wiązały się z robieniem czegoś dla innych ludzi.
Janusz Korczak był ;

- lekarzem
- działaczem społecznym
- obrońcą Praw Dziecka różne dzieci
- założycielem dwóch Domów Sierot w Warszawie
- i pisarzem.

NARRATOR
Janusz Korczak między innymi napisał takie utwory jak:

- Dzieci ulicy
- Dziecko salonu
- Jaśki, Mośki i Józki
- Bankructwo małego Dżeka
- Kajtuś czarodziej
- Król Maciuś Pierwszy
- Król Maciuś na bezludnej wyspie.

We wszystkich książkach Korczaka widać jego znajomość psychiki dziecięcej, szacunek i zaufanie do dzieci.
Patron naszej szkoły był również wspaniałym nauczycielem.

To „on mnie nauczył
pierwszych liter.
On księgę otworzył
i zobaczyłem,
jak gorące, burzliwe
były dzieje ojczyste.

On mi pokazał
piękno krajobrazów.
Nazwy drzew odczytywałem
z listów – liści.
Poznałem głosy ptaków.
Ich radosną rozmowę.

On mnie nauczył
wypowiadać słowa
o miłości,
dobroci,
o krainie słońca.
(Zbigniew Jerzyna w Z. Trzaskowski (2002) Życzę Ci. Kielce: Jedność)

PIOSENKA

NARRATOR
Jak wiemy, Janusz Korczak walczył o prawa dziecka. Chciał, by sytuacja dzieci w społeczeństwie poprawiła się, by dzieci nie były niewolniczo zależne od swoich rodziców. Domagał się, by akceptowano je takimi jakie są na co dzień.
Janusz Korczak żył w trudnych latach między innymi podczas II Wojny Światowej. Ponieważ jeden z jego Domów Sierot był żydowski, jego wychowankowie musieli zginąć w obozie zagłady w Treblince. Janusz Korczak mógł uniknąć śmierci, ale tego nie zrobił. Był wierny swoim zasadom. Do końca opiekował się swoimi dziećmi, dla których był jak ojciec. Zginął wraz z nimi 6 sierpnia 1942.
PIOSENKA

NARRATOR
Pamiętajmy o Januszu Korczaku, patronie naszej szkoły. Pamiętajmy ile zrobił dla dzieci, jak walczył o nie, i jak się dla nich poświęcił. Zajrzyjmy również czasem do jego książek, w ten sposób wyrazimy swoją pamięć o nim. Powinniśmy również zastosować się do jego sposobu na życie:
„ Nie wolno zostawić świata takiego jakim jest.”

Januszu Korczaku, nauczycielu nasz dziękujemy Ci za wszystko.

Ile kropli w morzu,
ile śniegu płatków białych,
ile kłosów w zbożu,
ile słońca w świecie całym,

ile sekund w roku,
ile drzew jest w lesie,
ile domów wokół,

ile kwiatów maj nam niesie,
ile w górze ptaków,
ile ptasich piór,

ile ziarenek maku,
ile jest na ziemi gór,
ile nocą gwiazd,
do ostatnich nieba granic,
których nikt nie zliczy –

tyle dzisiaj szczerych życzeń
ślemy naszemu Korczakowi !

(Czesław Kuriata w Z. Trzaskowski (2002) Życzę Ci. Kielce: Jedność)

NARRATOR
A teraz żegnamy się i wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w naszej akademii poświęconej patronowi naszej szkoły – Januszowi Korczakowi.

mgr Magdalena Machtel-Nagorzycka
nauczyciel j. angielskiego I-VI

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie