Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wróżby andrzejkowe i zabawy karnawałowe

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 9635 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Propozycje wróżb andrzejkowych i zabaw karnawałowych dla nauczania zintegrowanego

I. Andrzejkowe zabawy

Wróżby rozpoczynamy od wypowiedzenia zaklęcia:
Pokus – pokus,
czary – mary,
aby wróżba się spełniła, złóżmy dary.

1. Lanie wosku
Rozgrzany wosk lejemy przez dziurkę w kluczu do miski z zimną wodą. Oglądamy zastygły wosk lub cień na ścianie. Co pokaże, to czeka daną osobę w przyszłości. Każdemu wychodzi coś innego, dziwnego, tajemniczego i odgadujemy co, to może być oraz co oznacza dla osoby, która trzymała klucz podczas wróżby.

2. Tajemnicze spodeczki
Przygotowujemy trzy nieprzezroczyste spodeczki lub miseczki. Umieszczamy pod nimi obrączkę, gałązkę mirtu (roślina doniczkowa), różaniec. Dziewczyna, która uczestniczy we wróżbie, wybiera jeden ze spodeczków i w zależności od tego, co jest pod nim, przepowiada sobie: szybkie zamążpójście (gdy pod spodeczkiem jest obrączka), długotrwałe panieństwo (mirt) lub pójście do klasztoru (gdy pod spodkiem znajduje się różaniec).

3. Wirująca butelka
Ustawiamy się kołem. W środku kręgu kładziemy butelkę, a następnie puszczamy ją szybko w ruch wirowy. Musimy jednak w tym momencie o czymś pomarzyć. Gdy butelka przestanie się obracać, jej szyjka wskaże tego, komu pierwszemu spełnią się marzenia.

4. Wychodzenie bucików przez próg
Wszyscy uczestnicy wróżby zdejmują po jednym bucie i ustawiają po kolei, jeden za drugim, przez całą salę tak, żeby pięta każdego buta dotykała noska poprzedniego. Zaczynamy ustawienie butów od ściany przeciwległej do drzwi i zmierzamy do nich, stawiając buciki wzdłuż ścian. Gdy już wszystkie stoją, a do drzwi daleko, bierzemy ostatni i stawiamy przed pierwszym. W ten sposób rząd butów przesuwa się ku drzwiom tak długo, aż jeden znajdzie się, choćby tylko czubkiem, za progiem. Osobie, do której należy, spełnią się najskrytsze marzenia.

5. Kim będę, jaki będę miał zawód?
Pod kubki stojące na stole wkładamy przedmioty charakteryzujące różne zawody, np.: pieniądze, igłę, kopertę, różaniec, chleb… Uczestnicy zabawy mają za zadanie odkryć jeden z kubków, a dowiedzą się, kim będą w przyszłości.

6. Wróżba z karteczki
Dziewczynki (chłopcy) wyciągają kartki z imionami chłopców (dziewcząt). Wylosowane karteczki wskazują, jaką dziewczynę pozna chłopiec oraz jakiego kolegę pozna dziewczyna.

7. Przepowiednia
Przeskakując zawsze tę samą liczbę kart niezgodnie
z ruchem wskazówek zegara, odczytaj przepowiednię dla siebie.



II. „Wesołej zabawy”- scenariusz imprezy karnawałowej

1. Wygibasy z balonikami
Wszyscy tańczą. Wybrana osoba rzuca w górę nadmuchiwane baloniki (powinno ich być troczę mniej niż par). Każda para musi bardzo uważać, żeby balonik nie spadł na podłogę koło niej. Gdy istnieje takie zagrożenie, dłonią, głową lub tym, czym tylko się da, odbija balonik w górę, jak najdalej od siebie. Jeśli balonik jednak upadnie, para wycofuje się z tańca. Pięć ostatnich par można uznać za zwycięzców.

2. Taniec ze szczotką na kiju
Wszystkie pary tańczą. Jeden chłopiec jest bez pary i jako partnerkę ma szczotkę na podłogę, a pozostali chłopcy szybko zmieniają partnerki. Ten, który się zagapi, zostaje bez pary i rozpoczyna taniec ze szczotką.

3. Walczyk z kapeluszem
Wszystkie pary tańczą walczyka. W jednej z par chłopiec ma na głowie kapelusz. Nie przerywając tańca, zakłada kapelusz innemu chłopcu. Kiedy muzyka na chwilę cichnie, para, w której był chłopiec w kapeluszu, odchodzi na bok. Kapelusz wędruje dalej. W czasie tańca nie można biegać, pary cały czas muszą wirować w takt walczyka. Ostatnia para z kapeluszem w nagrodę wybiera dla siebie melodię do kolejnego tańca.

4. Komu uśmiech
Grupa tworzy koło. Wszyscy mają bardzo poważne miny. Jedna z osób stoi w środku koła, uśmiechnięta „od ucha do ucha”. Rozgląda się i myśli – komu podarować swój piękny uśmiech? Następnie „zdejmuje” palcami uśmiech z twarzy, „poleruje” go rękawem, „zawija w papier” (oczywiście, wszystko na niby), a potem „rzuca” wybranemu uczestnikowi gry, wymawiając głośno jego imię i wciąż strojąc zabawne miny. Obdarowany uśmiechem wchodzi do środka koła, a ten, kto go obdarował, zajmuje jego miejsce i zabawa rozpoczyna się od początku. Kto w czasie tej zabawy roześmieje się, daje fant.

5. Szaleństwa z jabłkiem
Chłopcy wybierają partnerki mniej więcej tego samego wzrostu. Każda para otrzymuje jabłko. Dziewczyna i chłopiec ustawiają się do tańca, zbliżając głowy tak, aby jabłko utrzymać czołami. Muzyka gra, ale jej rytm ciągle się zmienia. Tańczącym nie wolno poprawiać jabłka ani podtrzymywać go rękami. Jeśli jabłko upadnie, para zostaje wyeliminowana. Zabawa toczy się do chwili, gdy na „placu boju” zostanie tylko jedna para. Warto pomyśleć o nagrodzie dla niej.

6. Taniec parami na gazecie
Wszystkie pary otrzymują gazetę. Tańczą, poruszają się w rytm muzyki tak, aby nie wyjść poza obręb gazety. Na przerwę w muzyce, odrywają część papieru i dalej kontynuują taniec. Zwycięża ta para, która najdłużej utrzyma się tańcząc na swoim kawałku papieru.

7. Konkurs z krzesełkami
Na środku sali ustawiamy krzesełka (o jedno mniej niż uczestników zabawy); dzieci tańczą przy muzyce wkoło krzeseł, gdy muzyka milknie, starając się zająć krzesło; odpada to dziecko, które nie zajmuje krzesełka (odchodząc zabiera ze sobą krzesło).




Opracowała: Irena Chodak

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie