Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Sprawozdanie z przebiegu komputerowych badań wzroku

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1029 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Sprawozdanie z przebiegu komputerowych badań wzroku w systemie „WIDZĘ” w powiecie przeworskim.

W okresie od 15.11.2004 r. do 14.01.2005 r. prowadziłem przesiewowe komputerowe badania wzroku w ramach Powszechnego Systemu Diagnostyki Wad Widzenia „WIDZĘ” w wybranych szkołach podstawowych w powiecie przeworskim.
W badaniach wzięło udział 315 uczniów klas I – III ze szkół podstawowych
w Przeworsku, Sieniawie i Ubieszynie.

Komputerowe badania wzroku polegały na przeprowadzeniu testów optycznych na ekranie monitora:
1. badanie różnicowania kontrastu – umożliwiające wykrycie wad wzroku związanych z nieprawidłowym odbieraniem ostrości i kontrastowości obrazów. Obrazy były prezentowane w postaci kółek zawierających różnie ułożone linie o zmiennej kontrastowości. Zadaniem badanego dziecka było określenie kierunku w jakim ułożone były linie.
2. badanie widzenia barwnego – w celu wykrycia zaburzeń w rozpoznawaniu kolorów. Polegało na odczytywaniu przez dziecko cyfry (cyfr) ułożonej z różnobarwnych kółek i wpisaniu jej z klawiatury. Wyniki badań każdego dziecka były indywidualnie analizowane przez komputer i wyświetlane na ekranie monitora w postaci wykresu graficznego. Na podstawie ilości błędnych odpowiedzi udzielonych przez badanego, program określał wstępną diagnozę: dziecko ma kłopoty ze wzrokiem, bądź ich nie ma. W przypadku uzyskania wyniku wskazującego na występowanie zaburzenia widzenia, dziecko było proszone o wykonanie pełnego badania wzroku przez lekarza okulistę.


Podczas przeprowadzania testów różnicowania kontrastu dzieci dobrze radziły sobie ze spostrzeganiem i określaniem kierunku przebiegu linii, problemem było tylko właściwe nazwanie kierunku: w prawo, w lewo. Dotyczyło to zwłaszcza uczniów klas pierwszych.
Aby ułatwić dzieciom to zadanie i jednocześnie mieć pewność co do rzetelności wyniku, proponowałem dzieciom skojarzenie określonego kierunku z jakimś dobrze im znanym przedmiotem znajdującym się po prawej, bądź lewej stronie monitora. Z kolei podczas testu widzenia barwnego dzieci dość często ulegały tzw. pierwszemu wrażeniu. Poproszone o skupienie wzroku i dokładne „wpatrzenie się” w ekran, w wielu przypadkach, po chwili koncentracji dostrzegały właściwe cyfry udzielając poprawnej odpowiedzi.
W każdej ze szkół prowadziłem również w ramach konsultacji badania dla nauczycieli, omawiając przy tym zalety, cel i efekty przesiewowych badań wzroku.
Dyrektorzy szkół i nauczyciele wykazywali duże zainteresowanie prowadzeniem tego typu badań i wyrażali nadzieję na ich kontynuację w kolejnych latach.
Wyniki badań zapisane na dyskietce odesłałem – zgodnie z umową – do Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie.

Mariusz Jesiołowski
Logopeda PPP w Przeworsku

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie