Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak żyć długo i zdrowo !

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1742 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Zamiast wstępu.
Organizm człowieka to jeden wielki energetyczny system, którego wszystkie komórki i organy są między sobą ściśle powiązane. Nasze zdrowie w bardzo dużej mierze, bo aż w 70% jest uzależnione od stylu i trybu życia jaki prowadzimy.

Według Michała Tombaka jest pięć głównych przyczyn, które niszczą zdrowie człowieka.
Oto one:

  • zaniedbany kręgosłup,
  • nieprawidłowe oddychanie,
  • brak wewnętrznej higieny ciała,
  • nieprawidłowe odżywianie,
  • brak umiejętności: żyć szczęśliwie.

    Zaniedbany kręgosłup.
    Kiedyś człowiek opierał się na czterech kończynach i jego kręgosłup tak jak u zwierząt był ułożony w poziomie a wszystkie jego części były zrównoważone. Kiedy jednak człowiek zaczął chodzić na dwóch nogach, kręgosłup stał się tą częścią ciała, którą łatwo było uszkodzić.
    Gwałtowny ruch, dźwiganie niedużych ciężarów, mało ruchliwy tryb życia, nieprawidłowe ułożenie ciała podczas nauki są w stanie spowodować minimalne zwichnięcie kręgów. Z kolei zwichnięty kręg uciska nerwy i naczynia krwionośne, które są powiązane z mięśniami i konkretnymi organami ciała. Jeśli nerw jest uszkodzony, to i organ którym on kieruje źle funkcjonuje.

    Przy przemieszczeniu kręgów szyjnych mogą się pojawiać następujące dolegliwości: bóle głowy, rozdrażnienie, nerwowość, bezsenność, katar, wysokie ciśnienie, ciągłe przemęczenie, alergia, choroby oczu, wypryski, pryszcze, choroby gardła, przeziębienia, choroby tarczycy.

    Przy przemieszczeniu kręgów piersiowych: astma, kaszel, ciężki oddech, sapanie, bóle rąk, pleców, choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem serca, zapalenie płuc, choroby pęcherzyka żółciowego, wątroby, niskie ciśnienie, zapalenie stawów, choroby żołądka, zgaga, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, nieżyt żołądka, choroby nerek, reumatyzm, bóle brzucha, niektóre rodzaje bezpłodności.

    Przy przemieszczeniu kręgów lędźwiowych: zaparcia, biegunki, skurcze w nogach, choroby pęcherza moczowego, bolesna miesiączka, impotencja, silne bóle w kolanach, obrzęki kostek, hemoroidy.
    Jest to niepełny spis chorób, które mogą być wynikiem braku należytego zainteresowania swoim kręgosłupem. Dlatego też nauczmy się dbać o swój kręgosłup już od najmłodszych lat.

    Nieprawidłowe oddychanie
    Pierwsze, co robimy z chwilą przyjścia na świat, to dokonujemy głębokiego wdechu. Ostatnie co robimy, odchodząc z tego świata - to zatrzymujemy oddychanie. Między narodzinami i śmiercią mieści się życie, które całkowicie zależy od oddychania.
    Oddychanie - to niewidzialny "pokarm", pokarm bez którego człowiek nie może przeżyć nawet 5 minut. W procesie oddychania pobieramy z powietrza tlen, a wydychamy dwutlenek węgla. Z każdą porcją tlenu płuca uwalniają się od wszystkich zgromadzonych w organizmie toksyn. Jeśli ilość dostarczanego tlenu nie będzie równa ilości wydalanego z organizmu dwutlenku węgla, to tym samym sprzyjamy zatruciu organizmu. Naruszenie tej równowagi jest jedną z głównych przyczyn chorób i przedwczesnej starości. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy nauczyli się prawidłowo oddychać.
    Według uczonych, jeśli człowiek nauczy się oddychać przeponowo, i jeszcze na dodatek zwolni oddychanie, to pozwoli to w znacznym stopniu zahamować proces starzenia i ustrzec się przed wieloma chorobami (nadciśnienie, cukrzyca, choroby alergiczne, schorzenia układu żołądkowo-jelitowego).

    Brak wewnętrznej higieny ciała.
    O higienie wewnętrznej naszego ciała wiemy niewiele. A przecież to stan naszych wewnętrznych organów określa nasz wygląd zewnętrzny.
    Mało kto wie, że u dorosłej osoby w jelicie grubym znajduje się od 8 do 15 kg kamieni kałowych, które człowiek nosi przez całe życie. Przeważnie po 40 roku życia jelito grube jest na tyle zapełnione, że wypiera ze swoich miejsc inne organy, utrudniając pracę wątrobie, nerkom i płucom. To istotna przyczyna wielu chorób.
    Wszystkie posiłki możemy podzielić na grupy:

  • białka - mięso, ryby, jaja, itd.,
  • węglowodany - chleb, miód, cukier, słodycze, ziemniaki, itd.,
  • tłuszcze - masło, olej, smalec, itd.,
  • roślinne - warzywa, owoce, soki.
    Trawienie węglowodanów zaczyna się już w jamie ustnej, białek w żołądku, a potrawy roślinne w jelicie cienkim. Różne produkty żywnościowe są trawione w różnym czasie. Masę energii, przeznaczonej na czynności życiowe i walkę z chorobami, organizm traci na próby strawienia obiadu składającego się z nieodpowiednio dobranych składników. Niestrawione resztki pokarmu dostają się do jelita grubego, oddzielają się od strawionego pokarmu, zlepiają się w bryłkę, nazwaną kamieniem kałowym. Co dzieje się z taką niestrawioną bryłką? Podczas następnego posiłku dokleja się do niej jeszcze jedna, potem jeszcze... . Niestrawiony pokarm przylepia się do ścianek jelita grubego. Człowiek nosi ich po kilka kilogramów.
    Funkcjonujący pod warstwą "brudów" układ wchłaniający jelita grubego dostarcza do ciała toksyny, substancje rakotwórcze, produkty gnicia, które są przyczyną wielu chorób.
    Dlatego też przykładajmy wagę do tego co jemy, jakie pokarmy z sobą łączymy, ile jemy. Pamiętajmy o profilaktycznych zabiegach oczyszczania jelita grubego. Już starożytni mędrcy, jogowie, lekarze egipscy znali fundamentalną prawdę; jelito grube musi być utrzymywane a absolutnym porządku, jeśli człowiek chce być zdrów.

    Nieprawidłowe odżywianie
    Wszystkich nas interesuje zagadnienie co człowiek powinien jeść, jaką dietę powinien stosować. Umiejętność prawidłowego odżywiania - to wielka sztuka! Nie wystarczy smacznie gotować, trzeba się nauczyć prawidłowo odżywiać!!! Istotną kwestią w tej sprawie jest zachowanie umiaru. Umiar - to złoty środek, zresztą nie tylko w jedzeniu. Pamiętajmy o bilansie białka, węglowodanów, tłuszczów, soli mineralnych, witamin, mikroelementów. Jeśli ich ilość jest zbilansowana to organizm otrzymuje potrzebną dawkę energii do prawidłowego funkcjonowania.
    Szukajmy odpowiedzi na pytania jak prawidłowo łączyć (komponować) produkty, żeby jedzenie służyło naszemu zdrowiu! To się opłaci. Szanujmy swoje zdrowie - troskliwie i czule.

    Brak umiejętności: żyć szczęśliwie
    Człowiek jest produktem swojego trybu życia. Innymi słowy mówiąc, wszystko co jest dobre i złe w naszym życiu - to wynik naszego myślenia, wpływającego na to, co się z nami dzieje.
    Zgodnie z prawem energii na każde działanie istnieje równe mu przeciwdziałanie. Myśl - to produkt energetyczny naszego mózgu i ona bezwarunkowo powróci do nas w naszych sprawach i postępowaniu. Kontrolować swoje zdrowie i życie można kontrolując swoje słowa i myśli. Jeśli myśli są pozytywne, to w życiu zazwyczaj czeka nas wszystko co najlepsze, jeśli dominują myśli negatywne - to i życie staje się nieudane i trudne.
    Kontrola swoich myśli i uczynków skierowana na ciągłe myślenie pozytywne, tworzenie pozytywnych myśli - stereotypów - to droga nie tylko do zdrowia psychicznego, ale również i fizycznego. Każdy człowiek powinien ciągle wypracowywać w sobie umiejętność życia szczęśliwie!

    W oparciu o książkę Michała Tombaka - "Jak żyć długo i zdrowo"

    Teresa Kowalska

  • Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

    X


    Zarejestruj się lub zaloguj,
    aby mieć pełny dostęp
    do serwisu edukacyjnego.




    www.szkolnictwo.pl

    e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
    - największy w Polsce katalog szkół
    - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




    Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

    Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




    Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie