Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Współczesne trendy w motywowaniu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1331 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Wstęp

W otoczeniu każdego człowieka, a zwłaszcza w różnorodnych organizacjach gospodarczych zachodzi regularnie szereg zmian techniczno-technologicznych, ekonomicznych, strukturalnych i społecznych. Ziany są stałą wartością w życiu człowieka i wymagają od niego ciągłych przystosowań oraz przekształceń w sferze zawodowej i osobistej. Szczególną rolę w procesach wdrażania, zmian i stabilizacji spełniają kierownicy ze wszystkich szczebli zarządzania w organizacji. Jednym z podstawowych warunków wysokiej efektywności działań menedżera jest sprawna organizacja pracy kierowniczej, w tym zaś umiejętność motywowania do efektywnej pracy w ciągle zmieniających się warunkach otoczenia oraz oceniania podległych pracowników. Przez sprawną organizację pracy kierowniczej należy rozumieć taki dobór narzędzi pracy, który zapewni wysoką efektywność zarządzania i funkcjonowania podległych jednostek (pracowników, komórek organizacyjnych, firm, itp.) a elementem tego opracowania jest ukazanie jak szerokie znaczenie w zarządzaniu ma proces motywacji i oceny pracy.

W interesie każdego menedżera leży stworzenie takiego systemu motywacyjnego, który zapewniłby nieustanne zaangażowanie pracowników na rzecz sukcesu firmy, zachęcałby do podwyższenia kwalifikacji i dawał szeroką satysfakcję z pracy. Natomiast system oceny pracy oprócz dostarczania pracownikom informacji zwrotnej pozwala na jasne określenie oczekiwań - pracownik zapoznając się z arkuszem ocen dokładnie wie czego się od niego oczekuje. Ocena pozwala także na zaplanowanie działań eliminujących słabe strony i niedociągnięcia parowników. Z kolei informacja o mocnych stronach pozwalają na planowanie dalszej kariery i rozwoju pracownika.

Teorie motywacji i oceny w zarządzaniu wykorzystują osiągnięcia takich dyscyplin naukowych jak: psychologia, socjologia, ekonomiki szczegółowe, ergonomia. Bardzo liczne publikacje na temat motywowania i oceny pracowników są wypadkową studiów, badań i praktycznych doświadczeń. Zawierają ogromną wiedzę nie dają jednak gotowej recepty.

Zadaniem kierownika (menedżera) jest stworzenie na bazie posiadanej wiedzy własnego przepisu na sukces w warunkach niepewnego i zmiennego otoczenia.

Mając do dyspozycji szeroką gamę sposobów motywowania i oceny pracy mogą oni dopasować je do konkretnych jednostek, zastosować w określonych problemach czy sytuacjach. Mogą oni kierować, wpływać, motywować i oceniać efekty.

(...)

Katarzyna Znańska-Kozłowska
Akademia Ekonomiczna w Krakowie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie